Biografica

[Adde, Gustaf (red.)].
Landsstatsmatrikel 1942. Stockholm, AB Hasse W. Tullberg, 1943. 8:o. 413, (1) s. Förlagets rostbruna klotband, Aningen solkiga pärmar. Med Erik Sundberg’s namnteckning på försättsbladet. #14027    

1312 biografier, alfabetiskt ordnade. Omfattande Ämbets- och tjänstemän vid överståthållareämbetet och länsstyrelserna samt kronofogdar och häradsskrivare, kronolänsmän och landsfiskaler. Tidigare upplagor utg. 1903-04 & 1913, 1918, 1924 & 1933. S. 383-390: Supplement till Landsstatsmatrikel 1942 (förändringar inträffade t.o.m. 1 april 1943).

[Adde, Gustaf (red.)].
Landsstatsmatrikel 1942. Stockholm, AB Hasse W. Tullberg, 1943. 8:o. 413, (1) s. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag. Främre och bakre omslag med några mindre vikmärken. Supplementet ingår ej här ! #14110     
1312 biografier, alfabetiskt ordnade. Omfattande Ämbets- och tjänstemän vid överståthållareämbetet och länsstyrelserna samt kronofogdar och häradsskrivare, kronolänsmän och landsfiskaler. Tidigare upplagor utg. 1903-04 & 1913, 1918, 1924 & 1933.

Adelsköld, Elise (1910-1999).
Stockholms högskolas matrikel 1888-1927. Uppsala, Almqvist & Wiksell, 1978. 86 s. Illustr. Förlagets gröna klotband. #14158     
225 biografier och 70 porträtt över styrelseledamöter, professorer, tf. lärare, tjänstemän och vaktmästare. Utgör en direkt fortsättning på C-G Tomasson’s ‘Stockholms högskola 1878-1887. Matrikelbiografier’ (1969). Ingår även i Bedoire & Tullberg’s ‘Stockholms universitet 1878-1978’
(Monografier utg. av Stockholms kommunalförvaltning 39).

Adelsköld, Elise (1910-1999).
Stockholms högskolas matrikel 1888-1927. Uppsala, Almqvist & Wiksell, 1978. 86 s. Illustr. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag. #14156      
225 biografier och 70 porträtt över styrelseledamöter, professorer, tf. lärare, tjänstemän och vaktmästare. Utgör en direkt fortsättning på C-G Tomasson’s ‘Stockholms högskola 1878-1887. Matrikelbiografier’ (1969). Ingår även i Bedoire & Tullberg’s ‘Stockholms universitet 1878-1978’
(Monografier utg. av Stockholms kommunalförvaltning 39).

Adelsköld, Elise (1910-1999).
Stockholms högskolas matrikel 1928-1950. Stockholm, Norstedts Tryckeri AB, 1984. 122 s. Illustr. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag. #14124      
325 biografier och 73 porträtt över styrelseledamöter, lärare och tjänstemän. Utgör en direkt fortsättning på förf:s ‘Stockholms högskolas matrikel 1888-1927. (1978).

Ahlström, Axel (1860-1934).
Matrikel öfver Göteborgs Handelsinstituts elever. I. 1826-1885. Göteborg, Hugo Brusewitz Boktryckeri, 1918. 8:o. Frontespis, xxiv, 210, (2) s. Grått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Ur Nils Lindbergh’s bibliotek. #11439       
1085 biografier samt en förteckning på firmor och affärsföretag vilkas grundare eller ledare som återfinns i matrikeln.
Ågren 440. Aberstén 2949.

Almgren, Carl (1913-1952).
Kungl. Första livgrenadjärregementets historia. Sjätte delen. Biografiska anteckningar om underofficerare [1682-1927]. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1953. 8:o. xj, 214, (1) s. Illustr. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. #14106       
Kortare eller längre biografiska uppgifter om underofficerare på stat.

[Almquist, Johan Axel (1870-1950)].
Bergskollegium och bergslagsstaterna 1637-1857. Administrativa och biografiska anteckningar af Joh. Ax. Almquist. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1909. 8:o. 322 s. Trådhäftad. Aningen solkigt omslag med några mindre riss och revor, några mindre pappersförluster. Nött rygg, med sprickor i det sköra pappret. Delvis ouppskuren. Med Severin Hallberg’s namnteckning på främre omslaget. #7687      
Innehåll: Organisation (s. 7-88), Personal (s. 89-158), Tjänsteförteckningar (alfabetiskt ordnade biografier, s. 159-306), Förteckning (i sammandrag) öfver Bergskollegii arkiv (s. 307-321).
Kapitlet Personal är uppdelat i A. Bergskollegium (1. Presidenter; 2. Vice presidenter; 3. Ledamöter (Landshöfdingar, Bergsråd, Assessorer); 4. Kansliet (Sekreterare, Kanslister, Relationskrifvare, Kopister); 5. Fiskalämbetet (Advokatfiskaler, Vice fiskaler, Kanslister); 6. Kammarkontoret (Kamrerare och bokhållare, Kammarskrifvare); 7. Notariekontoret (Pronotarier, Notarier, Vice notarier); 8. Arkivet (Aktuarier, Vice aktuarier); 9. Proberkammaren (Proberare, Mynt- och bergsproberare); 10. Ingeniörsstaten (Markscheider, Undermarkscheider, Landtmätare); 11. Laboratorium chemicum (Riksvärdie och myntvärdie, Laboranter, Stipendiater); 12. Laboratorium mechanicum (Föreståndare, Stipendiater); 13. Mineralogiska kabinettet (Föreståndare, Amanuenser); 14. Ämnen i bergsväsendet (Stipendiater, Auskultanter)). B. Bergslagsstaterna, I. Ämbetsmän för bergsväsendet i gemen (1. Direktörer i bergsmekaniken; 2. Direktörer för den finare järnförädlingen (finsmidet); 3. Direktörer för den gröfvre järnförädlingen (svartsmidet); 4. Direktör för stångjärnssmidet; 5. Direktörer för tackjärnsblåsningen; 6. Öfvermasmästare; 7. T.f. direktörer på järnkontorets metallurgiska stat; 8. Bergsskolans i Falun föreståndare och lärare). II. Ämbets- och tjänstemän i bergslagsdistrikten (1. Första - Tolfte bergmästaredömet (Bergmästare och bergshauptmän, Geschworner och grufingeniörer, Bergsfiskaler, Kronogruffogdar, Bergsfogdar, Bokhållare eller kamrerare, Konststaten (Inspektorer, Konstmästare), Hyttestaten, Vågstaten (Kronoafradinspektorer), Proberare).

Även utg. som särtryck i 50 ex. med annat omslag och titelblad.
Meddelanden från Svenska riksarkivet. Ny följd II:3.
Ågren 1370.

Almquist, Johan Axel (1870-1950).
Stockholms stads ämbetsbok 1419-1544. Utgiven av Kungl. Samfundet för utgifvande af handskrifter rörande skandinaviens historia med understöd av Stockholms stad och samfundet Sankt Erik. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1927. 8:o. viij, 371, (1) s. Trådhäftad. Solbränd rygg. #7690      
Schematisk översikt för bl.a. borgmästare, rådmän, kämnärer, rättsfogdar, kyrkvärdar, allmoseutdelare, Helgeandshusets föreståndare m.m.
Stockholms stadsböcker från äldre tid. 4:e serien. Matriklar m.m.
Ågren 2113.

Andersson, David (red.)
Matrikel över lärare och elever vid Tumleberg-Varaskolorna 1915-1946 jämte en del västgötaelever vid Tyfts lantmannaskola 1911-1915. Utg. av Tumleberg-Varaskolornas elevförbund. Vara, 1946. Liten 8:o. 200 s. Blått halvklotband (Halvar Svenssons bokbinderi) med marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. #7697        

Andersson, Sigfrid.
Alnarps matrikel. Matrikel över lärare och elever i agronom- och konsulentkurserna vid Alnarp 1862-1933. På uppdrag av Alnarps elevkår utarbetad. Malmö, A-B Skånska Dagbladets Tryckeri, 1935. 8:o. 446, xxij, (1) s. (s. 1-2 blanka). Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart titeltryck. Omslaget något ojämnt solblekt. #7702         
2070 biografier över skolans rektorer, lärare och elever, ordnade kronologiskt.
Kompletterar 1912 års matrikel.

[Andin, Carl (1882-1948) & Magnusson, John (1893-1971)].
Örebro missionsskola 1908-1933. Minnesskrift med porträttsamling jämte kortfattade biografiska uppgifter över lärare och elever. Utgiven till tjugofemårshögtiden den 7 juni 1933. Motala, Bröderna Borgströms AB, 1933. 8:o. 184 s. Illustr. Förlagets gröna halvklotband med marmorerat pärmpapper, svart titelfält och präglad illustration av skolan på främre pärmen. Aningen blekt rygg och något ojämnt blekta pärmar. Exlibris. #7668        
492 biografier och 438 porträtt över elever och lärare, kronologiskt ordnade. Grundades 1908 av den då 63-årige pastor John Ongman, som en påbyggnad till missionsföreningens bibelskola. Tidigare har utg. ‘Kämpar vid fronten’ (1926), innehållandes porträtt och biografier över missionsföreningens missionärer 1908-1926.

[Anjou, Anton (1854-1906)].
Kongl. Svea hofrätts presidenter samt embets- och tjenstemän 1614-1898. Biografiska anteckningar samlade och utgifna af A. Anjou. Eksjö, Eksjö Tryckeri-Aktiebolag, 1899. 8:o. xvj, 261, (2) s. Brunt halvklotband med marmorerat pärmpapper. #1305         
813 biografier över Presidenter (34), Riks- och Hofrätts råd (39), Vice presidenter (34), Assessorer in secunda classe (70), Assessorer in tertia classe (64), Hofrätts råd (154), Assessorer fr. 1698 (320), Sekreterare (33), Proto Notarier (49), Notarier (199), Aktuarier (27), Registratorer (15), Arkivarier (4), Kanslister (51), Advokatfiskaler (43), Vice Advokatfiskaler (65), Fiskaler (23), Adjungerade ledamöter och t.f. Fiskaler (14), Amanuenser (4).
Ågren 315; Setterwall II:2770.

[Anjou, Anton (1854-1906)].
Kongl. Svea hofrätts presidenter samt embets- och tjenstemän 1614-1898. Biografiska anteckningar samlade och utgifna af A. Anjou. Eksjö, Eksjö Tryckeri-Aktiebolag, 1899. 8:o. xvj, 261, (2) s. Brunt halvklotband med marmorerat pärmpapper. Det blanka bladet mellan titelbladet och subskribtionsförteckningen saknas. #7707         
813 biografier över Presidenter (34), Riks- och Hofrätts råd (39), Vice presidenter (34), Assessorer in secunda classe (70), Assessorer in tertia classe (64), Hofrätts råd (154), Assessorer fr. 1698 (320), Sekreterare (33), Proto Notarier (49), Notarier (199), Aktuarier (27), Registratorer (15), Arkivarier (4), Kanslister (51), Advokatfiskaler (43), Vice Advokatfiskaler (65), Fiskaler (23), Adjungerade ledamöter och t.f. Fiskaler (14), Amanuenser (4).
Ågren 315; Setterwall II:2770.

[Berg, Per Gustaf (1805-1889)].
Svenska adelsmäns öden. Också en adelskalender. Utg. av Bokförlaget Rediviva. Stockholm, Eurographiv, 1976. (3), 188 s. Förlagets dekorerade pappersband, solblekt rygg. #13436        
Faksimil upplaga efter den av P. G. Berg år 1872 utgivna första upplagan.
Innehåll: Adelsmän, döda i krig; Adelsmän, dömda till döden, men benådade; Adelsmän, halshuggna och arkebuserade; Adelsmän, omkomna genom olyckshändelser; Drunknade adelsmän; Adelsätter, på märkligt sätt utslocknade; Fruktsamma adliga äktenskap; Kammarherrars olycksöden; Adelsmän, öfvergångna till katolska, mahomedanska och grekiska trosläror; Adelsmän, som afsagt sig adelskapet; Adelsmän sjelfmördare.
Ågren 1384 (1 uppl.).

[Bexell, Sven Peter (1775-1864) & Bexell, Justus Gabriel (1784-1865)].
Götheborgs stifts historia och herdaminne. Första delen af S. P. Bexell och J. G. Bexell. [... Andra delen]. Götheborg, tryckt hos Sam. Norberg, 1835. Liten 4:o. (6), 326, (1) s.; (3), 293, (13) s. Samtida mörkbrunt halvskinnband med mörkblått pärmpapper, gul skinntiteletikett, blindpressad dekor på ryggen. Sprängda snitt. Lätt nött rygg och skavda pärmar. Genomgående lätt lagerfläckad. För- och eftersättspappren bytta. Båda delarna i ett band. Titelbladet uppfodrat och med lagning i inre marginalen. Sista bladet med lagade hörn. #13811        
Bröderna Bexell’s stora arbete om prästerskapet i Göteborgs stift, fortfarande användbart, framförallt gällande historiken, som upptar mycket av det som efterföljaren Skarstedt utelämnade.
Ågren 884; Setterwall I:4327. Aberstén 713 (del 1).

Bjärsdal, Jacob (red.).
Sveriges agronomer 1900-1952. Matrikel över agronomer utexaminerade från Alnarps och Ultuna lantbruksinstitut samt Kungliga Lantbrukshögskolan. Stockholm, Victor Pettersons Bokindustri, 1953. 8:o. 264, (1) s. Förlagets gröna klotband. Exlibris. #7525         
Totalt 2830 kortare eller längre biografier, indelat i följande avdelningar. I. Agronomer 1900-1952; II. Avlidna agronomer; III. Agronomer om vilka redaktionen saknar uppgifter; IV. Inskrivna studerande vid Lantbrukshögskolan; V. Agronomer vilka avlagt examen efter maj 1953; VI. Estländska agronomer i Sverige; VII. Lettländska agronomer i Sverige. Tidigare användbara matriklar är utgivna 1912, 1921 & 1933 (Alnarp), 1909, 1920, 1932 & 1943 (Ultuna).

Blomstedt, M.
Landsstatsmatrikel 1924. Stockholm, Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1924. 8:o. 447 s. Förlagets bruna klotband. Liten skada på rygghuvud och -fot. Liten stämpel på försättsbladet ‘Gösta Riddervärn, Åkergatan 17, Kungälv’. #14081        
1129 biografier, alfabetiskt ordnade. Omfattande Ämbets- och tjänstemän vid överståthållareämbetet och länsstyrelserna samt kronofogdar och häradsskrivare, kronolänsmän och landsfiskaler. Tidigare upplagor utg. 1903-04 & 1913, 1918, och senare 1933 & 1943.
Ågren 341.

Bonnier, Isidor Adolf (1848-1925).
Anteckningar om svenska bokhandlare. I-II. Stockholm, [1912]-1935. 8:o. (4), 460 s.; 644 s. Bruna klotband (Nordiska bokhandeln) med bruna skinntiteletiketter. 2 volymer. #13852         
Intill år 1900 jämte strödda notiser från senare tid. I. Landsortsbokhandlare (utom Uppsala). Intill år 1935 jämte strödda notiser från senare tid. II. Stockholm och Uppsala. Kompletterade och utgivna av August Hånell.
Även utgivet i häften 1912-1935.

Ågren 401 (Del I).

[Borgström, Axel (1862-1939)].
Kongl. Hofrätten öfver Skåne och Blekinge 1821-1900. Biografiska anteckningar, utgifna af A. Borgström. Kristianstad, Kristianstads läns tidnings A.-B. Tryckeri, 1901. 8:o. (9), XVIII, 93 s. Nött halvskinnband med svarta klotöverdragna pärmar. Liten skada på rygghuvud. #7778        
168 biografier över Presidenter (4), Hofrättsråd (23), Assessorer (52), Sekreterare (4), Förste notarier (6), Notarier (41), Aktuarier (5), Registrator (1), Akivarier (2), Kanslister (4), Advokatfiskaler (8), Fiskaler (9), E.o. tjenstemän (9) samt en förteckning över utnämnda vice Häradshövdingar.
Ågren 321.

Bruzelius, Anders Johan (1831-1901).
Sveriges läkare-historia ifrån konung Gustaf den I:s till närvarande tid. Tredje följden. I-IV. [Svensk läkare-matrikel. I-III + supplement (eg. del IV).]. Stockholm, P. A: Norstedt & Söner, 1886-1902. 8:o. (2), 557 s.; (2) s., s. 559-1018, XII s.; (2) s., s. 1019-1683; (2), 464, LXXXIV, 107 s. Röda privatbundna klotband. 4 volymer. #8828         
Omfattar: Svensk läkare-matrikel. D. I. (Abelin-Löwegren + Förändringar och tillägg till 1889). Svensk läkare-matrikel. D. II. (Malm-Örtenblad + Förändringar och tillägg till 1895). Svensk läkare-matrikel. D. III. Tillägg (Abelin-Örtenblad). Svensk läkare-matrikel. D. IV. (Supplement) + Förteckning öfver svenska läkare intill år 1901 tillika utgörande register till Sveriges läkarehistoria ...
Ågren 499.

Callmer, Christian (1908-1985).
Svenska studenter i Rostock 1419-1828. Redigerad av Maj Callmer. Förord av Sten Carlsson. (Personhistorisk tidskrift 84 (1988): 1-2). Stockholm, Norstedts Tryckeri, 1988. 8:o. 98 s. Trådhäftad. En sida i registret med litet hål, utan textförlust. #14007         
Förtecknar 1284 studenter med kortare eller längre biografiska uppgifter.
Skrifter utgivna av Personhistoriska samfundet 21.

Callmer, Christian (1908-1985).
Svenska studenter i Wittenberg [1515-1803]. (Personhistorisk tidskrift 72 (1976): 1-2). Stockholm, Norstedts Tryckeri, 1976. 8:o. (2), 147 s. Trådhäftad. Överklistrad biblioteksstämpel på titelbladet. #14333         
Förtecknar 809 studenter med kortare eller längre biografiska uppgifter.
Skrifter utgivna av Personhistoriska samfundet 17.

[Carlson, Gustaf Wilhelm (1811-1879)].
Anteckningar rörande svenska kyrkan i London af G. W. Carlson. Stockholm, P. A. Norstedt & söner, 1852. 8:o. Frontespis, (2) bl., 320 s. + omsl. Trådhäftad i det gröna tryckta pappersomslaget. Oskuren. Liten spricka i ryggen. 3 av omslagens fyra hörn tejpförstärkta. Bakre omslagets nedre hörn borta. Författardedikation till grefvninnan Björnstjerna. #13727        
Innehåller bl.a.: Kongl. Maj:ts Ministrar i London, från kyrkans inrättning till närvarande tid, Svenska kyrkans Pastorer i London, Utmärkta personer hvilka tillhört Svenska Församlingen i London. Mycket ovanlig i detta skick med det tryckta omslaget.
Ågren 231. Setterwall I:6816.

Carpelan, Tor (1867-1960).
Helsingfors universitets studentmatrikel 1828-1852. Förra häftet [... Andra häftet]. Utgiven med understöd av Universitetet till 100-års minnet av dess flyttning till Helsingfors. Helsingfors, Frenckellska Tryckeri Aktiebolaget, 1928-1930. Stor 8:o. (2), 96 s.; (1), ix s., s. 97-245. Två trådhäftad volymer. Delvis ouppskurna. #2605         
2581 biografier över de under perioden inskrivna studenterna. Utgör en fortsättning på V. Lagus ‘Åbo akademis studentmatrikel 1640-1827’ (Helsingfors, 1891-1906).
Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland. CCIII:1-2.

[Cavallin, Severin (1820-1886)].
Lunds stifts herdaminne, efter mestadels otryckta källor utarbetadt af S. Cawallin. Första delen [... Andra delen, ... Tredje delen, ... Fjerde delen, ... Femte delen]. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1854-1858. 8:o. (1), vj, (1), 422 s.; (5), 360 s.; (2), 457, (2) s.; (4), 447 s.; (4), 559 s. Nötta svarta halvskinnband med vinrött pärmpapper, titel och delnummer i guldtryck på ryggen. Marmorerade snitt. Bundet i 3 volymer. Del 3 med klipp i titelbladet. Enstaka sidor med hundören, även vikmärken förekommer. Inlagorna bitvis lagerfläckade, några ställen mer än andra, men överlag ett mycket bra arbetsexemplar. #14381        
Ågren 986. Setterwall I:4332.

[Cederbom, Lars August (1860-1939) & Friberg, Carl Olof (1853-1930)].
Skara stifts herdaminne 1850-1930, av L. A. Cederbom & C. O. Friberg. Fortsättning och komplettering av J. W. Warholms Skara stifts herdaminne, utgivet 1871-1873. Första bandet. [... Andra bandet]. Stockholm, Svenska Tryckeriaktiebolaget, 1928-1930. 8:o. 536 s.; 751 s. Bruna halvklotband (Halvar Svensson) med marmorerat pärmpapper, titel i guldtryck på rygg. Stänkta snitt. Två främre omslag medbundna. 2 volymer. #14464         
Utgivet i fem häften (I:1-2 & II:1-3). Ett viktigt komplement till Warholms herdaminne. Skara stift har alltid legat långt framme med biografier över stiftets prästerskap och var även tidigt ute med att komplettera herdaminnesutgivningen in i 1900-talet.
Ågren 1026.

Celander, Thorsten.
Jönköpings studenter jämte rektorer åren 1864-1920. Biografier samlade och utgivna. Jönköping, Tryckeri Aktiebolaget Småland, 1921. 8:o. Frontespis, 301 s. Förlagets blåmelerade klotband. Aningen solkigt ex. Lös i bindningen. Marginalanteckningar i blyerts, framförallt för årskurs 1883. Med Barthold Carlson’s namntecking på halvtitelbladet, Lönegren 7/10 -61 skrivet på försättsbladet. #14045         
Omkring 1400 biografier över studenter och rektorer ordnade alfabetiskt klassvis.
Ågren 1544.

Celander, Thorsten.
Jönköpings studenter jämte rektorer åren 1864-1920. Biografier samlade och utgivna. Jönköping, Tryckeri Aktiebolaget Småland, 1921. 8:o. Frontespis, 301 s. + rättelselapp. Förlagets blåmelerade klotband. Aningen solkigt ex. De första & sista 10 sidorna med gammal ljus fuktfläck i övre marginalen. #14101         
Omkring 1400 biografier över studenter och rektorer ordnade alfabetiskt klassvis.
Ågren 1544.

Clasaeus, Jan-Erik.
Svenska landtmätare 1628-1900. Biografisk förteckning av Viktor Ekstrand. Del 2. 1900-1970. [Utg. av] Sveriges Lantmätareförening. Stockholm, Göteborgs Offsettryckeri AB, 1972. 8:o. 196 s. Förlagets ljusgula klotband med titeltryck i guld på ryggen. #14194    
1634 biografier, alfabetiskt ordnade, över utexaminerade lantmätare fram till 1970, inkl. tillägg till Del 1. Detta arbete utgör en fortsättning på Viktor Ekstrand’s Svenska landtmätare som utkom häftesvis under åren 1896-1903, med ett supplement 1912.

Dahl, Yngve (utg.).
Lärarmatrikeln 1922. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri A.-B., 1923. 8:o. xxvij, 810 s., 8 pl.-bl. Förlagets röda klotband. Blekt rygg. Med Folkskoleseminariet i Skara’s stämpel på främre pärmens insida samt titelbladet. #7399         
2868 biografier, alfabetiskt ordnade, över personalen vid Högre lärarinneseminarium i Stockholm, Högre allmänna läroverk, Realskolor, Samskolor, Kommunala mellanskolor, Folkskoleseminarier, Tekniska elementarskolor, Tekniska fackskolor och gymnasier samt Handelsgymnasier. Även porträtt på ledamöter och personal inom skolöverstyrelsen.
Ågren 544.

[Dahlgren, Erik Wilhelm (1848-1934)].
Kungl. Svenska vetenskapsakademien. Personförteckningar 1739-1915, utgifna af E. W. Dahlgren. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-A.-B., 1915. Stor 8:o. vij, 295, (2) s. Trådhäftad. Solbränd och aningen nött rygg, bakre omslaget lätt solkigt. Ouppskuren. Ur Åke Davidsons boksamling (med hans littera på främre pärmens insida). #7856        
1464 korta biografier över svenska, utländska och korresponderande ledamöter, kronologiskt ordnade inom varje klass, utöver dessa finns även biografier över ‘ämnessvenner’, akademiens funktionärer och tjänstemän, befattningshavare vid akademiens institutioner (bl.a. Bergianska stiftelsen och Kristinebergs zoologiska station) och vid statsinstitutioner under akademiens förvaltning (Naturhistoriska riksmuseet och Statens meteorologiska centralanstalt) samt uppgifter om av akademien utdelade prisbelöningar. Innehåll: Akademiens beskyddare; Hedersledamöter; Svenska ledamöter; Utländska ledamöter; Korresponderande ledamöter, Ämnessvänner; Funktionärer och tjänstemän; Akademiens institutioner; Statsinstitutioner under akademiens förvaltning; Medaljer präglade öfver akademiens ledamöter; Prisbelöningar.
Ågren 1340.

de Brun, Frans (1866-1930) et al.
Matrikel öfver borgmästare och rådmän samt stads- och magistrats-sekreterare i Stockholms stad och norra förstaden av Frans de Brun, Gustaf Elgenstierna, Ivar Simonsson, Nils Östman. [ingår i: Stockholms Rådhus och Råd. Festskrift, innehållande magistratens och Rådhusrättens samt de äldre Rådhusbyggnadernas historia. Beskrifning af det nya Rådhuset i kvarteret Fruktkorgen jämte byggets historia. Förteckning öfver borgmästare och rådmän samt stads- och magistratssekreterare från äldsta till nuvarande tid. Utg. till minne af nya Rådhusets invigning hösten MCMXV. Del 2.]. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1915-1918. 4:o. xvj, (1), 361, (1) s., (14) pl.-bl. (s. 1-2 blanka). Rödbrunt klotband. Lätt nött rygg. Första blanka bladet ej medbundet. #14129         
1065 utförliga biografier, kronologiskt redovisade inom de olika grupperna, fördelade på (Stockholms stads råd:) Borgmästare 1280-1915 (205), Rådmän 1297-1915 (734), E.o. rådmän 1667-1810 (30), Stadsskrivare, stads- och magistratssekreterare 1420-1915 (47). (Norra förstadens råd 1603-1635:) Borgmästare (8), Rådmän (39), Stadsskrivare (2). Marginalanteckningar förekommer.
Ågren 2105.

Domsagorna i Sverige. [Utg. av] IGO-förlaget i Stockholm. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri AB, 1944. 4:o. (1), 872 s. Förlagets ljusbruna halvskinnband med fem markerade bind, marmorerat pärmpapper. Titel och dekor i guldtryck. Lätt solblekt och nött rygg. Marginalriss på s. 497. Liten fläck på s. 806. #7231          
4566 biografier och 3895 porträtt, alfabetiskt ordnade inom varje avdelning. Innehåll: Häradsrätt och häradsnämnd. En rättshistorisk översikt av Henrik Munktell; Häradsnämnden, dess tillsättning och funktion av Gustaf Lindstedt; Några drag ur våra äldsta häradsrättsdomböcker av Nils Edling; Om tingsställen och tingshus (med illustrationer) av Ernst Leche; Åklagarväsendet vid häradsrätterna av Bengt Larsson; Ägodelningsrätterna och deras bisittare av Olof Odencrants; Biografiska avdelningen (Häradshövdingar, Inskrivnings- och tingsdomare samt Nämndemän med biografier och porträtt. Landsfogdar, Landsfiskaler, Stadsfiskaler och Assistenter med biografier och porträtt).
Tryckt i numrerad upplaga för namngiven ägare, detta är nr 1090 tryckt för nämndeman Wald. Dahlbring.

Edestam, Anders (1898-1977).
Karlstads stifts herdaminne från medeltiden till våra dagar. I-V [+ Person- och församlingsregister, utarbetat av Gunnar Bergström]. Karlstad, Nermans Trycksaker, 1965 & Trelleborg, Tryckeriaktiebolaget Allehanda, 1968-1976. Stor 8:o. 267 s.; 387, (1) s.; 423 s.; 355 s.; 463 s.; 83 s. Illustr. Förlagets blå klotband två svarta titelfält. 6 volymer. #14372         
I. Superintendenter och biskopar. Domprostar. Domkapitlet m.m. II. Domprosteriet. Älvdals kontrakt. Visnums kontrakt. III. Nyeds kontrakt. Fryksdals kontrakt. Jösse kontrakt. IV. Nordmarks kontrakt. Gillbergs kontrakt. Nors kontrakt.
V. Norra Dals kontrakt. Södra Dals kontrakt. Västra Dals kontrakt.

Edestam, Anders (1898-1977).
Karlstads stifts herdaminne från medeltiden till våra dagar. I-V. Karlstad, Nermans Trycksaker, 1965 & Trelleborg, Tryckeriaktiebolaget Allehanda, 1968-1975. Stor 8:o. 267 s.; 387, (1) s.; 423 s.; 355 s.; 463 s. Illustr. Förlagets gröna halvskinnband med fyra markerade bind, marmorerat pärmpapper. Rött övre snitt. 5 volymer. Femte bandet med några små skavmärken på ryggen. #2404          
I. Superintendenter och biskopar. Domprostar. Domkapitlet m.m. II. Domprosteriet. Älvdals kontrakt. Visnums kontrakt. III. Nyeds kontrakt. Fryksdals kontrakt. Jösse kontrakt. IV. Nordmarks kontrakt. Gillbergs kontrakt. Nors kontrakt.
V. Norra Dals kontrakt. Södra Dals kontrakt. Västra Dals kontrakt.

Ekström, Gunnar (1893-1990).
Västerås stifts herdaminne. II:1. 1600-talet. [... II:1. 1600-talet. Bilagor]. Västerås, VLT-press, 1971. 8:o. 888 s.; 187 s. Rikt ill. Förlagets gröna konstläderband med tryckta illustrerade skyddsomslag. Färgat övre snitt. Skyddsomslagen med riss. 2 volymer i mycket gott skick. #7888          
Innehåll: (Vol. 1) Series över präster, pedagoger m.fl; Församlingspräster och lärare; Utom stiftet tjänstgörande präster; ‘Hovpredikanter’; Militärpräster; Skolans och gymnasiets organisation; Biografier i bokstavsordning; Rättelser och tillägg, (Vol. 2) Prosterier och kontraktsprostar; Porträtt av präster och prästhutrur; Prästsigill; Källhänvisningar; Förkortningar; Register, Tillägg till biografierna.

Enghoff, Karl.
Personhistoriska anteckningar rörande Kristianstads magistrat och andra statens tjänstemän under åren 1700-1800. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1910. 8:o. 132 s. Trådhäftad. Aningen nött rygg, med mindre pappersförlust på rygghuvud. Genomgående gammal fuktskada i övre marginalen, berör aldrig text. #14145          
Skrifter utg. af Personhistoriska Samfundet 4.
Ågren 2028.

Enghoff, Karl.
Personhistoriska anteckningar rörande Kristianstads magistrat och andra statens tjänstemän under åren 1700-1800. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1910. 8:o. 132 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Liten fuktskada i övre yttre hörnet, berör de första 14 s. #14146         
Skrifter utg. af Personhistoriska Samfundet 4.
Ågren 2028.

[Ennes, Barthold Anders (1764-1841)].
Biografiska minnen af konung Carl XII:s krigare, samt andre embetsmän och personer, under denna konungs tid, fångne i Ryssland, flygtige i Turkiet, eller dödskjutne i fält. Med bilagor af B. A. Ennes. I-II. Stockholm, Tryckte hos P. Sohm, 1818-1819. 8:o. (24), 702, (6); (14), 462, (14) s. Samtida bruna halvskinnband med fem markerade bind, rotmarmorerat pärmpapper, blåstänkta snitt. Bruna skinntitel etiketter. Nöta ryggar. Första delen med spår efter borttaget exlibris. #9209          
Kapitlet ’Flyktige i Turkiet’ i andra delen är tidigare utgivet under titeln ’Svenskarne i Bender’, se följande post.
Ågren 691. Setterwall I:4337.

[Ennes, Barthold Anders (1764-1841)].
Svenskarne i Bender. Biografier, samlade af B. A. Ennes. Jönköping, tryckte hos J.P. Lundström, 1808. 8:o 43 s. Trådhäftad i samtida gråpappersomslag. Liten fuktfläck i övre högra hörnet på titelbladet och de två följande bladen. Gråpappersomslaget med nött rygg, riss och små revor, pappersförlust på tre av fyra hörn. Inlagan bra, några gamla hundöron förekommer samt några enstaka små lagerfläckar. Ett bra exemplar av ett mycket ovanligt arbete. #9218          
125 biografier över officerare, civila ämbetsmän och präster samt 30 endast namngivna korpraler och soldater. Arbetet omarbetades och utökades kraftigt (med 90 sidor), för att senare ingå i andra delen av förf:s "Biografiska minnen af konung Carl XII:s krigare ..." (1819).
Ågren 691. Setterwall I:4338.

Erlandsson, Elis (1872-1951).
Album gymnasii Scarensis 1795-1821. Biografiska anteckningar samlade och utgivna. Lidköping, Westgöta-Postens Boktryckeri A.-B., 1936. 8:o. 116 s. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart titeltryck. Solblekt rygg och bakre omslag. Aningen lös i häftningen. #7920         
570 biografier över eleverna vid Skara gymnasium, alfabetiskt ordnade. Erlandsson har tidigare utgivit (1922 & 1925) motsvarande verk över lärjungar från Skara högre allm. läroverk, för perioderna 1826-1869 resp. 1870-1910, vilka tillsammans innehåller 5772 biografier.

Erlandsson, Elis (1872-1951).
Skara högre allm. läroverks lärjungar åren 1826-1869. Biografiska anteckningar samlade och utgivna. Sköfde, Isaksonska Boktryckeri-Aktiebolaget, 1925. 8:o. 380 s. Brunt halvskinnband (Isacsons, Hälsingborg) med fem upphöjda bind, brunt marmorerat pärmpapper. Nött rygg, pärmarna med skavmärken. Med A. E. Elfman’s exlibris och namnteckning ‘Ad. Elfman 8/5 1926’. #7921          
2805 biografier över skolans elever, ordnade kronologiskt. Redan 1922 hade Erlandsson utkommit med fortsättningen för perioden 1870-1910 och 1936 utgav han föregångaren för perioden 1795-1821.
Ågren 1590.

Erlandsson, Elis (1872-1951).
Skara högre allm. läroverks lärjungar åren 1826-1869. Biografiska anteckningar samlade och utgivna. Sköfde, Isaksonska Boktryckeri-Aktiebolaget, 1925. 8:o. 380 s. Förlagets röda halvskinnband med fyra markerade bind, marmorerat pärmpapper. Skada på rygghuvudet med skinnförlust av ca 1x1 cm, i övrigt endast lätt nötta pärmar och rygg. Namnteckning på försättsbladet. #14102          
2805 biografier över skolans elever, ordnade kronologiskt. Redan 1922 hade Erlandsson utkommit med fortsättningen för perioden 1870-1910 och 1936 utgav han föregångaren för perioden 1795-1821.
Ågren 1590.

Erlandsson, Elis (1872-1951).
Skara högre allm. läroverks lärjungar åren 1870-1910. Biografiska anteckningar samlade och utgivna. Sköfde, Isaksonska Boktryckeri-Aktiebolaget, 1922. 8:o. 383 s. Brunt halvklotband med marmorerat pärmpapper. (2967 biografier) Med Gunnar Digelius exlibris. #14142       
2967 biografier över skolans elever, ordnade kronologiskt. 1925 utkom arbetet för perioden 1826-1869 och 1936 utgav Erlandsson föregångaren för perioden 1795-1821.
Ågren 1590.

Erlandsson, Karl Magnus (1882-) (utg.).
Sveriges riksbank. [Porträtt och biografier.] [Jämte: Några namn och episoder från det förgångna, sammanställda och upptecknade från olika källor av Gustaf Fr. Ek.]. Stockholm, Riksbankens Sedeltryckeri, 1930. 8:o. 386, (1) s., 2 pl.-bl. (färg). Förlagets blå klotband, dekoration och titel i guldtryck. Liten pappersreva på s. 13. Mindre riss på s. 19, 23, 85, 89, 95. #14021       
Matrikeldelen omfattar 589 biografier och 586 porträtt över bankens tjänstemän. Rikt illustrerad med 32 planscher samt övriga illustrationer i texten.
Björkbom & von Malmborg 1331.

Erlandsson, Karl Magnus (1882-) (utg.).
Sveriges riksbank. [Porträtt och biografier.] [Jämte: Några namn och episoder från det förgångna, sammanställda och upptecknade från olika källor av Gustaf Fr. Ek.]. Stockholm, Riksbankens Sedeltryckeri, 1930. 8:o. 386, (1) s., 2 pl.-bl. (färg). Förlagets blå klotband, dekoration och titel i guldtryck. #14087        
Matrikeldelen omfattar 589 biografier och 586 porträtt över bankens tjänstemän. Rikt illustrerad med 32 planscher samt övriga illustrationer i texten.
Björkbom & von Malmborg 1331.

[Fant, Andreas Michael (1763-1813)].
Matrikel öfver Upsala ärke-stifts presterskap, jemte dess och Stockholms stads schol-betjening MDCCXCI. Upsala, tryckt hos direct. Edmans enka, [1791]. 8:o. (2), 102, (1) s. Trådhäftad i ett nyare blankt pappersomslag. Hel och ren inlaga, rödsprängda snitt. #7927       
Ågren 1094.

Flensmarck, Tor.
Skånska mynt och deras mästare. Önnestad, GL-tryck, 1984. 8.o. 128 s. Rikt ill. Trådhäftad. Nyskick. #8926       

Folkskolans lärarekår i Göteborgs stift [Porträttalbum]. [Eneroth, Georg (red.)]. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1930. 8:o. (6), 534 s. Förlagets mörkblå klotband. Titel i guldtryck på ryggen och främre pärm. #11091        
Mer än 2000 biografier, de flesta med porträtt.
Björkbom & von Malmborg 1427.

Folkskolans lärarekår i Linköpings stift 1927 [Porträttalbum]. Malmö, Skånetryckeriet, 1927. 8:o. (4), 487, (1) s. Förlagets grå klotband. Titel i guldtryck på ryggen och främre pärm. Yttre falsar med skador samt ryggfot. Pappersreva på s. 189, 199. #14109        
1825 biografier och 1273 porträtt över lärare och lärarinnor vid folk- och småskolor, ordnade alfabetiskt under respektive skoldistrikt. Omfattar Östergötlands-, Jönköpings- & Kalmar län. I serien utkom under åren 1925-1937 porträttalbum för Uppland samt följande 9 stift: Lund, Växjö, Linköping, Strängnäs, Skara, Karlstad, Västerås, Göteborg, Luleå.
Tryckt på konsttryckpapper.
Björkbom & von Malmborg 1429.

Folkskolans lärarekår i Lunds stift 1925 [Porträttalbum]. Malmö, Skånetryckeriet, 1925. 8:o. viij, 994, (2) s. Förlagets rödbruna klotband. Titel i guldtryck på ryggen och främre pärm. Rygghuvud med skada samt fuktfläck på främre pärmens övre högra hörn. Sista sidan med veck samt pappersförlust på nedre yttre hörnet. Övre och nedre yttre hörn genomgående avskavda (ca 2x2 mm). Marginalriss på s. 669. Marginalreva på s. 751. Namnteckning ‘Ebba Sjölin’ på försättsbladet. #14337       
3828 biografier och 2817 porträtt över lärare och lärarinnor vid folk- och småskolor, ordnade alfabetiskt under respektive skoldistrikt. Omfattar Malmöhus-, Kristianstads- & Bleking län. I serien utkom under åren 1925-1937 porträttalbum för Uppland samt följande 9 stift: Lund, Växjö, Linköping, Strängnäs, Skara, Karlstad, Västerås, Göteborg, Luleå.
Tryckt på konsttryckpapper.
Ågren 625. Björkbom & von Malmborg 1431.

Folkskolans lärarekår i Skara stift 1928 [Porträttalbum]. Malmö, Skånetryckeriet, 1928. 8:o. 416 s. Förlagets gröna klotband. Titel i guldtryck på ryggen och främre pärm. Lätt nött rygg. Fläckar på s. 352, 389. #14108       
1581 biografier och 906 porträtt över lärare och lärarinnor vid folk- och småskolor, ordnade alfabetiskt under respektive skoldistrikt. Omfattar Skaraborgs-, Älvsborgs- & Jönköpings län. Enstaka personer är upptagna enbart med namn. I serien utkom under åren 1925-1937 porträttalbum för Uppland samt följande 9 stift: Lund, Växjö, Linköping, Strängnäs, Skara, Karlstad, Västerås, Göteborg, Luleå.
Tryckt på konsttryckpapper.
Björkbom & von Malmborg 1433.

[Frykholm, Nils Theodor (1875-)].
Svensk veterinärmatrikel. Biografier öfver svenska veterinärer från 1750 till nuvarande tid. Under medverkan af E. Schoug och Hj. Dahlström. Jämte en öfversikt af veterinärväsendets utveckling och kronologiska tabeller, samlade och utgifna af Nils Th. Frykholm. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-A.-B., 1909, 1908. 4:o. 232 s.; 39, (3) s. Trådhäftad i tryckt pappersomslag. Bakre omslag med övre vänstra hörn bortrivet och reva som även berör sista bladet i övre marginalen. Annars ett näst intill perfekt häftat exemplar. #14472       
720 biografier, alfabetiskt ordnade, över läkare som innehaft lärarämbeten vid Veterinärinrättningarna och Veterinärinstitutet eller professurer i veterinärvetenskap vid universiteten; Medicine, kirugie eller farmacie studerande som innehaft veterinär anställning eller studerat veterinärvetenskap på stipendium; Personer som under åren 1823-1872 avlagt fullständig avgångsexamen från Veterinärinrättningen i Skara, men ej sökt eller erhållit tillstånd för utövning; Personer från Veterinärinrättningarna utan fullständig avgångsexamen, men erhållit veterinära tjänster; Personer som studerat vid Veterinärinrättningen under lång tid och utan att avlägga examen ändå ägnat sig åt privat veterinärpraktik.
En andra, utvidgad upplaga utkom 1927.
Ågren 520.

Förteckning öfver enskilda grafvar på Stockholms stads norra och södra begrafningsplatser. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1913. 8:o. (4), 313 s., (2) löst bifogade kartor. Förlagets grå klotband med präglad titel på rygg och främre pärm. Bakre inre falsen svag. #9074         
Innehåller Namn- och nummerförteckning för norra resp. södra begravningsplatsen, kvarterskartor över desamma. Namnförteckningen upptar gravinnehavarna, alfabetiskt ordnade, med uppgifter om gravkvarter, storlek samt upplåtelseår.
Ågren 2132.

Gertz, Otto.
Kungl. Fysiografiska sällskapet i Lund 1772-1940. Historisk överblick och personförteckningar. Lund, Håkan Ohlsons Boktryckeri, 1940. 8:o. 461, (1) s. Trådhäftad. #7964        
Drygt 1000 biografier över sällskapets ledamöter, sorterade efter invalsår.

Göteborgs högskolas studentkår 1911-1921. Porträttalbum. [Red. av Gustaf Stern och Per Holm]. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri AB, 1922. 8:o. 157 s. Förlagets bruna klotband. Liten skada på rygghuvudet. Aningen lös i bindningen. Ur Nils Lindbergh’s bibliotek. #11435         
626 biografier och porträtt över studentkårens medlemmar, samlade var för sig, inkl. inspektorer och hedersledamöter. Högskolans andra porträttalbum, tidigare utgivet är också Erland Långström & Gustaf Stern ‘Göteborgs högskolas studenter 1891-1916. Biografisk matrikel. Gbg 1916.’
Ågren 1657. Björkbom & von Malmborg 1601.

Göteborgs högskolas studentkår 1921-1931. Porträttalbum. [Redaktionskommittée Gunnar Waldner, Gustaf Ekstrand, Carl Arvid Hessler, Anna Eriksson, Ingemar Lundgren]. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri AB, 1932. 8:o. (2), 215 s. Förlagets blågröna klotband. Tryckt papperstiteletikett. Med namnteckning på försättsbladet ‘Sture Larsson 1936’. #7303         
595 biografier och porträtt över studentkårens medlemmar, inkl. inspektorer och hedersledamöter. Högskolans tredje porträttalbum.
Björkbom & von Malmborg 1602.

Studenter från Realgymnasium i Göteborg 1865-1886. [Utg. med anledning af rektor A.L. Schillers 70-årsdag.] [Porträttalbum med biografiska uppgifter.]. Stockholm, Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1900. 8:o. (2), 28 s. Förlagets klotryggband med titeln tryckt direkt på pärmpappret i rött och svart. Solkiga pärmar. Solkiga pärmar. #14076         
112 biografier och 111 porträtt över skolans studenter.
Ågren 1535. Björkbom & von Malmborg 1572. Aberstén 2824.

Hallberg, Severin (1886-1960).
Göteborgs högskolas matrikel 1916-1941. Utgiven på uppdrag av högskolans lärareråd. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1942. 8:o. 202, (1) s. Förlagets blå klotband. Aningen solblekt rygg. Ur Nils Lindbergh’s bibliotek. #11416         
Innehåller dels en förteckning över styrelseledamöter, lärare och tjänstemän samt 99 bio-bibliografier, av vilka 27 även fanns med i föregående matrikel. Utgör en fortsättning på ‘Göteborgs högskolas matrikel 1891-1916’. se Wåhlin & Johansson.

Långström, Erland (1880-1948) & Stern, Gustaf (1882-1948).
Göteborgs högskolas studenter 1891-1916. Biografisk matrikel. Göteborg, John Antonsons Boktryckeri, 1916. 8:o. (6), 230 s. Förlagets klotband med tryckt skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen solkigt. #7301        
1085 biografier över högskolans studenter. Kompletteras av det år 1912 samt 1922 utgivna porträttalbum.
Ågren 1655; Aberstén 2759.

Långström, Erland (1880-1948) & Stern, Gustaf (1882-1948).
Göteborgs högskolas studenter 1891-1916. Biografisk matrikel. Göteborg, John Antonsons Boktryckeri, 1916. 8:o. (6), 230 s. Trådhäftad i grått styvt pappersomslag med skyddsomslag, båda med blått tryck. Ouppskuren. Skyddsomslaget aningen solkigt. #7302         
1085 biografier över högskolans studenter. Kompletteras av det år 1912 samt 1922 utgivna porträttalbum.
Ågren 1655; Aberstén 2759.

Grape, Ernst (1871-1962).
Postkontor och postmästare. Stockholm, Postverkets Tryckeri, 1951. 4:o. 904 s. Förlagets ljusblå halvklotband med marmorerat pärmpapper. Med Alf Johansson’s namnteckning på försättsbladet. #14136         
2962 biografier över postkontor och postmästare i Sverige (Alingsås-Övertorneå) intill 1951 samt i Finland (Abborrfors-Åbo) intill 1809, uppställda alfabetiskt efter ort och sedan kronologiskt. Nyskick !

[Gullberg, Arthur (1881-1950) & Cavallin, Sven (1898-)].
Justitiematrikel [1928]. Utg. av Svensk juristtidning genom Arthur Gullberg och Sven Cavallin. Stockholm, A.-B. Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1928. 8:o. (3), 390, (3) s. Förlagets grå klotband. Främre yttre fals med liten spricka. #7985          
1199 biografier över i Sverige verksamma jurister, alfabetiskt ordnade. Tidigare upplagor utg. 1887, 1902, 1914 & 1918, senare uppl. 1934 & 1941.
Ågren 311.

Gullberg, Arthur (1881-1950) (utg.).
Justitiematrikel 1934. Stockholm, A.-B. Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1934. 8.o. 420 s. Förlagets rostbruna klotband. 2 sidor med marginalveck. #14004         
1263 biografier över i Sverige verksamma jurister, alfabetiskt ordnade. Tidigare upplagor utg. 1887, 1902, 1914, 1920 & 1928, senare uppl. 1941.

[Gullberg, Arthur (1881-1950) (m.fl.)].
Justitiematrikel 1941. Utg. av Arthur Gullberg, Erik Alexanderson, Gudmund Silfverstolpe. Stockholm, Aktiebolaget Hasse W. Tullberg, 1941. 8:o. 644 s. (s. 1-2 blanka). Förlagets blå klotband. Nött och solblekt rygg. Yttre främre fals med spricka. #7984         
2173 biografier över i Sverige verksamma jurister, alfabetiskt ordnade. Tidigare upplagor utg. 1887, 1902, 1914, 1920, 1928 & 1934.

Gullberg, Hjalmar (1847-1923).
Justitiematrikel [1902]. Stockholm, Iduns Kungl. Hofboktryckeri, 1902. 8:o. (6), 293 s. Svart halvklotband (W. Enanders bokbinderi, Jönköping) med marmorerat pärmpapper. #14016        
643 biografier över i Sverige verksamma jurister, alfabetiskt ordnade. Omfattande: Konungens Högsta Domstol, K. Justitiedepartementet, Kongl. Maj:ts Nedre justitierevision, Justitiekanslersembetet, K. Svea hofrätt, K. Göta hofrätt, K. Hofrätten öfver Skåne och Blekinge, K. Krigshofrätten, K. Kammarrätten, Justitieombudsmannen, Justitieombudsmans-expeditionen, Justitiestaten å landet, Auditörer vid Armén och Flottan, Öfverståthållareembetet för polisärenden, Rådstufvurätterna (magistraterna) med dertill hörande tjenstemän, Juridiska fakulteterna i Upsala och Lund. Tidigare upplaga utg. 1887 och senare upplagor 1914, 1920, 1928, 1934 & 1941.
Ågren 305.

Gullberg, Hjalmar (1847-1923).
Justitiematrikel [1902]. Stockholm, Iduns Kungl. Hofboktryckeri, 1902. 8:o. (6), 293 s. Trådhäftad. Främre och bakre omslag nötta med mindre pappersförluster, mycket nött rygg. Ryggen itu, enklare försök till lagning har gjorts, men boken är i två delar. Inbindningsex. #14137        
643 biografier, alfabetiskt ordnade, över i Sverige verksamma jurister, omfattande: Konungens Högsta Domstol, K. Justitiedepartementet, Kongl. Maj:ts Nedre justitierevision, Justitiekanselembetet, K. Svea hofrätt, K. Göta hofrätt, K. Hofrätten öfver Skåne och Blekinge, K. Krigshofrätten, K. Kammarrätten, Justitieombudsmannen, Justitieombudsmans-expeditionen, Justitiestaten å landet, Auditörer vid Armén och Flottan, Öfverståthållareembetet för polisärenden, Rådstufvurätterna (magistraterna) med dertill hörande tjenstemän, Juridiska fakulteterna i Upsala och Lund.
Ågren 305.

Gullberg, Hjalmar (1847-1923).
Justitiematrikel 1920. Stockholm, A.-B. Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1920. 8:o. (3), 469, (3) s. Rött klotband (Lundblads bokbinderi, Sthlm). Lätt nött band, övre kapitäl och främre fals något hårdare nött. #14006         
1038 biografier över i Sverige verksamma jurister, alfabetiskt ordnade. Tidigare upplagor utg. 1887, 1902 & 1914, senare uppl. 1928, 1934 & 1941.
Ågren 310.

Gullberg, Hjalmar (1847-1923) & Uggla, Torsten (1869-1923).
Landsstatsmatrikel [1903-04]. I-II. Utgifven. Stockholm & Lund, 1903-1904. 8:o. (9), 197, (1) s.; (2), ij, 164 s. Blått halvklotband med marmorerat pärmpapper, blå skinntiteletikett. Alla fyra omslagen medbundna. #14111       
1036 biografier, alfabetiskt ordnade. Omfattande Ämbets- och tjänstemän vid överståthållareämbetet och länsstyrelserna samt kronofogdar och häradsskrivare, kronolänsmän och landsfiskaler. Senare upplagor utg. 1913, 1918, 1924, 1933 & 1943.
Ågren 337.

Gullberg, Hjalmar (1847-1923) & Uggla, Torsten (1869-1923).
Landsstatsmatrikel 1918. Stockholm, A.-B. Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1918 8:o. (7), 370 s. Mörkrött klotband (Borås bokbinderi). Titelbladet aningen solkigt, sista sex sidorna lite fläckiga. #14005      
1093 biografier, alfabetiskt ordnade. Omfattande Ämbets- och tjänstemän vid överståthållareämbetet och länsstyrelserna samt kronofogdar och häradsskrivare, kronolänsmän och landsfiskaler. Tidigare upplagor utg. 1903-04 & 1913, och senare 1924, 1933 & 1943.
Ågren 340.

Gullberg, Hjalmar (1847-1923) & Uggla, Torsten (1869-1923).
Svensk biografisk kalender. I. Malmöhus län. Lund, Berlingska Tryckeriet, 1919. 8:o. (6), ii, 379 s. Brunt halvskinnband med marmorerat pärmpapper, fem markerade bind. Nött rygg och skavda pärmar. Fläck på titelbladet samt sid. 1 & 191-194. #8708       
2050 biografier över mera bemärkta eller inom olika områden verksamma personer, både män och kvinnor. Arbetet var tänkt att vara en första del i ett för Sverige heltäckande samlingsverk, tyvärr var intresset svalt och utgivandet avstannade efter denna enda del.
Ågren 1867.

Gullberg, Hjalmar (1847-1923) & Uggla, Torsten (1869-1923).
Svensk biografisk kalender. I. Malmöhus län. Lund, Berlingska Tryckeriet, 1919. 8:o. (6), ii, 379 s. Gediget brunt halvskinnband (Berggrenska bokbinderiet, Lund) med fyra markerade bind. Med Sten Bergendal’s namnteckning. #13832       
2050 biografier över mera bemärkta eller inom olika områden verksamma personer, både män och kvinnor. Arbetet var tänkt att vara en första del i ett för Sverige heltäckande samlingsverk, tyvärr var intresset svalt och utgivandet avstannade efter denna enda del.
Ågren 1867.

Gustafsson, Clas (utg.).
Svensk folkskole-matrikel. Omfattande uppgifter t.o.m. den 1 juli 1910. Stockholm, Centraltryckeriet, 1910. 8:o. xxxvj, 348 s., (1), (12), 32 annons-s. Trådhäftad i styvt pappersomslag. Nött rygg, liten skada på ryggfot. Pappersförlust på främre omslagets nedre högra hörn. Med Alexander Gustafsson’s namnteckning på främre omslag. #14014      
Innehåller uppgifter om ca 18000 lärare och lärarinnor. Indelad i två avdelningar. 1. Matrikel över folkskoleinspektörer, lärare och lärarinnor vid folkskoleseminarier, småskoleseminarier, folkhögskolor, högre folkskolor, de egentliga folkskolorna, pensionstagare i folkskollärarnes pensionsinrättning. 2. Statistisk framställning av folkskoleväsendets utveckling i Sverige.
Ågren 615.

Hamner, J[ohn] W[ilhelm].
Gotlands gravstenar. 1. Visby domkyrkas gravstenar. [Utg. av] Kungl. vitterhets historie och antikvitetsakademien. Stockholm, P. A. Norstedt, 1933. 8:o. 272 s., (2), 56 pl.-s. Trådhäftad. Aningen nött rygg. En del marginalanteckningar i blyerts förekommer. Författardedikation till ‘Fil lic Gustafsson’ på främre omslaget samt Kim Cramérs exlibris. #13869      
Omfattar alla kända gotländska gravstenar intill 1800-talets början, beskriver 414 gravstenar från 1500-talet och framåt. Samtliga stenar ligger i eller invid Visby domkyrka. Illustrerad i texten samt med 99 fotografier på de 56 planschsidorna. En andra del utgavs 1940 av Hamner tillsammans med Harald Wideen.

Hasselberg, Bertil (1897-1965).
Supplement till L. Bygdén. Härnösands stifts herdaminne för pastoraten i Jämtland och Härjedalen. [rubr.]. (i: Forum Theologicum XXI, 1964). Örnsköldsvik, Ågrens Boktryckeri AB, 1964. 8:o. s. 61-240. Trådhäftad i styvt gult pappersomslag med brun text. #13753      

Hedberg, Arvid (1872-1949).
Stockholms bokbindare 1460-1880. Anteckningar. With an english summary. Band I, tiden från 1460 till omkring 1700. [... Band II, tiden från omkring 1700 till 1880]. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1949-1960. 4:o. 420 s.; 331 s. Rikt illustrerad med 165 planscher och omkring 1000 avbildningar i texten på stämpelprover, namnteckningar m.m. Trådhäftade med tryckta pappersomslag och dito skyddsomslag. 2 ouppskurna volymer. Nyskick! #14468      
Nordiska Museets Handlingar 36-37.

Hedberg, Frans (1828-1908).
Svenska operasångare. Karakteristiker och porträtter. Med tretiotvå illustrationer af V. Andren. Stockholm, Gernandts Boktryckeri-Akteibolag, 1885. 8:o. (4), 319, (1) s. Förlagets blå klotband, rikt dekorerat i guld, silver och svart. Aningen nötta pärmar, svaga inre falsar. #14019      
Innehåll: Svenska operan under de första femtio åren; Jenny Lind; Julius Günther; Mathilda och Wilhelmina Gelhaar; Olof och Charlotte Strandberg; Gustaf Sandström; Louise Michaëli; Rudolf Walin; Fredrika Stenhammar; Anders Willman; Karl Johan Uddman; Signe Hebbe; Oscar Arnoldsson; Fritz Arlberg; Leonard Labatt; Mathilda Grabow; Arvid Ödmann; Per Janzon; Selma Ek; Carl Fredrik Lundqvist; Dina Edling; Främlingar vid svenska operan.
Ågren 1280.

Hedberg, Frans (1828-1908).
Svenska operasångare. Karakteristiker och porträtter. Med tretiotvå illustrationer af V. Andren. Stockholm, Gernandts Boktryckeri-Akteibolag, 1885. 8:o. (4), 319, (1) s. Vinrött halvklotband. Raderad namnteckning på försättsbladet. #14086       
Innehåll: Svenska operan under de första femtio åren; Jenny Lind; Julius Günther; Mathilda och Wilhelmina Gelhaar; Olof och Charlotte Strandberg; Gustaf Sandström; Louise Michaëli; Rudolf Walin; Fredrika Stenhammar; Anders Willman; Karl Johan Uddman; Signe Hebbe; Oscar Arnoldsson; Fritz Arlberg; Leonard Labatt; Mathilda Grabow; Arvid Ödmann; Per Janzon; Selma Ek; Carl Fredrik Lundqvist; Dina Edling; Främlingar vid svenska operan.
Ågren 1280.

[Hedenström, Gustaf Z. (1874-1942)].
Sveriges bondestånd 1809-1866. Första delen (a.u.). Talmän och vice talmän av Gust. Z. Hedenström. Stockholm, Aftonbladets Tryckeri, 1922. 8:o. xvj, 147, (1) s. Illustr. Förlagets blå klotryggband med titeltryck direkt på pärmpappret. Något ojämnt solblekta pärmar. #8009      
Innehåll: Historisk översikt av bondeståndets politik 1809-1866, biografier och porträtt av Lars Olsson i Groeröd, Anders Jansson Hyckert i Ytterboda, Johan Olsson Longberg i Sörby, Anders Ericsson i Östra Kärne, Hans Jansson i Bräcketorp, Nils Pehrsson i Ringstorp, Nils Strindlund i Skedom, Nils Larson i Tullus, Jon Jonsson i Skörje, Pehr Eriksson i Nysäter, Nils Persson i Boda, Johan August Zetterberg i Ekholmsnäs, Adolf Wilhelm Svartling i Tornby, Anders Andersson i Valla-Sörgården, Ola Svensson i Heinge, Anders Eriksson i Nordkärr samt biografier över bondeståndets 15 sekreterare. Biografierna innehåller även kortare släktöversikter.
Ågren 1441.

Hellström, Gunnar (1887-1980).
Stockholms stads herdaminne från reformationen intill tillkomsten av Stockholms stift. Biografisk matrikel. Västerås, Vestmanlands Läns Tidnings AB Tryckeri, 1951. Stor 8:o. 733, (1) s. Gediget brunt halvskinnband med fem upphöjda bind, marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet. #9030      
Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 11.

[Hildebrand, Albin (1844-1917)].
Generalregister till Svenskt porträttgalleri, upprättadt af Albin Hildebrand. Stockholm, A.-B. Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1913. 8:o. xj, 867 s. Förlagets gröna klotband med titeltext och dekor i guldtryck. Med Ragnar Wängberg’s namnteckning. #8021       
20602 biografier, alfabetiskt ordnade, med hänvisning till var i serien den ursprungliga biografin och porträtt återfinns. Serien Svenskt Porträttgalleri omfattar följande delar: I: Kungliga familjen; II. Kungliga svenska hofstaterna; III: Konungens statsråd, Konungens högsta domstol, Kungl. Maj:ts kansli, Kungl. Maj:ts beskickningar till främmande makter samt svenska och norska aflönade generalkonsuler, konsuler och vice konsuler; IV: Öfverrätter och kollegier samt öfriga centrala ämbetsverk; V: Riksdagen; VI: Häradshöfdingar, städernas styrelser samt Sveriges advokatsamfund; VII: Arméns officerare och civilstat; VIII: Flottans officerare och civilstat, lotsstaten, sjökrigsskolans lärare och navigationsskoleföreståndarne; IX: Öfverståthållareämbetets i Stockholm samt länsstyrelsernas ämbets- och tjänstemän äfvernsom kronofogdar och häradsskrifvare; X: Prästerskapet; XI: Uppsala och Lunds universitets, Karolinska mediko-kirurgiska institutet samt Stockholms och Göteborgs högskolor; XII: Lärarekåren; XIII: Läkarekåren; XIV: Ledamöter af akademier samt vittra och lärda samfund; XV: Författare; XVI: Tidningsmän; XVII: Ingeniörer; XVIII: Apotekare; XIX: Bankmän; XX: Arkitekter, bildhuggare, målare, teknare, grafiker, mönsterritare och konstindustrialister; XXI: Tonkonstnärer och sceniska artister; XXII: Idkare af handel, industri och sjöfart i Stockholm; XXIII: Sällskapet Idun; XXIV: Veterinärer och tandläkare; XXV: Riksdagens Första och Andra kammare. Svenskt Porträttgalleri är ett av de mest användbara hjälpmedlen för personhistorisk forskning för det sena 1800- och tidiga 1900-talet, utgivet under åren 1895-1911 i tjugofem avdelningar och omfattande 46 volymer, inkl. tre yrkeskategorier som även utkom i ny upplaga. Albin Hildebrand fungerade som huvudredaktör för serien.
Ågren 92. Björkbom & von Malmborg 1249.

Hildebrand, Bengt (1893-1964).
Matrikel över ledamöter av Kungl. Vitterhetsakademien och Kungl. Vitterhets historie och antikvitets akademien 1753-1990. Uddevalla, Bohusläningens Boktryckeri AB, 1992. 8:o. (4), 240 s. Trådhäftad. #7421      
S. 1-177: 1753-1953 av Bengt Hildebrand (faksimil av 1:a upplagan, Stockholm, 1954. S. 178-240: 1954-1990 jämte tillägg till föregående av Margit Engström och Åke Lilliestam.

[Hollander, Sven August (1817-1896)].
Biskopar och superintendenter i Sverige och Finland efter reformationen. Biografiska uppgifter, från tillförlitliga källor samlade och utgifne av S. A. Hollander. Stockholm, P. G. Berg, 1874. 8:o. vj, (1), 292 s. Samtida svart halvklotband med marmorerat pärmpapper, pärmarna aningen skavda. Sista bladet, aningen solkigt och med pappersförlust av nedre yttre hörn, utan textförlust. #13810     
Medbundet är också: Swensk Luthersk kyrkotidning. Profnummer, Serien B. - No.12, Serien B. (No 9, saknas !). Norrköping 1881-1882. s. 1-136, 153-200.
Ågren 880. Setterwall I:4363.

[Hylander, Ivar (1900-1982) (red.)].
Biografisk matrikel över Svenska kyrkans prästerskap 1970. På Svenska prästförbundets uppdrag redigerad av Ivar Hylander. [tillsammans med:] Biografisk matrikel över Svenska kyrkans prästerskap 1970. Supplement 1934-70. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1971-1972. 8:o. 687 s.; 59, (2) s. Förlagets blå klotband med titel i guldtryck på ryggen och främre pärm. 2 volymer. Första delens bakre pärm något nött. Några sidor med hundöron, under- och överstrykningar i blyerts förekommer. Det fria försättsbladet bortrivet. #8231      
4408 + 169 biografier, alfabetiskt ordnade inom varje stift . Supplementet omfattar biografier över de präster som inte finns upptagna i vare sig 1934 eller 1970 års matrikel, och upptar för de övriga endast kompletterande uppgifter.

Håkansson, Gunnar.
Kalmar och kalmarbor under 1600-talet. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1944. 8:o. 264, (2) s. Trådhäftad i gult styvt pappersomslag med röd och svart text. Ouppskuren. #5286      
Innehåll: Några data ur stadens historia under 1600-talet; Stadens bebyggelse under 1600-talet; Några stadens tjänstemän under 1600-talet; Stadens handel och sjöfart under 1600-talet; Stadens handelsflotta och dess redare under 1600-talet; Stadens hantverkare och andra yrkesmän under 1600-talet; Burskapslängd över kalmarborgare under 1600-talet; Personuppgifter; Kalmarbor, nämnda i detta arbete och som ej återfinnas i burskapslängden eller under avdelningen personuppgifter; Förteckning å ingifta, ej adliga kvinnliga personer. Avd. tjänstemän omfattar: Stadspresidenter, Borgmästare, Stadssyndici, Kämnärer, Stadsskrivare, Hamnfogdar eller s.k. ‘brokikare’, Stadsfiskaler, Stadskassörer. Avd. hantverkare omfattar: Badare, Bagare, Barberare, Blockmakare, Bokbindare, Boktryckare, Bryggare, Fiskare, Färgare, Garkockar, Garvare, Glasmästare, Grytgjutare, Guldsmeder, Handskmakare, Mattmakare, Hjulmakare, Kammakare, Kannegjutare, Kakelugnsmakare, Karduansmakare, Klädesvalkare, Konterfejare, Kopparslagare, Krukmakare, Körsnärer, Linnevävare, Lädertågare, Mjölnare, Murmästare, Målare, Mältare, Mätare, Nålmakare, Pergamentsmakare, Pistolmakare, Remsnidare, Repslagare, Sadelmakare, Skeppstimmermästare, Skeppsbyggmästare, Skinnare, Skomakare, Skräddare, Slaktare, Smeder, Snickare, Stenhuggare, Svarvare,Svärdfejare, Sämskmakare, Timmermän, Tjärvräkare, Trädgårdsmästare, Tunnbindare, Urmakare, Vantmakare.

[Högberg, Theodor (1893-)].
Svenska numismatiker under fyra sekler. En biografisk-bibliografisk handbok, av Th. Högberg. Göteborg, Rundqvists Boktryckeri, 1961. 8:o. 271 s. Förlagets ljusgula klotband med titeltryck på ryggen, båda omslagen medbundna. Författardedikation till ‘vännen Egon Werlin med numismatisk hälsning’. #9697       
70 längre biografier, alfabetiskt ordnade (från Abraham Ahlén till Evald Ziervogel), arbetet avslutas med en bibliografi över svensk numismatisk litteratur. With an English summary.

[Högmarck, Lars (1710-1741)].
Psalmopoeographia. En Utförlig Beskrifning Öfwer them,som hafwa 1. Samansatt, 2. Öfwersatt och 3. Förbettrat Psalmarna, Uti then, På Kongl. Maj:ts allernådigsta Befallning, åhr 1695. Öfwersedda Swenska Psalm-Boken, Med monga både nyttiga och nödiga anmerkningar försedd; i Twenne afdelningar föresteld; Och allom rettsinnigom, af then siungande Församlingene i Swerige, til nöge och underrettelse, utur åtskilliga/ så wäl tryckta/ som otryckta Skrifter/ Bref ock handlingar; ganska monga/ både äldre och nyare/ brukeliga och aflagda/ Latinska/ Tyska och Swenska andeliga Psalm-Song och Wiso-böker. Sammanletad och utarbetad af Lars Högmarck, Alexandersson. Stockholm, Joh. Laur. Horrn, 1736. 8:o. (28), 243 s. Titelbladet tryckt i rött och svart. Samtida rotmarmorerat skinnband, mörkgrön skinntiteletikett, fyra upphöjda bind. Renoverat klipp i det fria försättsbladet. Aningen nötta yttre falsar, ryggfoten med liten skada. Några småfläckar på s. (13-15), 31, 154-155. Mindre lagerfläckar förekommer också. Med namnteckningar på främre pärmens insida av ‘Gust[af] Lundgren, Törnlycka 1818’; ‘N. J. Löfgren 7/12 1829’; samt Hilding Pleijels exlibris (två olika). #9346      
159 biografier över de som författat, översatt eller omarbetat psalmerna i 1695 års svenska psalmbok.
Ågren 256
.

Indebetou, Govert (1875-1955).
Bergshögskolans elever under dess första 100-årsperiod. Porträtt och biografier, utgivna. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri, 1919. Stor 8:o. 389 s. (s. 1-2 blanka). Förlagets dekorerade vita klotband. Lätt solkiga pärmar. Med ett oidentifierat exlibris på främre pärmens insida. #13861      
1054 biografier och 951 porträtt, över elever vid Tekniska högskolans avdelning för bergsvetenskap samt Bergsskolan i Falun (t.o.m. 1869).
Ågren 274. Björkbom & von Malmborg 1357.

Indebetou, Govert (1875-1955).
Bergsskolans i Filipstad elever 1830-1930. Biografisk matrikel på uppdrag av Bergsskolans direktion utgiven. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri A. B., 1931. 8:o. 6 s., 1 pl.-bl., 307 s. Trådhäftad. Främre omslag med vikmärke, bakre omslag med liten reva, ryggfoten med pappersskada. Delvis ouppskuren. #8241       
1305 biografier, kronologiskt ordnade.

Jacobsson, Nils (red.).
Linköpings gymnasiums historia 1627-1927. Festskrift med anledning av gymnasiets 300-årsjubileum, utgiven av Linköpings h. allm. läroverks kollegium. Linköping, A.-B. Östgöta Correspondentens Boktryckeri, 1927. 8:o. (1), xvj, 459 s., (54) pl.-bl. Förlagets bruna halvskinnband med marmorerat pärmpapper, fyra markerade bind. Lätt nött rygg. #14382      
Innehåll: Linköpings Gymnasiums Historia 1627-1869 av lektorerna Karl Beckman, Nils Jacobsson & Olof Söderqvist; Rektorer vid Linköpings Läroverk 1857 (1850)-1927 av lektor Ragnar Alvin; Ur föreningslivet vid Linköpings Gymnasium (Naturvetenskapliga Sällskapets historia av lektor Harald Schött, Glimtar och toner ur Sällskapets för Vitterhet och Hävd liv och leverne av komminister Bengt Aurelius, Ur Gymnastik- och idrottsföreningens historia 1884-1927, av gymnastikläraren Viktor von Vegesack); Bilagor (I. Rektor Prytz’ förslag till undervisningsplan för Linköpings skola och gymnasium av år 1627; II. Biskop Joh. Bothvidis skolordning av år 1633; III. Eforer, rektorer och lektorer vid Linköpings gymnasium 1627-1850; IV. Eforer, rektorer, lektorer, adjunkter och övningslärare vid Linköpings h. allm. läroverk 1850-1927; V. D:r J.H.W. Steinnordhs förteckning över de ‘mest utmärkte’ män, vilka fått sin bildning grundlagd vid Linköpings skola och gymnasium).
Ågren se 574 & 1560.

Kalén, Herbert (red.).
Matrikel över Göteborgs Handelsinstituts elever. II. 1886-1910. Göteborg, Elanders boktryckeri aktiebolag, 1951. 8:o. xviij, 429 s. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. Lätt solblekt omslag. 1 sida slarvigt uppsprättad. Ur Nils Lindbergh’s bibliotek. #11434       
1895 biografier. Utgör en fortsättning på ‘Matrikel öfver Göteborgs Handelsinstituts elever. I. 1826-1885’. se Ahlström.

Kugelberg, Arvid (1880-1966).
Kungl. Första livgrenadjärregementets historia. Femte delen. Biografiska anteckningar om officerare med vederlikar 1619-1927. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1930. 8:o. xij, 449 s., (1) rättelselapp + planscher. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. #14107       
Kortare eller längre biografiska uppgifter om Officerare vid regementet (Östgöta landsregemente 1619-1630, Östgöta regemente till fot 1630-1682, Östgöta infanteriregemente 1682-1791, Livgrenadjärregementets rothållsdivision 1791-1816, Första livgrenadjärregementet 1816-1927, Officerare på stat, Reservofficerare), Officerares vederlikar vid regementet (Präster, Auditörer, Läkare, Regementsskrivare, Musikdirektörer), Officerare vid tillfälliga förband m.m. (Östgöta tiomänningsskvadron 1676-1679, Östgöta tremänningsbataljon 1700-1703, Östgöta femmänningskompanier 1703-1719, Östgöta tremänningsbataljon 1712-1721, Expektantstaten 1722-1758).

Kugelberg, Otto (1843-1916).
Postmästare i Sverige och Finland från äldre till närvarande tid. Biografiska anteckningar. [Första häftet; ... Andra häftet; ... 3:e och 4:e häftet; 5:te och 6:te häftet]. Stockholm, Andréns Boktryckeri, 1894-1898. 4:o. 56 s.; s. 57-104; s. 105-200; s. 201-280. Trådhäftade med tryckta pappersomslag. Nötta och delvis trasiga ryggar, omslagen solkiga och fläckiga med riss och mindre revor. Inlagorna med marginalnoteringar, hundöron och vikmärken förekommer. Ändå ett bra inbindningsexemplar av denna ovanliga upplaga, med alla omslagen i behåll. #14467       
Ågren 804. Setterwall II:2812.

[Kullberg, Karl Oskar (1887-1973) (utg.)].
Svensk apotekarekalender 1923. Sveriges apotekarekår i ord och bild. Utgiven av O. Kullberg. Nässjö, Wallerströms Boktryckeri Aktiebolag, 1923. 8:o. 327 s. Förlagets mörkblå halvskinnband med dekorerade klotklädda pärmar. Aningen lös i bindningen. Pärmarna solkiga och nötta. #14073      
1269 biografier och 1246 porträtt, alfabetiskt ordnade. Första porträttalbumet som även upptar de med farm. kand.-examen, tidigare arbeten upptar endast medlemmar med högre examina.
Ågren 517. Björkbom & von Malmborg 1415.

[Kullberg, Karl Oskar (1887-1973) (utg.)].
Svensk apotekarkalender 1942. Sveriges apotekarkår i ord och bild. Utgiven av O. Kullberg. Motala, Bröderna Borgströms AB, 1942. 8:o. 512 s. Förlagets bruna halvskinnband, blindpressad rygg, guldtryck på främre pärm. Ryggen nött och blekt. #7493      
1783 biografier & 1772 porträtt över apotekarkåren samt farmacie kandidater, alfabetiskt ordnade. Avslutas med ett personregister till de två tidigare utgivna upplagorna. Tredje upplagan, tidigare upplagor utg. 1923, 1932, senare upplagor utg. 1954, 1964. Separat utgiven bilaga: Bildgalleri över svenska apotek samt bilder från Farmacevtiska institutet och Apotekarnas semesterhem i Vidöstern, 1942. Tryckt på konsttryckpapper.

[Kullberg, Karl Oskar (1887-1973) (utg.)].
Svensk apotekarkalender 1952. Sveriges Apotekarkår i ord och bild. Utgiven av O. Kullberg. Motala, Bröderna Borgströms Boktryckeri Aktiebolag, 1954. 613, (1) s. Förlagets dekorerade halvskinnband. Aningen solblekt och lätt nött rygg. #7494       
2537 biografier och 2181 porträtt, alfabetiskt ordnade. Tidigare upplagor utg. 1923, 1932 & 1942, vilka alla upptar även farmacie kandidater, tidigare arbeten såsom ‘Medlemmar af Apotekare-kåren’ (1899) & ‘Svenskt Porträttgalleri’ del 18 (1907), endast upptar medlemmar med högre examina.

[Lagerbring, Gustaf (1847-1921)].
Guvernörer och landshöfdingar i Göteborgs & Bohus län 1658-1897, af Gust. Lagerbring. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri A.-B., 1917. 4:o. 194, (1) s. (s. 1-2 blanka). Blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Pärmarna med lätta skavmärken. Främre omslag medbundet. #14470      
23 biografier och 21 porträtt över forna tiders landshövingar, porträtt på Lybecker & von Kaulbars lyckades aldrig författaren uppbringa. Biografierna är kronologiskt ordnade och omfattar: Harald Stake, Erik Sigwardson Kruse, Rutger von Ascheberg, Georg Henrik Lybecker, Johan Benedict von Schönleben, Erik Sjöblad, Karl Gustaf Mörner, Nils Posse, Axel Gyllenkrok, Bengt Ribbing, Lorentz Kristoffer Stobée, Johan Fredrik von Kaulbars, Didrik Henrik Taube, Anders Rudolf Du Rietz, Johan Beck-Friis, Samuel af Forselles, Johan Fredrik Carpelan, Axel Pontus von Rosen, Gillis Edenhjelm, Carl Gustaf Löwenhjelm, Olof Immanuel Fåhræus, Albert Ehrensvärd, Gustaf Fredrik Snoilsky. Tryckt i 599 ex. varav 99 numrerade, detta onumrerat.
Ågren 451. Aberstén 682. Aberstén & Tiselius 876.

[Lagerbring, Gustaf (1847-1921)].
Guvernörer och landshöfdingar i Göteborgs & Bohus län 1658-1897, af Gust. Lagerbring. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri A.-B., 1917. 4:o. 194, (1) s. (s. 1-2 blanka). Trådhäftad i det gröna tryckta pappersomslaget, röd text och dekorationer i svart, rött och guld. Främre omslag med vikmärke, bakre med liten reva. Ryggen solblekt och ryggfot med liten pappersförlust. Namnteckning ‘Greta Berg 26.XII.1917’ på det första blanka bladet. #14471      
23 biografier och 21 porträtt över forna tiders landshövingar, porträtt på Lybecker & von Kaulbars lyckades aldrig författaren uppbringa. Biografierna är kronologiskt ordnade och omfattar: Harald Stake, Erik Sigwardson Kruse, Rutger von Ascheberg, Georg Henrik Lybecker, Johan Benedict von Schönleben, Erik Sjöblad, Karl Gustaf Mörner, Nils Posse, Axel Gyllenkrok, Bengt Ribbing, Lorentz Kristoffer Stobée, Johan Fredrik von Kaulbars, Didrik Henrik Taube, Anders Rudolf Du Rietz, Johan Beck-Friis, Samuel af Forselles, Johan Fredrik Carpelan, Axel Pontus von Rosen, Gillis Edenhjelm, Carl Gustaf Löwenhjelm, Olof Immanuel Fåhræus, Albert Ehrensvärd, Gustaf Fredrik Snoilsky. Tryckt i 599 ex. varav 99 numrerade, detta onumrerat.
Ågren 451. Aberstén 682. Aberstén & Tiselius 876.

[Laurell, Lars (1844-1932)].
Matrikel öfver Skara stift år 1896. Utgifven af L. Laurell. Skara, Petterssonska Boktryckeriet, 1896. 8:o. (5), 194, (3) s. Grått halvklotband med svart pärmpapper. Ryggtitel i guldtryck. Lätt nött rygg. Titelbladet med två lagade revor i inre marginalen. Några sidor med hundöron, ‘blädderfläckar’ förekommer, mest i slutet. Namnteckning på försättsbladet. #14419      
359 biografier, alfabetiskt ordnade, över i stiftet verksamma präster. Den första av Laurell’s två matriklar över Skara stifts prästerskap. Detta är den tionde stiftsmatrikeln, de tidigare har utgivits 1798, 1809, 1819, 1831, 1846, 1855, 1865, 1875 & 1886.
Ågren 1037.

[Laurell, Lars (1844-1932)].
Matrikel öfver Skara stift år 1896. Utgifven af L. Laurell. Skara, Petterssonska Boktryckeriet, 1896. 8:o. (5), 194, (3) s. Samtida skinnryggband med svart pärmpapper. Ryggtitel i guldtryck. Främre pärm med ‘A. Svensson’ i guldtryck. Nött rygg, mindre skada på rygghuvud. Lös i bindningen. Genomgående ganska lagerfläckad, även ‘blädderfläckar’ förekommer. Berikad med marginalanteckningar. Andreas Svensson, Bäreberg, Nossebro’s namnstämpel på försättsbladet. #14420       
359 biografier, alfabetiskt ordnade, över i stiftet verksamma präster. Den första av Laurell’s två matriklar över Skara stifts prästerskap. Detta är den tionde stiftsmatrikeln, de tidigare har utgivits 1798, 1809, 1819, 1831, 1846, 1855, 1865, 1875 & 1886.
Ågren 1037.

[Laurell, Lars (1844-1932)].
Matrikel öfver Skara stift år 1907. Utgifven af L. Laurell. Sköfde, Nya Boktryckeriet, C.J. Karlstedt, 1907. 8:o. (4), 189 s. Brunt halvklotband med marmorerat pärmpapper. Ryggtitel i guldtryck. Lätt nötta pärmar. Mycket bra ex. Namnteckning på titelbladet. #14421      
273 biografier, alfabetiskt ordnade, över i stiftet verksamma präster. Den andra och sista av Laurell’s matriklar över Skara stifts prästerskap. Detta är den elfte stiftsmatrikeln, de tidigare har utgivits 1798, 1809, 1819, 1831, 1846, 1855, 1865, 1875, 1886 & 1896.
Ågren 1038.

Leander, Hans (1880-1941).
Publicistklubbens porträttmatrikel vid 50-årsjubileet 1924. Med biografiska uppgifter om Publicistklubbens medlemmar. På uppdrag av Publicistklubbens styrelse utg. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1924. 8:o. (4), 462, (2) s. Förlagets sandfärgade klotband, med publicistklubbens emblem i guldtryck på främre pärm. Fem markerade bind. Främre omslag medbundet. Lätt nötta och ganska solkiga pärmar. Några sidor med hundöron. Med C. Aug. Cederborg’s resp. Helga Cederborg’s exlibris. #14131       
967 biografier & porträtt, alfabetiskt ordnade, över PK:s medlemmar och betjäning, förtecknar även PK:s funktionärer för perioden 1874-1923, samt funktionärer i understödsföreningen Svenska Publicisternas Pensionskassa 1882-1923. Avslutas med ett värdefullt Signatur- och pseudonymregister. Tidigare porträttalbum har endast utgivits i serien Svenskt Porträttgalleri. 16. Tidningsmän (1897 resp. Ny uppl. 1910), senare upplagor över PK:s medlemmar utg. 1936 samt 1952.
Ågren 262. Björkbom & von Malmborg 1821.

[Lemke, Otto Wilhelm (1819-1900)].
Visby stifts herdaminne. Efter mestadels otryckta källor utarbetadt af O. W. Lemke. [sammanbundet med:] Supplementblad till Visby stifts herdaminne 1868-1892 af O. W. Lemke. Örebro, Abr. Bohlin, 1868 & Visby, Gotlands Allehandas Tryckeri, 1892. 8:o. viij, 584 s.; 61 s. Modernt ljusbrunt halvskinnband. Märke efter borttagen bokbindaretikett på försättsbladet. Titelbladet aningen solkigt. Enstaka lagerfläckar förekommer. Oindentifierad blåstämpel på titelbladet. #14002      
Kompletteringar i texten förekommer, särskilt i supplementet.
Ågren 1118-1119. Setterwall I:4379, II:2816.

[Lemke, Otto Wilhelm (1819-1900)].
Visby stifts herdaminne. Efter mestadels otryckta källor utarbetadt af O.W. Lemke. Örebro, Abr. Bohlin, 1868. 8:o. viij, 584 s. Samtida brunt halvskinnband, gulddekorerad rygg. Klotöverdragna pärmar. Endast mindre skavmärken. #14001      
Titelbladet med mindre lagning i övre marginalen. Lätt lagerfläckad i början och slutet.
Ågren 1118. Setterwall I:4379.

Lewenhaupt, Adam (1861-1944).
Karl XII:s officerare. Biografiska anteckningar. [Första delen - Andra delen]. Stockholm, Iduns Tryckeri A.-B., [1920-]1921. Stor 8:o. IV,373 s.; (2) s., s. 375-799. Ljusbruna halvskinnband (Wilhelm Enander, Jönköping) med fyra markerade bind, gulddekorerade ryggar med två blå titeletiketter på varje, främre omslag medbundna. Lätt solblekta och nötta ryggar. 2 volymer. #9852     
Ca 20.000 biografier, alfabetiskt ordnade. Dock ej de som avgått före år 1700, ej heller civilmilitärer. Ett trevligt exemplar av den ovanliga första upplagan, av detta eftersökta arbete.
Ågren 690.

Lewenhaupt, Sten (1882-1969).
Staternas främste under nyare tid. Namn och årtal. Statschefer, ministerpresidenter och utrikesministrar. Svenska statråd och riksdagstalmän samt vissa högre ämbetsmannagrupper inom civil och kyrklig förvaltning. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1925. 8:o. xxiij, 201 s. Förlagets blå klotband. Lätt nött. Bortklippt namnteckning på försättsbladet. #14025     
Innehåller namnlängder och ämbetsperiod för Regenter, Drottningar, Riksdrotsar, Riksmarkar, Rikskanslerer, Riksamiraler, Riksskattmästare, Kanslipresidenter, Justitiestatsministrar, Statsministrar, Ministrar för Utrikes ärenden, Statsråd, Hovkanslerer, Statssekreterare, Generaladjutanter, Justitiekanslerer, Ledamöter av Rikets allmänna ärenders beredning, Statsråd för de kungliga departementen, Konsultativa statsråd, Kabinettssekreterare, Statssekreterare, Lantmarskalkar, Talmän för Präste-, Borgare- & Bondeståndet, Första & Andra kammarens talmän samt vice talmän, Justitieombudsmän, Militieombudsmän, Rikets herrar, Ledamöter av Konungens Högsta Domstol, Justitieråd, Regeringsråd, Presidenter i Hovrätterna, Uppsala & Lunds universitets kanslerer, Årkebiskopar, Biskopar, Superintendenter, Ordenspredikanter, Ordensbiskopar, Överståthållare, Landshövdingar, Svenska akademiens ledamöter, Nobelpristagare samt Statschefer i övriga världen.
Ågren 68.

Lewenhaupt, Sten (1882-1969).
Staternas främste under nyare tid. Namn och årtal. Statschefer, ministerpresidenter och utrikesministrar. Svenska statråd och riksdagstalmän samt vissa högre ämbetsmannagrupper inom civil och kyrklig förvaltning. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1925. 8:o. xxiij, 201 s. Förlagets blå klotband. Lätt nött. Med Klas Lönn’s namnteckning på försättsbladet. #14089     
Innehåller namnlängder och ämbetsperiod för Regenter, Drottningar, Riksdrotsar, Riksmarkar, Rikskanslerer, Riksamiraler, Riksskattmästare, Kanslipresidenter, Justitiestatsministrar, Statsministrar, Ministrar för Utrikes ärenden, Statsråd, Hovkanslerer, Statssekreterare, Generaladjutanter, Justitiekanslerer, Ledamöter av Rikets allmänna ärenders beredning, Statsråd för de kungliga departementen, Konsultativa statsråd, Kabinettssekreterare, Statssekreterare, Lantmarskalkar, Talmän för Präste-, Borgare- & Bondeståndet, Första & Andra kammarens talmän samt vice talmän, Justitieombudsmän, Militieombudsmän, Rikets herrar, Ledamöter av Konungens Högsta Domstol, Justitieråd, Regeringsråd, Presidenter i Hovrätterna, Uppsala & Lunds universitets kanslerer, Årkebiskopar, Biskopar, Superintendenter, Ordenspredikanter, Ordensbiskopar, Överståthållare, Landshövdingar, Svenska akademiens ledamöter, Nobelpristagare samt Statschefer i övriga världen.
Ågren 68.

Lewenhaupt, Sten (1882-1969).
Svenska högre ämbetsmän från 1634. Högre ämbetsmän och chefer för statliga verk inom central och lokal förvaltning m.m. Namn och årtal. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1962. 8:o. 255, (1) s. Förlagets blå klotband med mörkgrått skyddsomslag. Svart övre snitt. Med Gunnar Atmer’s exlibris. #8354     
4534 svenska högre ämbetsmän och chefer för statliga verk inom central och lokal förvaltning från 1634 fram till 1962, med uppgifter om namn och ämbetsperiod. Indelad i tre huvudavdelningar. I. 1634-1719. II. 1719-1809. III. Från 1809 [till närvarande tid].

Lindhult, Hans August (1817-).
Personal-matrikel öfver Göteborgs stift, utgifven i september 1872. Göteborg, tryckt hos D.F. Bonnier, 1872. 8:o. 48, (6) s. Trådhäftad i tryckt pappersomslag. Ouppskuren. #14466     
Innehåller endast korta biografier över stiftets prästerskap, kontraktsvis uppställd. Stiftets sjätte matrikel, tidigare utg. 1796, 1807, 1819, 1831 & 1854.
Ågren 892.

Lindkvist, Jörgen.
Urmakarna i Eskilstuna. [På uppdrag av] kulturnämnden [utg. av kulturförvaltningen] i Eskilstuna. Eskilstuna, Gappe & Sporre Nya Tryckeri AB, 1979. 8:o. 102, (1) s. Rikt ill. Trådhäftad i styvt svart fotoillustrerat pappersomslag. #14026      
90 kortare eller längre biografier över urmakare och gesäller. Stööre delen av boken upptas av historik rörande Eskilstunaklockor. With a summary in English.

Ljung, Olof.
Smeder och bruksfolk vid Bäckefors. (i: Bäckefors bruk ... Särtryck ur Bäcke-boken). Uddevalla, Risbergs Tryckeri AB, [1977]. 4:o. s. 39-152. Förlagets gröna klotband med titel och dekor i guldtryck på främre pärm. Författardedikation och namnteckning ‘Emma Åttingsberg’ på försättsbladet. #14473     
Omfattar bl.a. släkterna: Bjurström, Borgstedt, Byström, Bäck, Ellström, Fjellman, Floberg, Forsberg, Gutke, Hjerpe, Kock, Pihl, Uppström.
Sandqvist 391.

Lunds universitet

Lunds universitets matrikel 1959-60. Utg. av Wilhelm Norlind & Maurits Persson. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1962. 8:o. 816 s. Förlagets blå klotband. #7396     
547 biografier och bibliografier, alfabetiskt ordnade, över universitetets styrelse, lärare och tjänstemän.

Lunds universitets matrikel 1967-68. Utgiven med anledning av universitetets 300-årsjubileum av Eva Gerle. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1968. 8:o. 903 s. Förlagets blå klotband. #7397       
462 biografier och bibliografier, alfabetiskt ordnade, över universitetets styrelse, lärare och tjänstemän. Avslutas med en förteckning över de vid LU upptagna i 1959-60 års matrikel men som avlidit eller slutat sin tjänst vid universitetet före utgivandet av denna matrikel samt en lista över Lunds universitets hedersdoktorer 1968.

Edlund, Barbro (1909-2001).
Lunds universitets matrikel 1732-1830. Album Academiae Carolinae. Lund, Berlings, 1979. 8:o. 339 s. Trådhäftad. #14008      
Fortsätter det av Per Wilner utgivna arbetet ‘Lunds universitets matrikel 1667-1732’. Ett utomordentlig hjälpmedel för att klargöra vid vilken nation studenten skrivits in, med uppgifter om inskrivningsår och oftast -dag, för- och tillnamn samt många gånger även faders yrke.

[Lundin, August Herman (1831-1881)].
Småländska nationen i Lund. Biografiska och genealogiska anteckningar af A. H. Lundin. Utgifna af Smålands nation. Lund, Fr. Berlings Boktryckeri och Stilgjuteri, 1882. 8:o. (6), 420, (1), 29 s. Mörkgrönt halvskinnband med klotklädda pärmar, fyra upphöjda bind. Solblekt rygg, lätt skavda pärmar. Saknar registret för sista avdelningen (3 s.). Marginalriss på s. 131-133, 367. Fläck i nedre marginalen på s. 135. Handskriven namnetikett på försättsbladet ‘Gustaf Moberg, Eksjö’ samt exlibris. #14345       
2566 biografier, kronologiskt ordnade, uppdelad i tre avdelningar (Första seklet, Andra seklet samt 1868-1880), sista avdelningen med egen paginering. Innehåller fylligare meritörteckningar än Sjöström's arbete, i övrigt är den mer eller mindre överflödig efter det att Sjöström’s arbete utgivits.
Ågren 1687. Setterwall II:2820.

Malm, Anders (1853-1936) & Wilner, Per (1874-1946).
Lunds universitets matrikel. Läsåret 1924-1925. Utgiven af A. Malm och P. Wilner. Lund, Carl Bloms Boktryckeri, 1925. 8:o. (2), 360, (1) s. Förlagets mörkgröna klotband. Båda omslagen medbundna. #14346      
292 biografier och bibliografier, alfabetiskt ordnade, över universitetets styrelse, lärare och tjänstemän. Avslutas med en förteckning över de vid LU upptagna i 1913 års matrikel som avlidit, slutat sin tjänst vid universitetet samt de som blivit anställda efter 1913 men som lämnat sin tjänst före utgivandet av denna matrikel.
Ågren 1303.

Norlind, Wilhelm (1895-1982) & Olsson, Bror (1894-1973).
Lunds universitets matrikel 1939. Utgiven av Wilhelm Norlind och Bror Olsson. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1940. 8:o. 528 s. Förlagets mörkbruna klotband. Båda omslagen medbundna. #14347      
428 biografier och bibliografier, alfabetiskt ordnade, över universitetets styrelse, lärare och tjänstemän. Avslutas med en förteckning över de vid LU upptagna i 1924-25 års matrikel som avlidit, slutat sin tjänst vid universitetet samt de som blivit anställda efter 1925 men som lämnat sin tjänst före utgivandet av denna matrikel.

[Setterdahl, Johan Axel (1856-1919)].
Östgöta nation i Lund 1668-1913. Biografiska och genealogiska anteckningar jämte historik af Ax. Setterdahl. Linköping, A.-B. Östgöta Correspondentens Boktryckeri, 1913. 8:o. 526 s. Ljusgrått klotband (Dahlins Eftr., Karlstad) med svart titeletikett. Sista sidan med veck och sista blanka bladet med veck och liten pappersförlust. Understrykningar i blyerts förekommer. #14356       
1575 biografier, kronologiskt ordnade, över nationens medlemmar, inkl. inspektorer, biktfäder, hedersledamöter, kuratorer m.fl. Bihang 1 (Östgötar som promoverats eller disputerat i Lund, men saknas i Universitetets och nationens matrikel). Bihang 2 (Östgötar, som vid Universitetet i Lund tillhört andra nationer). Den enda nationen i Lund som inte Carl Sjöström utarbetade matrikel över, men Setterdahl’s arbete liknar det föregående i uppställningen, och hänvisar till dennes arbeten framförallt i bihang 2.
Ågren 1697.

Sjöström, Carl (1851-1918).
Blekingska nationen 1697-1900. Biografiska och genealogiska anteckningar jemte historik. Lund, E. Malmströms Boktryckeri, 1901. 8:o. (1), vj, 496 s. Ljusbrunt halvskinnband med fem markerade bind, marmorerat pärmpapper. Ryggen aningen blekt och med lätta skavmärken. #8607       
2494 biografier över nationens medlemmar samt inspektorer, hedersledamöter och ämbetsmän. Även Kristianstadsborna tillhörde Blekingska nationen allt ifrån dess tillblivelse och en bit in på 1800-talet. Tillägg finns även i förf:s Skånska nationen 1833-1889 (1904), s. 521-524. Ovanlig !
Ågren 1670.

Sjöström, Carl (1851-1918).
Kalmar nation i Lund 1670-1914. Biografiska och genealogiska anteckningar jemte historik. Lund, 1915. 8:o. vj, 242 s. Rött klotband med svart ryggtiteletikett. Främre omslag medbundet. #8612       
851 biografier över nationens medlemmar samt inspektorer, hedersledamöter och kuratorer. Inkluderar även Kalmariter i Lund utanför nationen. Detta arbete onödiggör mer eller mindre föregångaren Gustaf Karlberg’s ‘Studerande Kalmarbor i Lund 1668-1907’ Arvika 1908.
Ågren 1677.

Sjöström, Carl (1851-1918).
Norrlands nation i Lund [1757-1842]. Biografiska och genealogiska anteckningar. [sammanbunden med:] Södermanlands nation i Lund [1838-1843]. Biografiska och genealogiska anteckningar. Lund, E. Malmströms Boktryckeri, 1902 & Berlingska Boktryckeriet, 1911. 8:o. 34 s. + 16 s. Rött gediget halvklotband med marmorerat pärmpapper. Aningen solblekt rygg. #8613       
I: 92 biografier över nationens medlemmar, inte endast norrlänningar utan även de från landskap som ej bildade egen nation i Lund. Efter 1842 spreds norrlänningarna på andra nationer. II: 7 biograferade studenter. Upptar endast 12 personer från åren 1838-1843. Medbundet är också 'Vid invigningen av Norrlands nations nyrestaurerade byggnad 3/2 1911. Historik.' Uppsala 1911. 30 s.
Södermanlands nation är tryckt i endast 99 numrerade exemplar och måste anses vara en av de mer sällsynta nationsmatriklarna på marknaden, detta är nr 90.
Ågren 1684, 1692.

Sjöström, Carl (1851-1918).
Skånska nationen 1833-1889. Biografiska och genealogiska anteckningar. Lund, E. Malmströms Boktryckeri, 1904. 8:o. viij, 545 s. Trådhäftad i det rostbruna tryckta pappersomslaget. Delvis ouppskuren. Solblekt och nött omslag. Förstärkt rygg med påklistrad genomskinlig pappersremsa. Selim Birger 1912 skrivet på främre omslaget. #13863      
3250 biografier över nationens medlemmar samt inspektorer, hedersledamöter och kuratorer. Innehåller även ‘Tillägg till Skånska Nationen 1682-1832’ samt ‘Tillägg till Blekingska Nationen 1697-1900’. Detta arbete onödiggör mer eller mindre föregångaren ‘Skånska Nationen vid Lunds universitet 1833-1883’, den innehåller dock en del examensdata som inte finns med i den senare upplagan. Bra arbetsex.
Ågren 1686.

Sjöström, Carl (1851-1918).
Skånska nationen vid Lunds Universitet 1833-1883. Biografiska anteckningar. Lund, Fr. Berlings Boktryckeri och Stilgjuteri, 1885. 8:o. (4), 432 s. Mörkblått halvskinnband (ca 1960) med fyra markerade bind, linneklädda pärmar. #8618       
3002 biografier, kronologiskt ordnade under varje avdelning. Innehåll: Lunds afdelning (482); Lunds distrikts afdelning (422); Malmö afdelning (591); Landskrona-Helsingborgs afdelning (583); Ystads afdelning (299); Kristianstads afdelning (625). Innehåller en del examensdata som Sjöström underlät att ta med i den utförligare efterföljaren som utkom 1904.
Ågren 1686. Setterwall II:2844.

Sjöström, Carl (1851-1918).
Vermlands nation i Lund 1682-1907. Biografiska och genealogiska anteckningar jemte historik. [sammanbunden med:] Norrlands nation i Lund [1757-1842]. Biografiska och genealogiska anteckningar. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1908, 1902. vj, 192 s.; 34 s. Ljusbrunt halvskinnband med fem markerade bind, marmorerat pärmpapper och snitt. Ryggen svagt blekt och lätt nött. De första sex bladen i första arbetet med en liten svag fuktfläck i övre marginalen. #13864      
Två svåra Sjöström:are i samma band. I: 834 biografier över nationens medlemmar samt inspektorer, hedersledamöter och kuratorer, inkluderar även värmlänningar i Lund utanför nationen. Upptar de inskrivna t.o.m. 25/10 1908. II: 92 biografier över nationens medlemmar, inte endast norrlänningar utan även de från landskap som ej bildade egen nation i Lund. Efter 1842 spreds norrlänningarna på andra nationer.
Ågren 1693, 1684.

Sjöström, Carl (1851-1918).
Vestgöta nation i Lund 1683-1910. Biografiska och genealogiska anteckningar jemte historik. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1911. 8:o. vj, 294 s. Brunt halvskinnband med fem markerade bind, marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. Ryggen lätt nött. #8623      
1457 biografier över nationens medlemmar samt inspektorer, hedersledamöter och kuratorer, inkl. även västgötar i Lund utanför nationen. Kompletteringar med blyertspenna förekommer.
Ågren 1695.

[Lundqvist, Birger (1888-1972)].
Svenska barnmorskor. Huvudred.: Birger Lundqvist. [Utg. av] Svenska Yrkesförlaget A.-B. Stockholm, Esselte AB, 1940. Stor 8:o. 315, (1), 407 s., (1) utv. facs. Förlagets brandgula halvskinnband med fem upphöjda bind och marmorerat pärmpapper. Färgat övre snitt. Främre pärmens övre kant solblekt. Marginalriss på s. 217, 359-365. Liten fläck i inre marginal på s. 343-353. #8389      
2073 biografier och 1827 porträtt, alfabetiskt ordnade, över utexaminerade barnmorskor. 33 biografier och 26 porträtt över äldre tiders barnmorskor, jordegummor och läkare från 1600-talet och fram till 1938 finns upptagna i den historiska avdelningen. Innehåll: Det svenska barnmorskeväsendets historia av professor B. Lundqvist; Svenska barnmorskeförbundet av fröken Anna Häggbom; Barnmorskornas understödskassa av fröken Anna Häggbom; Barnmorskornas i Stockholm understödsförening av fröken Elisabeth Sebardt; Göteborgs Barnmorskesällskaps Pensionskassa av fröken Hanna Lager; Tidskriften Jordemodern av docent Sam Clason; Dagligt liv förr och nu vid Barnmorskeläroanstalt av fröken Ellen Erup; Barnmorskeföreningarnas historia av resp. barnmorskeföreningars fuktionärer; Biografisk avdelning (Barnmorskekårens medlemmars biografier med bild).

[Lundström, Nils Styrbjörn].
1883 års män. Porträtt och biografier samlade och utgivna av N. S. Lundström. Stockholm, A.-B. Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1927. 4:o. (5), 226 s. Förlagets rotmönstrade skinnband med fem upphöjda bind, yttre och inre denteller, helt guldsnitt. Ryggen fläckig. Nött bakre yttre fals. Pappersriss på s. 201. Reva på s. 205, berör porträtt. #14120      
640 biografier och 539 porträtt, alfabetiskt ordnade. Det tredje av Lundström utgivna porträttgalleriet över 80-talets män, tidigare har utkommit 1881 resp. 1882 års män.
Bibliofilupplaga tryckt i 50 numrerade ex., detta är nr 18.
Ågren 129. Björkbom & von Malmborg 1306.

[Lundström, Nils Styrbjörn].
Svenska kvinnor i offentlig verksamhet. Porträtt och biografer samlade och utgivna av N. S. Lundström. Uppsala, Appelbergs Boktryckeri Aktiebolag, 1924. 8:o. viij, 408 s. Förlagets ljusbruna halvklotband med marmorerat pärmpapper. #8395       
1230 biografier och 1228 porträtt över svenska kvinnor, alfabetiskt ordnade, upptar bl.a.: riksdagsledamöter o.a. inom politiken verksamma, läkare, advokater, lektorer, lärarinnor, sceniska och musikaliska artister, målarinnor, skulptriser, tecknare, textilkonstnärer, författarinnor, journalister, affärsutövare.
Ågren 1396. Björkbom & von Malmborg 1269.

Luther, Georg.
Herdaminne för Ingermanland. II. De finska och svenska församlingarna och deras prästerskap 1704-1940. [Utg. av] Svenska litteratursällskapet i Finland. Helsingfors, Oy Nord Print Ab, 2000. Stor 8:o. 620 s., (1) utv. karta. Förlagets gröna klotband med illustrerat skyddsomslag. #2606      
Innehåll: I. De evangelisk-lutherska församlingarna i Ingermanland 1704-1940, II. Ingermanlands lutherska församlingar och deras ledning, III. Prästerna i Ingermanlands finska och svenska församlingar, Bilaga A ‘Svenska och finska församlingar i Ryssland utanför Ingermanland och Baltikum’, Bilaga B ‘Pastorer från Finland och Sverige i andra lutherska församlingar i Ryssland (utanför guvernementet S:t Petersburg och Baltikum)’. Innehåller även tillägg och rättelser till Del I. Mit Deutsches Referat. Med tysk sammanfattning. Nyskick !
Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland nr 620.

Långström, Erland (1880-1948) & Stern, Gustaf (1882-1948).
Göteborgs studenter. I-II. Biografier samlade och utgivna. Göteborg, John Antonsons Boktryckeri, 1917 resp. A. Lindgren & Söners Boktryckeri, 1919. 8:o. 320 s.; 225 s. Förlagets klotband. 2 volymer. Marginalanteckningar förekommer. #14103       
1947 resp. 1220 biografier, ordnade efter examensår. I: Göteborgs högre elementarläroverks och Göteborgs högre latinläroverks studenter 1865-1917. II: Realgymnasium i Göteborg 1865-1886 och Göteborgs högre realläroverk 1885-1918.
Ågren 1531-1532; Aberstén 740.

Långström, Erland (1880-1948) & Stern, Gustaf (1882-1948).
Göteborgs studenter. I-II. Biografier samlade och utgivna. Göteborg, John Antonsons Boktryckeri, 1917 resp. A. Lindgren & Söners Boktryckeri, 1919. 8:o. 320 s.; 225 s. Förlagets klotband. 2 volymer. Marginalanteckningar förekommer. En svag inre fals i del 2. Med Olle Nylén’s namnteckning på halvtitelbladen. #14104       
1947 resp. 1220 biografier, ordnade efter examensår. I: Göteborgs högre elementarläroverks och Göteborgs högre latinläroverks studenter 1865-1917. II: Realgymnasium i Göteborg 1865-1886 och Göteborgs högre realläroverk 1885-1918.
Ågren 1531-1532; Aberstén 740.

Lööf, LarsOlof.
Göteborgs fotografer. Ateljéer och yrkesmän 1840-1910. Göteborg, Rundqvists Boktryckeri, 1999. 8:o. 258 s. Rikt ill. Förlagets gröna klotband med fotoillustrerat skyddsomslag. #8412       
ca 230 fotografer och ateljéer alfabetiskt ordnade, med biografiska uppgifter hämtade ur primärkällor, såsom bl.a. länsstyrelsens, rådhusrättens och magistratens arkiv samt förstås ur flertalet kyrkoarkiv. En ovärderlig handbok för den som vill ha lite mer information om personerna som förevigade våra släktingar. Nyskick.

[Magnusson, Gerhard (1872-1940)].
Svenska sockerbagare och konditorer. Ett prakt och minnesverk i ord och bild. Ägnat yrkesskickligheten och kollegialiteten. [Huvudred.: Gerhard Magnusson]. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-A.-B., 1940. 4:o. (1), 353 s. Rikt ill. Förlagets röda skinnband med fem markerade bind, titel och dekor i guldtryck. Med antydan till solblekning på ryggen, lättare skavmärken på pärmarna och några mindre nötningar på rygghuvud och -fot. Marginalfläck på s. 289. #14348        
1520 korta biografier och 1211 porträtt, alfabetiskt ordnade, över bagaremästare, konditorer, sockerbagare, fabrikörer, direktörer, innehavare m.fl. Innehåll: Sockerbagaren-Konditorn och hans dagliga gärning. Ur Sockerbageriets hävder av direktör Gerhard Magnusson; Är socker ett födoämne? av fil. lic. Iwan Bolin; Smak- och färgämnen. Några ord om hygien inom konditoriyrket av apotekare Hilmer Hylander; Lagstiftning och konditorinäringen av advokat Sten Södermark; Arbetet för yrket och kåren efter skråväsendets fall. Konditorernas organisationssträvanden av direktör Gerhard Magnusson; Tårtan genom tiderna av konditor Carl Bräutigam; Sockerbagareliv i helg och söcken. Några personliga hågkomster och upplevelser av fabrikör Carl G. Pettersson; Yrkets finesser - bildreportage; Biografisk avdelning med porträttgalleri.
Tryckt i numrerad upplaga för namngiven ägare, detta är nr 391, tryckt för Edit och David Eklöf.

Meyerson, Åke (1910-1992) (utg.).
Stockholms bössmakare. Gösta Malmborgs efterlämnade anteckningar på uppdrag fullständigade och utgivna. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1936. 4:o. 467, (1) s., (1) utv. släkttavla, (1) utv. tabell. Rikt ill. Trådhäftad i tryckt illustrerat pappersomslag. Delvis ouppskuren. #13850       
Innehåll: Allmän orientering (Den svenska bösstillverkningens första tid, Skråorganisationen, Lärling Gesäll och mästare, Gesällen och gesällskapet, Mästaren och ämbetet, Bössmakare utanför skråorganisationen, Förbindelserna med kontinenten och faktorierna, De svenska bössmakargesällernas resor i utlandet, Förbindelser med faktorierna, Planer på bössmide i stor skala i Stockholm, Pipsmidet, Bössmeden stockmakaren och gravören, Yrkets fördelning i staden, Verkstäderna på Helgeandsholmen, Rännarebanan, Skråämbetenas fastigheter, Verkstadsinredning och inventarier, Skråämbetenas inventarier, Klen- och pistolsmedsämbetet, Klen- och pistolsmedsgesällskapet, Snickareämbetet, Snickaresällskapet); Biografier, Tabell över mästarnas verksamhet; Bilagor (70 st, omfattande bl.a. Inventarium över diverse verksäder från 1500-talet, Rullor över klensmeder & snickare, Förteckning över antagna hantverkare i Kronans tjänst 1718, Bouppteckningar efter drygt 40 smeder).
Kungliga livrustkammaren. Akter och utredningar. 1.

Millqvist, Viktor (1864-1916).
Svenska riksdagens borgarstånd 1719-1866. Personhistoriska anteckningar. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1911[-1912]. 8:o. (1), 221 s. Trådhäftad i styvt orange pappersomslag med svart text. Ouppskuret ex. #13875        
Skrifter utgivna av Personhistoriska samfundet 5.
Ågren 1437.

Molér, Wilhelm (1847-1928).
Album scholæ Arosiensis 1618-1650. Västerås, A. F. Berghs Boktryckeri, 1905. 8:o. (4), 70 s. Trådhäftad i ljusgrönt pappersomslag. Lätt nött rygg. Liten fläck på bakre omslag. Stämpel på främre omslag. Exlibris på titelbladets rectosida. #8432        
Endast för- och farsnamn (ej tillnamn) och i de flesta fall uppgift om födelseort. Utgivet som bilaga till Västerås högre allm. läroverks årsredogörelse 1904-1905.
Ågren 1633.

Mollstadius, Axel (1889-1969).
Jönkiöpings Fältartollerie 1691-1699. Jönköping, H. Halls Boktr. A.-B., 1947. 8:o. 34 s., 1 pl.-bl. Klammerhäftad. Lätt solbränt och nött omslag. Genomgående fuktfläck i nedre inre marginalen, berör ej text eller omslag. Signaturen RSW -60 på främre omslaget. #6045       
Skrifter utgivna av Genealogiska föreningen 3.

[Muncktell, Johan Fredric (1764-1848)].
Westerås stifts herdaminne af Joh. Fr. Muncktell. Första delen. [... Andra delen. ... Tredje delen]. Upsala, Wahlström & Låstbom, 1843-1846. 8:o. (3), 495 s.; (1), 558 s.; (1), 598 s. Samtida svart halvskinnband med fyra markerade bind, marmorerat pärmpapper. Titel och delbeteckningar i guld. Främre omslag till del tre medbundet, slarvigt överstrukna anteckningar på insidan, nött och delvis loss. Ryggarna aningen nötta. Enstaka lagerfläckar förekommer. 3 volymer. Pappersförlust på s. 103, berör ej text. ‘Hr Kyrkoherden N O Törn...’ på det medbundna främre omslaget (Del 3); Emil Zimmerman’s namnteckning på försättsbladet. #14463        
Nils Olof Törnblom, kyrkoherde i Björkskog 1843 (efterträdde J E Godenius).
Ågren 1126. Setterwall I:4388.

Nielsen, H & Falck, B (red.).
Omnibustrafiken och linjetrafiken med lastbilar i Sverige. Redigerad av Harald Nielsen och Börje Falck. [Utg. av] SvenskaYrkesförlaget, Stockholm. [Del I. Omnibustrafiken] Del II. [Linjetrafiken och trafiken med lastbilar]. Stockholm, Esselte, 1938 & Hälsingborg, Schmidts Boktryckeri A.-B., 1939. 4:o. 739 s.; 400 s. Rikt ill. Förlagets blå halvskinnband med fyra markerade bind, titel och dekor i guldtryck på ryggen, marmorerat pärmpapper. Andra delen med solblekt och nött rygg, väl läst, blädderfläckar förekommer, aningen lös i bindningen. Enstaka ställen med bläckkladd. Färgat övre snitt. 2 volymer. #8449       
3806 + 2202 korta biografier och 2610 + 961 porträtt, länsvis ordnade, över omnibusägare, omnibusförare, diligensförare, trafikbilägare, trafikbilförare, maskinister, garage- och verkstadsförmän, åkeriägare, speditörer och lastbilsförare. Innehåll: Del I. Omnibussen genom tiderna; Linjetrafik med automobiler i svenska lagstiftning; Automobilbeskattning; Omnibustrafikens organisation; Postverkets diligenstrafik; Omnibussen i Statens Järnvägars tjänst; Bussen och dess genombrott i stockholmstrafikens historia; Buss contra bana; Busstationer; När hästen fick vika för motorn; Med buss till Paris; Moderna bussar; Motortrafikens binäringar; Biografisk avdelning. Del II. Fjärrbiltrafiken och dess organisation; Linjetrafiken med lastbilar; Biografisk avdelning.

Norberg, Anders (1945-2003).
Tvåkammarriksdagen 1867-1970. Ledamöter och valkretsar. På Riksdagens uppdrag utarbetad av Anders Norberg, Andreas Tjerneld och Björn Asker. Stockholms stad, Stockholms län, Uppsala län, Södermanlands län, Västmanlands län. Band 1. (m. u.). Stockholm, Norstedts Tryckeri, 1988. 8:o. 493 s. Illustr. Förlagets svarta klotband med titeltryck i guld på främre pärm och rygg samt skyddsomslag. #14465        
828 biografier och 827 porträtt, ordnade alfabetiskt under respektive län. Utgavs i 5 volymer under åren 1985-1992 och fortsattes av ‘Enkammarriksdagen 1971-1993/94’ utg. i 2 volymer 1996. Tryckt i 3000 ex.

Norberg, Anders (1945-2003).
Tvåkammarriksdagen 1867-1970. Ledamöter och valkretsar. På Riksdagens uppdrag utarbetad av Anders Norberg, Andreas Tjerneld och Björn Asker. Blekinge län, Kristianstads län, Malmöhus län. Band 3. (m. u.). Stockholm, Norstedts Tryckeri, 1986. 8:o. 316 s. Illustr. Förlagets svarta klotband med titeltryck i guld på främre pärm och rygg samt skyddsomslag. #14118       
562 biografier och 556 porträtt, ordnade alfabetiskt under respektive län. Utgavs i 5 volymer under åren 1985-1992 och fortsattes av ‘Enkammarriksdagen 1971-1993/94’ utg. i 2 volymer 1996. Tryckt i 3000 ex.

Norborg, Knut (1897-1975) (utg.).
Göteborgs stift 1885-1949. Biografisk matrikel över stiftets prästerskap. Halmstad, Meijels Bokindustri, 1949. 8:o. 473 s. + lös erratalapp. Rikt ill. Förlagets grå linneklotband. Främre omslaget medbundet. ‘Stiftelsen Haga Församlingshem’ skrivet på försättsbladet. #3710      
Utgör supplement till C. W. Skarstedt’s ‘Göteborgs stifts herdaminne’. 1:a upplagan (2:a uppl. utkom s.å.).

Norborg, Knut (1897-1975) (utg.).
Göteborgs stift 1885-1949. Biografisk matrikel över stiftets prästerskap. Halmstad, Meijels Bokindustri, 1949. 8:o. 473 s. + lös erratalapp. Rikt ill. Förlagets röda halvskinnband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet. Svagt nött pärmpapper. #5967      
Utgör supplement till C. W. Skarstedt’s ‘Göteborgs stifts herdaminne’. 1:a upplagan (2:a uppl. utkom s.å.).

Norborg, Knut (1897-1975) (utg.).
Göteborgs stift 1950-1964. Biografisk matrikel över stiftets prästerskap. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1964. 8:o. 280 s. Rikt ill. Förlagets grå linneklotband. Främre omslaget medbundet. Understrykningar, kommentarer och kompletteringar med kulspetspenna förekommer. Några småfläckar på försättsbladet. #2805      
Utgör en direkt fortsättning på förf:s ‘Göteborgs stift 1885-1849’.

Norborg, Knut (1897-1975) (utg.).
Göteborgs stift 1950-1964. Biografisk matrikel över stiftets prästerskap. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1964. 8:o. 280 s. Rikt ill. Förlagets röda halvskinnband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet. Rött övre snitt. #3712       
Utgör en direkt fortsättning på förf:s ‘Göteborgs stift 1885-1849’.

[Nordensvan, Carl Otto (1851-1924)].
Värmlands regementes (Närkes och Värmlands reg:tes) historia, under medverkan af officerare vid regementet, utarbetad af C. O. Nordensvan. Andra delen. Personalhistoria, tillika med en öfversikt af Värmlands regemente 1903-1910. Andra omarbetade upplagan. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1911. Stor 8:o. Frontespis, (4), 329 s. Illustr. Förlagets blå klotband, med titel och dekoration präglat i guld på rygg och främre pärm. Aningen nötta pärmar. Minimalt marginalriss på titelbladet. Med biblioteksstämpel på titelbladet ‘Kungl. Södermanlands regementes manskapsbibliotek’. #8456       
Ryggtitel: Värmlands regemetes historia. II. 1623-1910. 1488 kortare eller längre biografier (levnadsteckningar). Innehåller: Värmlands regemente 1903-1910 (Regementets ombildning; Befälet; Beklädnad och öfrig utrustning; Regementets förläggning; Öfningar och tjänstgöring), Lefnadsteckningar öfver officerare och vederlikar 1623-1910 (Officerare; Officerare vid tremänningarna 1700-1720; Officerare i regementets reserv; Präster; Auditörer; Läkare; Regementsskrifvare, regementsintendenter; Musikdirektörer), Rullor och förteckningar. Register (Rullor öfver officerskåren 1905 och 1910; Förteckningar [över] Regementsofficerare, regementskvartermästare och kompanichefer; Fanjunkare vid Värmlands regemente; Underofficerare vid Värmlands regemente; Officerare vid Närkes och Värmlands regemente, som stupat eller dött i fält; Register till lefnadsteckningarna). Kompletterar första upplagan, då denna andra ej upptar bl.a. de många rullor över officerskåren 1675-1903 som föregångaren innehåller.
Ågren 752.

[Nordensvan, Carl Otto (1851-1924)].
Värmlands regementes (Närkes och Värmlands reg:tes) historia, under medverkan af officerare vid regementet, utarbetad af C. O. Nordensvan. Andra delen. Personalhistoria, tillika med en öfversikt af Värmlands regemente 1903-1910. Andra omarbetade upplagan. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1911. Stor 8:o. Frontespis, (4), 329 s. Illustr. Förlagets blå klotband, med titel och dekoration präglat i guld på rygg och främre pärm. #14133       
Ryggtitel: Värmlands regem