I. Har även publicerat skrifterna: Släkten Westman ... Jönköping 1919 (förf:s mödernesläkt), samt Bröderna Wollgemuth ... Uppsala 1937. Alla tryckta i endast 200 exemplar. Ovanstående är det mest eftersökta arbetet, kanske beroende på den stora andelen västgötasamlare som dammsuger marknaden. [Almgren, Wilhelm & Almgren, Viktor]. De Almgrenska familjeminnena. Släktkrönika över släkten Almgren från Närike, Almby socken, Örebro län, från omkring 1650-1960. [omsl.]. Kristianstad, Kristianstads Länstryckeri, 1961. 97, (1) s. Förlagets gröna klotryggband med fotoillustrerat orange pärmpapper. Dedikation till Marianne O Åke Hallander från vännen Erik. #61 Såld Almquist, Joh[an] Ax[el]. Kontraktsprosten Abraham Almquists (f.1699, 1760) fäderne- och mödernehärstamning. Anteckningar. [Med 6 bilagor]. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1916. 67, (1) s. + omsl. Trådhäftad i styvt ljusblått pappersomslag med blå text. Tryckt som manuskript i 100 ex. #7688 Såld Behandlar: Löfsta-släkten (Löfqvist, Almquist och Almlöf), Gränby-släkten 1, Gränby-släkten 2, Smara-släkten (Smaræus, Unander). Långström, Erland & Andersson, Ingeborg. Amunnerödsläkten 1550-1966. Biografiska uppgifter samlade. Munkedal, Schewenius Tr., 1966. (1), 414 bl., (7) s. Förlagets blå klotband. #8402 1 200 414 ensidigt tryckta blad (baksidan linjerad för anteckningar) med tabeller över ättlingarna efter Olof i Naverstad, född ca 1550. Befryndad bl.a. med släkterna: Amunder, Bakels, Bannister, Barton, Boyer, O´Boyle, Brander, Dahlström, Damstedt, Egermark, Ellswort, Fleetwood, Foldbjerg, Fors, Forsberg, Friberg, Gandolfi, Glimstedt, Holley, Holmquist, Jones, Klevsäter, Landin, Lanker, Levin, Lindén, Lundberg, Lundh, Lundin, Malmqvist, Mellander, Raymond, Ridelberg, Rosenblatt, Sjöberg, Sjöborg, Snow, Souders, Sundberg, Svanberg, Thomelius, Wallentin, Zickerman, Östlund. Anjou, A[nton]. Den vallonska slägten Anjou jemte förgreningar. Genealogiska och biografiska anteckningar 1630-1902. Eksjö, Eksjö Tryckeri-Aktiebolag, 1902. 66 s., (1) utv. släkttavla. 8:o. Senapsgult halvklotband med marmorerat pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Namnteckning. Tryckt i liten upplaga. #129 Såld Almquist 159. Anjou, A[nton]. Den vallonska slägten Anjou jemte förgreningar. Genealogiska och biografiska anteckningar 1630-1902. Eksjö, Eksjö Tryckeri-Aktiebolag, 1902. 66 s., (1) utv. släkttavla + omsl. 8:o. Trådhäftad. Ryggen något nött och svagt solblekt. Tryckt i liten upplaga. Några mindre läsfläckar förekommer i marginalerna. #7705 350 Almquist 159. Hasselberg, Bertil. Släkten Arbman från Arboga. Dess genealogi och historia. Uppsala, Appelbergs Boktryckeriaktiebolag, 1939. 128 s. + omsl. Tryckt i 300 ex. #8003 250 Skrifter utgivna av den Arbmanska släktföreningen. I. Edquist, Märta. Petrus Diderici Arenbechius och hans tid. Bilder ur Stockholms kyrko- och församlingsliv på 1600-talet. Stockholm, AB Valörtryck, 1943. XI, 464 s., (8) pl.-bl. Stor 8:o. Förlagets röda halvklotband. Bakre pärmen med fläckar. Tillskrift. Tryckt i en bibliofilupplaga om 125 ex., varav 10 exemplar, numrerade I-X är undantagna från försäljning och 115 exemplar, tryckta för förhandssubskribenter, numrerade 1-115. Detta är nr. 67. #143 325 Rosman, Holger & Munthe, Arne. Släkten Arfwedson. Bilder ur Stockholms handelshistoria under tre århundraden. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1945. 610, (1) s., (10) pl.-bl. Förlagets bruna halvskinnband med fyra upphöjda bind. Övre guldnitt. Minimalt slitage på det blanka skinnet. #145 600 Rydström, Ada. Armfeltarne på Hunnerstad och deras närmaste. Historien om en släkt och en gård. Stockholm, Centraltryckeriet, 1916. VIII, 225 s., (10) pl.-bl., (2) faks., (1) utv. stamtavla. Brunt skinnryggband. Främre omslag medbundet. #147 150 [Arta Olofgårdssläkten] Svänsson, Gustaf Adolf. Register över ättlingarne till korporalen Olof Art i Arta by, Fristad. Borås, J. F. Björsells Boktr., 1945. 101, (1) s., 1 karta + omsl. 1 utgåvan #8659 325 Svänsson, Gustaf Adolf. Ättlingarne i Arta-Olofsgårdssläkten från Arta by, Fristad. Register, utarbetat. Borås, AB J. F. Björsells Boktryckeri, 1953. 326 s., (9) ant.-s. Förlagets pappersband. Något solkigt. #159 250 Omsl: Arta-Olofsgårdssläkten från Arta by, Fristad. Lagerberg, Carl. Aschebergska grafkoret i Kristine kyrka i Göteborg jämte biografiska anteckningar om Aschebergska ätten. Göteborg, D. F. Bonniers Boktryckeri Aktiebolag, 1899. 108 s. + omsl. Trådhäftad. Ojämnt solbränt omslag. Bakre omslag loss. #167 100 Almquist 163 Aberstén 2630. Lagerberg, Carl. Aschebergska grafkoret i Kristine kyrka i Göteborg jämte biografiska anteckningar om Aschebergska ätten. Göteborg, D. F. Bonniers Boktryckeri Aktiebolag, 1899. 108 s. + omsl. Trådhäftad. Nytt blankt omslag. #13712 75 Almquist 163 Aberstén 2630. Lagerberg, Carl. Aschebergska grafkoret i Kristine kyrka i Göteborg jämte biografiska anteckningar om Aschebergska ätten. Göteborg, D. F. Bonniers Boktryckeri Aktiebolag, 1899. 108 s. + omsl. Trådhäftad. Aningen solblekt omslag. #13713 175 Almquist 163 Aberstén 2630. Müllern-Aspegrén, U[lric] & Gyllenhaal, L[ars] H[erman]. Anteckningar om släkten Aspegrén. Utgivna. Stockholm, Svenska Tryckeriaktiebolaget, 1934. 71 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad. #172 400 Ingifta släkterna redovisas i notverket. Asplund, Gustaf. Släkten Asplund från Torsåker i Ångermanland. Genealogiska och biografiska anteckningar. Halmsted, Tidningen Hallands Boktryckeri, 1948. 92 s., 2 bil., (1) utv. stamtavla, (16) ant. -s. + omsl. Trådhäftad. Maskinskriven ryggtiteletikett. Dedikation till byråchef Werner Göransson från Lars Asplund. Tryckt i 200 numr. ex., detta är nr 139. #177 350 Ingifta släkterna redovisas i notverket. Elgqvist, Eric. Råbygrenen av Malmösläkten Bager. Studier rörande Peter Bagers och Anna Margareta Kihlmans förfäder och närmaste avkomlingar. Tierp, Tierps Tryckeri Aktiebolag, 1949. 90, (1) s. + omsl. Trådhäftad. #7906 Såld [Bagge, Lorentz Benjamin]. Genealogisk öfversikt öfver de ofrälse Bagge-släkterna i Sverige. Tryckt som manuskript. Stockholm, Jacob Bagges Söner, 1906. (2) bl., 84 s. + omsl. 4:o. Rött klotryggband med grått pärmpapper, mörkröd skinntiteletikett, främre omslag medbundet. Nils Lindbergh (namnteckning). #203 Såld Behandlar: Släkten B. från Marstrand, Sven Olofsson Bagges släkt, Olof Svensson Bagges släkt, Släkten B. från Skåne, Släkten B. från Värmland, samt 12 sidor med Baggar utan känt samband med föregående släkter. [Bagge, Lorentz Benjamin]. Genealogisk öfversikt öfver de ofrälse Bagge-släkterna i Sverige. Tryckt som manuskript. Stockholm, Jacob Bagges Söner, 1906. (2) bl., 84 s. + omsl. 4:o. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text. Nött rygghuvud och ryggfot. #7728 Såld Behandlar: Släkten B. från Marstrand, Sven Olofsson Bagges släkt, Olof Svensson Bagges släkt, Släkten B. från Skåne, Släkten B. från Värmland, samt 12 sidor med Baggar utan känt samband med föregående släkter. Barnekow, A[dolf Gabriel]. Anteckningar om släkten Barnekow. Stockholm, Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1908. (6), 118 s., 8 tab., 1 rättelselapp. Stor 8:o. Ljusrött halvklotband med marmorerat pärmpapper. Båda omslagen medbundna. #224 450 Barnekow, A[dolf Gabriel]. Anteckningar om släkten Barnekow. Stockholm, Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1908. (6), 118 s., 8 tab., 1 rättelselapp. Stor 8:o. Grått halvklotband (Nils Linde, Gbg) med marmorerat pärmpapper, ryggtiteletikett i brunt skinn. Fredrik af Sandeberg (exlibris). Tryfferad med vapenbild i oljetryck (Barnekow) samt tidningsurklipp rörande Björnstorp. #7730 600 Löst bifogat är Bihang till "anteckningar om släkten Barnekow". Grefve Adolf Barnekows ättar-tal. Lund 1915. 23 s. Dock i mindre bra skick. Barnekow, A[dolf Gabriel]. Anteckningar om släkten Barnekow. Stockholm, Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1908. (6), 118 s., 8 tab., 1 rättelselapp + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Lite nött och solbränt omslag, ryggen nött och delvis trasig. Författardedikation till G. M. Hamilton. Bra inbindningsex. #13497 300 Beckman, Nat[anael]. Mina anor. Ett genealogiskt försök. Helsingfors, 1939. 95, (1) s. + omsl. Ragnar Wängberg -77 (namnteckning) på titelbladet. Beckman. Mina anor. skrivet med blyerts på ryggen. #7732 100 Belfrage, Jenny [f. Lagerlöf]: Bidrag till släkten Belfrages historia. Göteborg, Centraltryckeriet, 1916. (4), 162, (1), V s., s. 165-229, (14) s., (2) utv. faks., (3) utv. stamtavlor., (21) pl.-bl. + omsl. 8:o. Trådhäftad i det mycket spröda pappersomslaget. Solbränd rygg, i övrigt är omslaget i jungfruligt skick, vilket tillhör ovanligheterna. H. Löwenadler (exlibris). Tryckt i 200 ex. Ej i allmänna bokhandeln. #249 600 Boken har ingått som nummer 133 i Löwenadlers genealogibibliotek (littera i blyerts, på främre omslag). Bennich, Lars. Vadan och varthän? Krönika. 1-3. Norrtälje & Eastbourne, 1974 & 1981. "307 s., (7) pl.-bl.; 240 s., (2) pl.-bl.; 158 s., (15) pl.-bl. " Förlagets blå klotband (1+2) med illustrerade något nötta skyddsomslag, samt trådhäftad (del 3). Den häftade delen med titeln i bläckskrift på ryggen. #5055 475 Lundgren, Hj. Anecdota Benzeliana. Eric Benzelius d.y:s anteckningar i svensk historia. Efter originalhandskriften i Linköpings stiftsbibliotek utgifna med inledning och personregister. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1914. XI, 107, (1) s., 1 pl.-bl. + omsl. Trådhäftad. Aningen nött och solkigt omslag. #8384 225 Ljungberg, Leif & Bergh, Th[orsten] C[hristian]: Malmösläkten Bergh. Personhistoriska anteckningar. Utgivna. Malmö, Lundgrens Söners Boktr., 1936. (6) s., s. 9-132, (1) s., (1) utv. karta. Stor 8:o. Förlagets mörkblå halvskinnband med fem markerade bind, blått pärmpapper. H. Löwenadler (exlibris). Tryckt på konsttryckpapper i 150 numr. ex., detta är nr 123. För- och eftersättspappret med spår av fuktskada, inget spår av detta på inlagan. #296 500 [Bergman-Olson] Bergman, Gunnar. Med kursläde Kalix-Waldemarsudde. Kring ett handelshus på 1800-talet. Västerås, Västmanlands Folkblads tryckeri, 1959. 259, (1) s., (2) blanka bl. + omsl. 8:o. Trådhäftad i vitt styvt pappersomslag med grön text. Ryggen med vikmärken. Tryckt i 1300 ex. varav 200 ex. ingår som meddelande i föreningens skriftserie. Detta är ett av exemplaren i bokhandelsupplagan. #306 250 även utgiven som: Föreningen Johan Bergman Olsons ättlingar. Meddelande nr 3. Berghman, Arvid. Dynastien Bernadottes vapen och det svenska riksvapnet. Stockholm, Börtzells Tryckeri, 1944. Frontespis, 119, (1) s., (13) pl.-bl. 4:o. Förlagets vita pappersband. Nött rygg. Tryckt på tjockt papper. #13733 Såld 87 sv/v illustrationer i texten samt frontespis och 13 planschblad i färg. Skrifter utgivna av Riksgeraldikerämbetet 1. [Billbergh, Ture Arvid]. Skånska släkten Billberg [omsl.] Nytryck av Billbergska släktboken, utfört 1930. Mariestad, A.-B. Tidning för Skaraborgs Län, 1930. (2) bl., 27 tab.-bl. (25) ant.-bl. Tvärfolio. Förlagets linneklotband (Sixten Löfgren, Mariestad) med brun text. Ex. A. Bengt Thordeman, 1930 (namnteckning). Ex. B. Per Carlander (namnteckning). Tryckt i en liten numr. upplaga, detta är nr 54. #13743 900 [Billman, Bror]. Gamla minnen kring en gammal släkt, samlade och upptecknade av en släktmedlem. Karlstad, Nya Wermlands-Tidningens Aktiebolag, 1924. VIII, (2), 264 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad. Aningen nött omslag. Hegardt (namnteckning). #7761 175 [Billman, Bror]. Gamla minnen kring en gammal släkt, samlade och upptecknade av en släktmedlem. Karlstad, Nya Wermlands-Tidningens Aktiebolag, 1924. VIII, (2), 264 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad. Nött och solkigt omslag. #13566 90 Bjuggren, S. Erik. Släkten Bjuggren. Stockholm, Svanbäck & Nymans Boktr. AB, 1954 52 s. + omsl. Liten fläck på främre omslag. #7766 80 Genealogiska Föreningens släktböcker 8. Hildebrand, Bengt. Esbjörn Blåpanna och hans arvingar. Medeltidsstudier kring handlingar i Ribbingska huvudmannaarkivet. (Särtryck ur 'Personhistorisk tidskrift 35 (1934)). Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1935. IV, 183 s. Trådhäftad. Saknar främre omslag. Bakre omslag med liten reva. Titelbladet med veck. #8055 Såld Med 18 större eller mindre stamtavlor i texten: Mörbyätten från Husby-Rekarne, frälsesläkten Blåpanna från Södermanland, Filip och Bengt Bossons ätt (Södermanland), gren av ätten Blå (Aspenäsätten), Lasse Karlssons i Berga (Tumbo sn) ätt, Sövstaätten från Stenkvista, Rembold Peterssons ätt, Rossviksätten (riddaren Nils Gustafssons och Erik Pukes släkt), Fargaltsätten från Hedensö samt Tandlaätten, frälsesläkten Ruska från Södermanland, Katarina Nilsdotters (av Mörbyätten) fränder och arvingar, Tibble-Vargarnsätten, släktgrenar av ätterna Ulf och Sparre, frälsesläkterna från Yxta (Södermanland), Stubbeätten från Valsta (Södermanland), frälsesläkten Knagh, gren av Forstena-släkten, grenar av ätten Ribbing. Hildebrand, Bengt. Esbjörn Blåpanna och hans arvingar. Medeltidsstudier kring handlingar i Ribbingska huvudmannaarkivet. (Särtryck ur 'Personhistorisk tidskrift 35 (1934)). Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1935. IV, 183 s. + eget omsl. Trådhäftad i styvt grönt pappersomslag. Något nött omslag och rygg. Författardedikation till justitierådet Alexanderson. Nils Lindbergh (namnteckning). #8058 Såld Med 18 större eller mindre stamtavlor i texten: Mörbyätten från Husby-Rekarne, frälsesläkten Blåpanna från Södermanland, Filip och Bengt Bossons ätt (Södermanland), gren av ätten Blå (Aspenäsätten), Lasse Karlssons i Berga (Tumbo sn) ätt, Sövstaätten från Stenkvista, Rembold Peterssons ätt, Rossviksätten (riddaren Nils Gustafssons och Erik Pukes släkt), Fargaltsätten från Hedensö samt Tandlaätten, frälsesläkten Ruska från Södermanland, Katarina Nilsdotters (av Mörbyätten) fränder och arvingar, Tibble-Vargarnsätten, släktgrenar av ätterna Ulf och Sparre, frälsesläkterna från Yxta (Södermanland), Stubbeätten från Valsta (Södermanland), frälsesläkten Knagh, gren av Forstena-släkten, grenar av ätten Ribbing. Axel Bodéns hus. Minnen kring en vardagsfamilj. samlade med anledning av 100-årsdagen av Axel Bodéns födelse den 16 april 1841. Stockholm, Reinh. Eriksons boktryckeri, 1941. 227, (1) s., 13 pl. bl., 1 utv. släkttavla + omsl. 8:o. Trådhäftad. Omslag med några mindre riss och ett litet veck. Tillskrift. Tryckt i 100 ex. #7216 Såld Innehåller förutom minnen om och av släktmedlemmar, härstamning (förfäder, antavla, släkttavlor). Bl.a. Bodén (fr Säbrå) & Lönnqvist (fr Älghult). Axel Bodéns ff ff far var bonden i Bondsjö, Säbrå sn Lars Larsson c1704-1772. Bromander, C[arl] V[ilhelm] & Kjellin, Helge. Boltziussläkten och Boltziusminnen. Minnesskrift till 100-årsdagen av F. A. Boltzius födelse. [Utg. av] Värmlands Museum. Karlstad, Nya Wermlands-Tidningens A.-B., 1936. 31, (1) s. + eget omsl. Klammerhäftad i styvt pappersomslag. John Pape (namnteckning). Aningen solbränd omslag. #7804 150 Särtryck ur 'Värmland förr och nu 1936'. Bromander, C[arl] V[ilhelm] & Kjellin, Helge. Boltziussläkten och Boltziusminnen. Minnesskrift till 100-årsdagen av F. A. Boltzius födelse. (i: Värmlands förr och nu 1936). [Karlstad, Nya Wermlands-Tidningens A.-B., 1936]. s. 5-34. Trådhäftad. Främre omslag med veck. #7805 75 Skånberg, Tuve. ... till enn nådigh Lösen. Måns Bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa. Kristianstad, Kristianstads Boktryckeri AB, 2001. (1), 101 s. Gult pappband med illustration och text i svart. Nyskick. #6093 Såld Trolle Bonde, Carl. Landshöfding grefwe Nils Bonde samt hans descendenter. [+ Tillägg till de förut utkomna delarna ...]. Lund, Berlingska Boktryckeri- och Stilgjuteri-Aktiebolaget, 1899. (2), 161, 137 s., (26) pl.-bl., (1) utv. släkttavla + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt gult pappersomslag med text i rött och svart. Delvis ouppskuren. Tryckt i 150 numr. ex., detta är nr 102. #486 500Ej i Almquist. Omsl.-titel: Anteckningar om Bondesläkten. Illustrerad med 23 porträtt, 2 vapenplanscher, 1 avskedsdiplom. Trolle Bonde, Carl. Riksrådet grefwe Gustaf Bonde. I-IV. Lund, Berlingska Boktryckeri- och Stilgjuteri-Aktiebolaget, 1898-1899. "(3), 265 s., (17) pl-bl.; (3), 312 s.; viij, 397 s.; (3), 342 s., (15) pl.-bl. + omsl. " 8:o. Trådhäftad i styvt gult pappersomslag med text i rött och svart. Delvis ouppskuren. 4 volymer. Tillskrift på del 1. Tryckt i 150 numr. ex., detta är nr 143. #485 900 Ej i Almquist. Omsl.-titel: Anteckningar om Bondesläkten. Ahlenius, Holger et al. (red.). Bonniers en bokhandlarfamilj 1804-1954. En utställning av böcker och manuskript i Kungliga Biblioteket nov.-dec. 1954. Stockholm, Alb. Bonniers Boktryckeri, 1954. 65, (3) s. + omsl. Trådhäftad. #9233 100 [Simonis, Rudolf & Bonnier, Åke]. Genealogisk förteckning över ättlingar till Gerhard Bonnier. Med familjeporträtt av medlemmar ur de äldre generationerna. [Sthlm] 1956. [Stockholm], Alb. Bonniers boktryckeri, 1956. 84, (5) s., 39 pl.-bl. Förlagets linneband med medaljongporträtt i färg [Gerhard Bonnier] på främre pärmen. Antydan till solbränna på ryggfoten. Tryckt som manuskript i 500 ex. #8597 SåldRudolf Simonis upprättade den genealogiska förteckningen. Åke Bonnier gjorde bildurvalet, redigerade och skrev texten. Bonnier, Åke. Bonniers. En släktkrönika 1778-1941. Stockholm, Alb. Bonniers boktryckeri, 1975. 248, (2) s., (32) pl.-s. Förlagets blå klotband med illustrerat skyddsomslag. #7777 125 Bonnier, Åke. Bonniers. En släktkrönika 1778-1941. Stockholm, Alb. Bonniers boktryckeri, 1974. 248, (2) s., (32) pl.-s. Förlagets blå klotband. Namnteckning. Delar av skyddsomslaget samt några tidningsurklipp INTEJPADE i början och slutet av boken. #13607 751:a upplagan. [Bowallius, Birger]. Genealogiska anteckningar om slägten Bowallius. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri, 1898. 47, (4) s.+ omsl. Nyare brunt halvklotband med marmorerat pärmpapper. Tryckt i 150 ex. Kladdiga understrykningar och kompletteringar med bläckpenna. Gammal fuktfläck i nedre yttre hörnet på de första 16 sidorna. #536 225 Almquist 190 [Bowallius, Birger]. Genealogiska anteckningar om slägten Bowallius. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri, 1898. 47, (4) s.+ omsl. Trådhäftad i styvt ljusblått pappersomslag med svart text. Främre omslag delvis loss samt med liten reva. Tryckt på tjockt papper i 150 ex. #7782 325 Almquist 190 Fleetwood, Georg W. Margareta Brahes svenska familjeporträtt i Hessen. Stockholm, 1926. 15 s., 16 pl. + omsl. 4:o. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text. Tryckt i 500 ex. varav 160 numrerade. Detta ex onumr. #13732 175 Losman, Arne. I grevarnas tid. En Brahe-historia genom 400 år. Skokloster-studier utg. av Skokloster slott nr 27. Uddevalla, Bohusläningens Boktryckeri AB, 1994. 151, (1) s. Förlagets laminerade pappersband. Ryggen aningen solblekt. Nedre främre hörn med liten stötskada. #13748 200Skokloster-studier 27. Bratt, Christian. Bratt från Brattfors. En släktkrönika. Sthlm 1992. Stockholm, Andrén & Holms boktryckeri AB, 1992. 170 s. 8:o. Förlagets klotband med skyddsomslag. #13492 250 Bratt, Helmer. Några anteckningar om släkten Bratt från Brattfors och med den sannolikt befryndade släkter med namnet Bratt. Linköping, AB Östgöta Correspondentens Boktryckeri, 1951. 273, (1) s., 10 tab. (varav 3 i pärmficka) + omsl. 8:o. Trådhäftad. Främre omslag med spår efter paketsnörning. Bakre omslag med mindre riss. #7790 325 [Bratt, John]. Brattska släktföreningen 1916-1941. Några minnesanteckningar, på styrelsens uppdrag utarbetade av föreningens sekreterare. Karlshamn, Ragnar Lagerblads Boktryckeri, 1941. 27 s., (2) pl.-bl.+ omsl. Klammerhäftad i styvt pappersomslag med röd och svart text. #7794 175 Bringéus, Nils-Arvid. Ur släktens sekretärer. Lund, BTJ Tryck AB, 1993. 214, (1) s. Förlagets laminerade pappersband. #7799 150Förf:s faders resp. moders antavlor på pärmarnas insidor. Hasslöf, Olof. En släkt och dess skepp. Maritimhistoriska studier kring Tynderö-Gävlesläkten Brodin 1535-1960. Stockholm, Esselte AB, 1961. 314 s., 4 pl.-bl., 2 tab.-bl., 3 kartbl. Förlagets rödbruna klotryggband. Dedikation Till Olle Lindquist med hälsning från vännen förf.. #8946 550 Statens sjöhistoriska museum. Handlingar. 2. Thyresson, Barbro. 100 år med Bränninge-släkten på Ekhammar 1875-1979. Skara, Skara Kommuns reprocentral, 1985. 109 bl. + omsl. Duplic. A4 komp. Limhäftad i styvt gult pappersomslag med svart text och sv/v foto. Svart ryggremsa. Bakre omslag med litet veck. #647 175 Setterdahl, J[ohan] Axel. Släkten Bursie. Biografiska och genealogiska anteckningar. Linköping, Östgöta Correspondentens Boktryckeri, 1911. 39, (2) s. + omsl. 8:o. Klammerhäftad. Tryckt i 100 ex. #668 Såld Löfgren, Ivan. Bågenholm-Håbolsläkten. En släktbok, utarbetad. Mellerud, Mellerud Boktryckeri, 1965. 768 s. Blått klotband. #686 Såld Vegelius, Jan. Den sägenomspunna släkten. Om Håbolssläkten [Bågenholm] från Dalsland. [Uppsala], Infograf, 1987. 819, (2) s. Förlagets illustrerade laminatband. #8728 Såld Lundberg, A[ugust] W[aldemar]. Ur skånska Båt-släktens häfder. Bidrag till Skånes person- och odlingshistoria, samlade. Lund, Håkan Ohlssons Boktryckeri, 1905. (8), 208 s., (2) pl.-bl. 8:o. Grönt klotband med främre omslaget medbundet. Gustaf Malmberg (exlibris). #8380 SåldInnehåller även, bl.a.: Båth fr Bodarp, fr västra Värlinge, fr västra Ahlstad, fr Bergslagen, fr Västergötland, fr Svedala, Bååth fr Hvellinge, fr Skegrie, fr Eskilstorp, fr Hököpinge, fr Uppåkra, fr Hakarp, fr Främmestad. Setréus, Olof. Carlandrarna på Östergården. Några släktanteckningar. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1943. (6) s., s. 11-142 s., 1 pl.-bl. + omsl. 8:o. Trådhäftad, med svagt solbränt omslag. Oskuren. #731 Såld Carlson, Josef. Kontraktsprosten och kyrkoherden, filosofie magister Benedictus Jonæ Carlsons släkttafla, sammanställd och utgifven. Skara, Västergötlands Boktryckeri-A.-B:s Tryckeri, 1915. 27, (1) s. + omsl. Klammerhäftad. Något nött rygg. Ojämnt solbränd. Författardedikation till kontraktsprosten Sven Wetterberg. Ej i bokhandeln ! #7827 175 Sjögren, Bengt O. T. Kontraktsprosten Benedictus Jonae Carlson 1768-1833. Kortfattad minnesteckning. Ystad, 1969. 21, (1) s. + omsl. Dedikation till Erik Ahlgren på främre omslagets insida. #8602 100 Wetterberg, Örjan. Gustaf Wilhelm Carlsons ättlingar. En översikt. [rubr.] [ingår som bilaga 2 i Wetterberg, Gunnar: G. W. Carlson. Levnadsminnen. Lund 1943.]. [Lund, Håkan Ohlssons boktr.], [1943]. s. 97-110. #748 200 Levernesbeskrivning över Johan Fredrik Carpelan. Jämte kommentar av Tor Carpelan. Helsingfors, Finska Litteratursällskapets Tryckeri AB, 1945. 37 s. + omsl. Klammerhäftad. #753 125Släktföreningen Carpelans skrifter 1. Åström, Sven-Erik. Minnestal över Tor Carpelan. Åbo, Åbo Tidnings och Tryckeri Aktiebolag, 1960. 7, (1) s. + omsl. Klammerhäftad. Liten bit av främre övre vänstra hörnet borta. #755 90 Skrifter utgivna av Släktföreningen Carpelan 3. Cavallin, B[ernt]. Släkten Cavallin från Håldala. Stockholm, Alb. Bonnier Boktryckeri, 1919. (5) s., s. VIII-XI, 361 s., (1) utv. släkttavla, (21) portr.-bl., (3) pl.-bl. Grått styvt pappersomslag med svart text. Författardedikation till bankdirektör J. H. Palme. Tryckt i 225 numr. ex., detta är nr 20. #763 600 Cederberg, Dan [= Daniel]. Cederbergska släkten från Röddinge. Halmstad, Meijels Bokindustri, 1946. 274, (1) s. + omsl. Trådhäftad i beige styvt pappersomslag med blå text. Ouppskuren. Tryckt i 175 ex. varav 40 numr., detta ex. onumrerat. #7839 350 [Leksell, Gustaf]. Cederbergska släkten från Röddinge. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1926. 58, (1) s., (2) pl.-bl. + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt beige pappersomslag med röd och svart text. Ouppskuren. Tryckt på tjockt papper i 200 numr. ex., detta är nr 144. Solbränd rygg. #771 300 Celsing, Lars von. Familjekrönika [von Celsing]. [Stockholm], Författares Bokmaskin, 1986. 233, (4) s. (32) pl. s. Blått originalklotband med titeltryck i guld på ryggen. Författardedikation till Marianne. #7843 Såld Colliander, Elof. Släkten Colliander i Sverige och Finland. Personhistoriska och genealogiska anteckningar. Under medverkan av Gunnel Colliander, utgivna. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-A.-B., 1939. 333 s., (1) blankt bl., (1) pl.-bl. + omsl. Trådhäftad i styvt vitt pappersomslag med svart och rödbrun text. Del av hörn borta både från främre och bakre omslag samt rygghuvud. Nött ryggfot. Spår efter borttaget exlibris på främre omslagets insida. Tryckt i 300 numr. ex., detta är nr 227. De första 40 s. med litet marginalriss. #7849 250Boken upptar huvudsakligen svärdssidan, men i notsystemet förekommer barn till kvinnor som gift in sig i andra släkter. Burgman, Torsten. Från svenska akademier till mexikanska slagfält. Ur familjen Cronhielms historia [I]. Arlöv, Berlings, 1993. 72 s. + omsl. Trådhäftad i gråbrunt styvt pappersomslag med brun text och blådekor samt illustration. Tryckt i 600 ex. #851 150 Abstract in English. Burgman, Torsten. Resan till Marienbad. Lundastudenten Carl Cronhielms dagbok år 1855. Ur familjen Cronhielms historia III. Arlöv, Berlings, 1995. 48 s. + omsl. Trådhäftad i grått styvt pappersomslag med vit text. #853 125 Abstract in English. [Cronstedt] Lille, Martha. Sammanfogat. En släktkrönika genom fem generationer. Utgiven med bistånd av Svenska Kulturfonden. U. o., Interprint, [1981]. (3), 127 s., (16) pl.-s. + omsl. Klammerhäftad i ljusgrått styvt pappersomslag med svart text och illustration. #855 Såld Behandlar släkten Cronstedt, befryndad med släkterna Galindo och Lille. Bergström, Otto. Slägten Cronstrand. Genealogiska anteckningar. Stockholm, Central-Tryckeriet, 1884. 35 s. + omsl. Trådhäftad. Nött rygg. Tryckt på tjockt papper i 200 ex. Ovanlig ! #7757 300 Bergström, Otto. Slägten Cronstrand. Genealogiska anteckningar. Stockholm, Central-Tryckeriet, 1884. 35 s. + omsl. Trådhäftad. Bertil Ekberg (namnteckning) Tryckt på tjockt papper i 200 ex. Ovanlig ! Genomgående fuktfläck i övre marginal. #13724 300 Hammar, Martin. Släkten Dahlerus. Biografiska anteckningar, samlade. Göteborg, Oscar Isacsons Boktryckeri A.-B., 1944. 213 s., (1) utv. tab., (8) faks.-s., (1) blankt bl. + omsl. Trådhäftad. Litet veck på främre omslag. Författardedikation till Johan von Sydow. #13505 350 Tengwall, Gustaf. Danckwardtsättlingar. Borgmästaren Joachim Danckwardts afkomlingar. 1-2. Hernösand, Hernösands-Postens Tryckeri-Aktiebolag, 1912-1913. 502, (1) s.; XVI, 460, (1) s. Förlagets röda dekorerade klotband. ngt blekta ryggar. 2 volymer. Del 2, lös i bindningen. #8674 SåldOvanlig komplett. Tengwall, Gustaf. Danckwardtsättlingar. Borgmästaren Joachim Danckwardts afkomlingar. 1 Adliga ätter. (m.u.). Hernösand, Hernösands-Postens Tryckeri-Aktiebolag, 1912. 502, (1) s. Förlagets röda dekorerade klotband. Främre inre fals aningen svag. Blekt rygg. #13604 Såld Släkterna Danielson och Danielsson från Risinge. Särtryck ur Svenskt Biografiskt Lexikon, Band X. Stockholm, Alb. Bonniers Boktryckeri, 26, (1) s. + eget omsl. Klammerhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text. Aningen solkigt omslag. #898 Såld Danielson (gren av släkten Danielsson från Risinge) Danielsson, Carl. Danielsson från Näshult jämte andra ättlingar av Per Börjesson i Idanäs. Norrköping, Norrköpings Tidningars Aktiebolag, 1949. 105, (3) s., 32 pl.-s., (1) utv. släkttavla + omsl. Trådhäftad i styvt beige pappersomslag med rödbrun text. Solkigt omslag. Tryckt i 135 ex. varav 15 med personalierna över Petrus Danielsson in facsimile, samt 65 arkivex. utan pl. Detta är 1/120 ex. #13766 350 Redovisar även barn efter döttrarna. Dahlgren, E[rik] W[ilhelm]. Ätten de Geer. Stamtaflor öfver samtliga dess grenar från äldsta till närvarande tid. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-A.-B., 1920. 114, (2) s., 10 pl. bl. Stor 4:o. Förlagets halvpergamentband (G. Hedberg) med grått pärmpapper, främre pärmen med vapensköld tryckt i guld, silver och rött. Övre guldsnitt, övriga snitt oskurna. Tryckt på lumppapper från Grycksbo i 250 numr. ex., detta är nr 239. Ryggfot med liten skada (ca 4x4 mm). #910 1100 Frykenstedt, Holger. Jean Jacques och Aurora Taube De Geer af Finspång och deras värld. Norrtälje, Affärstryckeriet, 1987. 471 s. 8:o. Förlagets blå klotband med ätterna De Geers och Taubes vapensköldar i guldtryck på främre pärmen. Skyddsomslaget aningen nött. Tryckt i 5500 ex. #7945 150 Stenström, F[ritz]. Per Dubb och hans livsgärning. Ett ärofullt kapitel i Göteborgs läkarhistoria. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1933. 132 s. Brunt halvskinnband med 5 markerade bind. Marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. Solblekt rygg. Julia och Sigvard Reiterskiöld (exlibris). #13676 SåldOmfattar bl.a. Gustaf Clemenssons utredning Släkten Dubb på sidorna 113-132 + 1 utv. stamtavla. Durling, Axel Emanuel. Anteckningar om slägten Durling och dess förgreningar, samlade och utgifna. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri, 1899. 36 s., (1) bl., (2) utv. tab. + omsl. Trådhäftad i styvt beige pappersomslag med svart text. Främre omslag med litet veck, bit av hörnet borta. Anton Ridderstad. Tryckt som manuskript i 200 handnumrerade ex., detta är nr 40. Kompletteringar i texten förekommer. Mycket ovanlig, trots den stora upplagan. Ryggen sprucken, boken i två delar. #7869 Såld Almquist 220 Edgren, A G Th. Slägten Edgrens stamtafla, upptecknad. Andra upplagan. Lund, Berlingska Boktryckeri- och Stilgjuteri-Aktiebolaget, 1894. (2), VIII, 186 s., 1 utv. stamtavla. Rött halvklotband med grågrönt pärmpapper. Mörkröd skinntiteletikett. hklbd. Tryckt på kritpapper. Titelbladet med gammal fuktskada, vilket också berör de 4 första sidorna. Stamtavlan med tejplagad reva. #7875 Såld Almquist 221 Edgren, Anders H[enning]: Från Johan Edgren (*1724 1789) härstammande släkter. Stamtavla med biografiska anteckningar och porträtt, uppställd och utgiven. Stockholm, K. L. Beckmans Boktryckeri, 1923. (7), 255, (1) s., (1) stor släkttavla i pärmficka + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Främre omslag med veck. Nils Lindbergh (namnteckning). Även tryckt i en numrerad upplaga om 250 ex. #0995 400 Omsl.: En värmlandssläkt. Från Johan Edgren härstammande släkter. Utgör en bearbetad fortsättning på 2 uppl. Edgren, Anders H[enning] Från Johan Edgren (*1724 1789) härstammande släkter. Stamtavla med biografiska anteckningar och porträtt, uppställd och utgiven. Stockholm, K. L. Beckmans Boktryckeri, 1923. (7), 255, (1) s., (1) stor släkttavla i pärmficka + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Något solkigt omslag, ryggen nött och med spricka, bra inbindningsex. Utgivarededikation till kommendörkapten Göran af Klercker., Cathrineborg (alliansexlibris af Klercker-Lewenhaupt). Även tryckt i en numrerad upplaga om 250 ex. #13495 Såld Omsl.: En värmlandssläkt. Från Johan Edgren härstammande släkter. Utgör en bearbetad fortsättning på 2 uppl. [Svan, Peder, Hermelin, Augusta & Lindholm, Rolf]. Edh-släkten. Kalender utgiven av Edh-släktens förening 1988. Stockholm, Tryckeri Balder AB, 1988. 215 s. + omsl. Trådhäftad i styvt vitt pappersomslag med svart text och illustrationer i färg. Två mindre fläckar på främre omslag. #999 Såld Ekman, Ernst. Släkten Ekman. Anteckningar. Karlstad, Tidn.-A.-B. Värmlands Dagblad, 1907. 67 s., (1) pl. + omsl. Trådhäftad i styvt pappersomslag. Främre omslag loss. #1042 75 Petersson, A[nders] G[ustav]. Släkten Eldh från Kväggen i Bjurkärn. Genealogiska och biografiska anteckningar. Kristinehamn, Affärs- & Reklamtryckeriet, 1926. 15, (1) s. Klammerhäftad. Färgfläck på titelbladet. #8501 150Detta var en av de få av Peterssons arbeten som utkom utan det karaktäristiska omslaget med devisen Åt minnen av fäder och hembygd. Petersson, A[nders] G[ustav]. Släkten Eldh från Kväggen i Bjurkärn. Genealogiska och biografiska anteckningar. Kristinehamn, Affärs- & Reklamtryckeriet, 1926. 15, (1) s. Klammerhäftad. Nött. Lagad rygg och reva. Spår efter borttaget littera samt delvis raderad stämpel. #8502 75 Detta var en av de få av Peterssons arbeten som utkom utan det karaktäristiska omslaget med devisen Åt minnen av fäder och hembygd. Esseen, Carl Eugén. Släkten Esseen, den s.k. Bernshammarsgrenen. Utgifven. Stockholm, Aktiebolaget Fahlcrantz Boktryckeri, 1921. 115, XIV s., (8) pl.-s., (2) utv. släkttavlor. Vinrött halvklotband. Främre försättsbladet borta. Främre omslaget medbundet. H. Löwenadler (exlibris). Tryckt i liten numr. upplaga, detta är nr 118. #1133 Såld Essen, Edw[ard] von. Forna tiders Essar. Några anteckningar om de äldre medlemmarna av friherrliga och grevliga ätterna von Essen, samt dessas föregångare. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1934. 231 s. Blått halvklotband med marmorerat pärmpapper, mörkblå skinntiteletikett. Främre omslaget medbundet, med några små fläckar. #1136 425 Falkenberg, Fr[edrik]. Stamtavla över släkten Falkenberg, utgiven. I. Stockholm, Hjalmar Brolins Boktryckeri, 1918. (7) s., 5 utv. stamtavlor + omsl. Folio. Trådhäftad i styvt ljusbrunt pappersomslag med svart text. Tryckt i 200 numr. ex., detta är nr 57. Främre omslag med några mindre riss. Liten skada på ryggfoten. #1166 650Falkenbergska släktföreningens skrifter. 1. Falkenberg, Fr[edrik] (utg.). Falkenbergska släktboken. Stockholm, Hj. Brolins Boktryckeri A.-B., 1937. 256 s. Förlagets röda halvskinnband med fem markerade bind och marmorerat pärmpapper. Lätt nött rygg. Märta Scheffer (namnteckning). Tryckt i 300 numr. ex., detta är nr 40. #1169 Såld Falkenbergska släktföreningens skrifter. 4. Herlenius, Emil. Värmlandssläkten Ferner, Ferrner. En släktkrönika. (i : Värmland förr och nu 1926, årg. 24). [Karlstad, Nya Wermlands-Tidningens A.-B., 1926]. s. 49-64. Trådhäftad. #13723 150 Varje artikel i årsboken har eget titelblad. [Fleetwood, Harder Georg]. Anteckningar rörande slägten Fleetwood. D. 1. Fleetwoodarne i England. Af Martlet. Leipzig, Bibliographischen Instituts, [1922]. 135, (1) s. Blått klotryggband med dekorerat pärmpapper. Tryckt i 100 numr. ex., detta är nr 54. #1209 575 [Flycht] Lundén, Ingegerd. Konungens undersåtar. Tammerfors, Tammerfors Handelstryckeri, 1947. 219 s., (6) pl.-bl., (1) utv. släkttavla + omsl. Beige styvt papperomslag med brunmönstrat främre omslag samt illustration, blå och svart text. Främre omslag med nagg. #1229 150Behandlar släkten Flycht - Cronström i framförallt Pargas sn i Åbolands skärgård under 1600-1700-talen. Stadius, Karin. Strödda uppgifter om släkten Forss-Lundbäck, samlade. Åbo, Åbo Tryckeri och Tidnings Aktiebolag, 1928. 56, (2) s., (15) pl.-bl., (9) facs.-s. Stor 8:o. Trådhäftad, nött rygg. Författardedikation till Lisi. Tryckt i 100 ex. på konsttryckpapper. #1257 275 [Forssell] Alm, Anna. I Torstuna prästgård 1845-1878. Några brottstycken ur en prästsläkts historia. Andra upplagan. Uppsala, Appelbergs Boktryckeri Aktiebolag, 1927. 150, (2) s. Förlagets gula klotband med illustration på främre pärm. #1259 150 Fredholm, Bengt. Skeppsbroadel och Djurgårdsvarv: Släkten Fredholm. [Utg. av] Stockholms stadsmuseum. Luleå, I-Tryck/Lito AB, 1974. 221 s., (1) blankt bl. + omsl. 8:o. Fotoillustrerat styvt pappersomslag med vit och brun text. #8823 220Stamfader, soldaten Pähr Frimodig 1693-1776. Hallgrim, Th[ure]. Släkten Frestare. Gävle, 1947. 41 s. + omsl. Nött omslag och rygg. #8000 60 Genealogiska föreningens släktböcker 6. Friedrichs, Oscar von. Släkten von Friedrichs. Jämte anteckningar om några med den befryndade släkter. Lund, Håkan Ohlssons Boktryckeri, 1947. 171 s., 4 utv. stamtavlor + omsl. Trådhäftad. Författardedikation till apotekaren Knut Sjöberg. Den kolorerade vapenplanschen saknas. #1320 250 Korta anteckningar om några av de befryndade släkterna: Brandting, Bänhop, Fornander (Uddeholm), Hammar (Brönnestad o USA), Johnsson (fr Kristianstad, sedermera Jungner), Schneider, Ståhle (fr Norrköping), von Ulenbrock. Furtenbach, Börje. Furtenbachska släktboken. Stockholm, Tryckeri Aktiebolaget EPEGE, 1958. 300 s. + omsl. Trådhäftad i styvt blått pappersomslag med svart text. Solblekt rygg. #7948 Såld [Elgenstierna, Gustaf]. Ätten Galle i Sverige [rubr.]. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1911. s. 51-64 + omsl. Trådhäftad i styvt grönt pappersomslag med svart text. Solkigt omslag. Författardedikation till Signe Börjesson. #1384 125 Särtryck ur: Personhistorisk tidskrift 13 (1911). Gedda, Torsten. Släkten Gedda från Bohuslän. Biografiska anteckningar. Skövde, Strokirks Bokindustri A.-B., 1953. 345 s., (1) utv. släkttavla + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. #1394 Såld Geijer, B[engt] J[ohan]. Bengt Gustaf Geijer till Uddeholm och hans ättlingar, samlade och ordnade. Malmö, Stenström & Bartelsons Boktryckeri, 1899. 164 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad. Nött rygghuvud och fot. Ovanlig med det tryckta omslaget i så god kondition. #1399 350Almquist 241 Geijer, B[engt] J[ohan]. Bengt Gustaf Geijer till Uddeholm och hans ättlingar, samlade och ordnade. Malmö, Stenström & Bartelsons Boktryckeri, 1899. 164 s. + omsl. 8:o. Svart halvklotband med marmorerat pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Författardedikation till prosten J. W. Warholm. Biblioteksstämpel samt utgallrings dito. #13718 Såld Almquist 241 [Geijer, Bengt Johan]. Geijerska slägten i Sverige. Malmö, Stenström & Bartelsons Boktryckeri, 1897. 47 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt rödbrunt pappersomslag med svart text. Författardedikation till G. W. Lönegren. Mycket ovanlig! Främre omslaget och första lägget har lossnat. Bra inbindningsexemplar då det ovaliga omslaget ändå är helt. #1398 Såld Almquist 240 Geijer, Jan & Geijer, B. J. Geijerska slägten i Sverige [bunden med:] Bengt Gustaf Geijer till Uddeholm och hans ättlingar, samlade och ordnade. Malmö, Stenström & Bartelsons Boktryckeri, 1897 & 1899. 47 s.; 164 s. Gediget rött klotband (Th. Anderson, Uppsala). Alla omsl medbundna, dock är 3 av 4 skadade men lagade. Båda mycket ovanliga ! #7958 600 Almquist 240-241 Geijer, Lennart. Släkten Geijer jämte dottersläkterna von Geijer och af Geijerstam. En sammanställning på grundval av ett manuskript av majoren Nils af Geijerstam, utarbetad. Stockholm, Esselte Aktiebolag, 1953. 264 s. (s. 1-2 = otryckta bl.). Förlagets blå klotryggband. Främre omslag medbundet. Solblekt rygg. Dedikation till genealogen Jarl Gallén från B. G. Geijer #1422 425 Geijer, Lennart. Släkten Geijer jämte dottersläkterna von Geijer och af Geijerstam. En sammanställning på grundval av ett manuskript av majoren Nils af Geijerstam, utarbetad. Stockholm, Esselte Aktiebolag, 1953. 264 s. (s. 1-2 = otryckta bl.). + omsl. Trådhäftad i styvt pappersomalg med rödbrun och svart text. Författardedikation till Claes Uggla samt dennes exlibrisstämpel. Nyskick. #13704 350 Gellerstedt, Nils O[tto]. Släkten Gellerstedt från slutet av 1400-talet samt andra släkter med namnet Gellerstedt, vilkas samband med huvudsläkten ej kunnat klarläggas. Uppgifterna samlade och ordnade. Stockholm, AB S. Gumælius Annonsbyrås tryckeri, 1954. 129, vj s., (5) utv. släkttavlor. + omsl. Trådhäftad. #1463 250Omsl.-titel: Släkten Gellerstedt från Gällersta socken i Närke 1490-1953. Gezelius, Birger. En prästman i Dalarna på 1600-talet. Magister Georgius Gezelius och hans familj. Släkthistoriska anteckningar. Falun, Falu Nya Boktryckeri Aktiebolag, 1958. 64 s. + omsl. Trådhäftad. #1482 125 Gezelius, Karl Joh. Gesalasläkten ättebalk. Under 300 år från mitten av 1300-talet. [i: Västmanlands fornminnesförenings årsskrift 1940-1941]. Västerås, Vestmanlands Läns Tidnings AB:s Tryckeri, 1945. s. 4-24 + utv. släkttavla. Trådhäftad. #7965 175 Gibson, John. William Gibson 1783-1857 och hans barn. Lidingö, 1962. (4) s., 98 bl., (14) pl. -bl. + omsl. Klammerhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text. Ovanlig! #1486 SåldDuplic. A4 med tryckt titelblad och omslag. Asplund, Gustaf. Släkten Giers (Gjers) från Göteborg jämte en del andra Gierssläkter. Genealogiska och biografiska uppgifter. Gävle, 1943. 135, (1) s., 2 utv. släkttavlor + omsl. Smärre noteringar med blyerts förekommer. Lite smutsat omslag. På ryggen samt i övre vänstra hörnet på främre omslaget är bokstaven L skriven med bläck. #7723 175 För spinnsidan redogörs för barnen i notverket. I avd. 2 redogörs för Gjers (fr Borås), Giers (fr Hudiksvall), Hans Ivarsson Giers' (Girss) släkt, Södermanlandssläkten Girs (Aegidius Girs' släkt), Södermanlandssläkten Giers (Gers) fr Gersnäs i St. Malm, Dalasläkten Giers (Gjers) fr Säter, Östhammarssläkten Giers, Södertäljesläkten Giers, Giers fr Forsmark, Gers(s) fr Finland. Gustaf Asplund Grefberg, G[ustaf]. Anteckningar om släkten. Söderköping, Gust. Thoréns Tryckeri Aktiebolag, 1936. 139, (1) s. + omsl. Trådhäftad i styvt grönt pappersomslag med svart text. Solbränd rygg. #7980 250 Almegius, Folke. Jöns Gullbrandsson i Vräland. Bondekrönika från Orust och Tjörn. Munkedal, Munkreklam, 1982. 144 s. Förlagets röda gulddekorerade konstläderband. Författardedikation till Cilla. Liten fuktfläck på främre försättspappret. #1584 140 Frändén , Jonas Petter & Hasselberg, Bertil. Gulliksläkten från Hällesjö. Örnsköldsvik, Ågrens Boktryckeri Aktiebolag, 1953. 418, (1) s., 1 pl. bl. + omsl. Trådhäftad i styvt pappersomslag. Nött rygg. Tryckt i 600 ex. #1586 SåldÄttlingar till Gullik Persson i Lund, Hällesjö (Z) 1729. Gellerstedt, Nils [Otto]. Släkten Gumælius 1580-1952. Uppgifterna samlade och ordnade. Släktboken utgiven av Aktiebolaget S. Gumælius annonsbyrå vid firmans 75-årsjubileum 1952. Stockholm, AB S. Gumælius Annonsbyrå, 1952. 97, (1) s., 1 utv. stamtavla, (1) kompletteringsblad + omsl. Trådhäftad. Tryckt i 400 ex. #7959 300 Brenner, S. Otto & Ljungfors , Vilhelm. Släkten Gülich - von Gülich under 400 år. Utarbetad på uppdrag av direktör Alfred Gülich. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1956. 86 s. + omsl. Trådhäftad i styvt pappersomslag med text och illustration i svart på gråblå botten. #1602 SåldFör spinnsidan upptas barnen i notavdelningen. Przezdziecki, Renaud. Ätten Gyllenstierna i Polen. Med en inledning av Bengt Hildebrand [rubr.]. ( i : Personhistorisk tidskrift 42 (1943)). Stockholm, Kungl. Boktr. P. A. Norstedt & Söner, 1946. s. 155-179. + omsl. Klammerhäftad i ljusgrönt pappersomslag med svart text Särtryck ur Personhistorisk Tidskrift XLII. 1943. ur Bengt Hildebrands bibliotek. Litet riss i de två sista bladen. #8522 Såld Bengt H:s bibl. #291 Furtenbach, Börje. Släkten Göhle. Stockholm, Alfa Boktr. AB, 1961. 79, (1) s. + omsl. Liten reva i främre omslag. #7949 Såld Dahlström, Svante. Tullinspektorn Johan Hacks och hans släkt. Helsingfors, Finska Litteratursällskapets Tryckeri AB, 1944. s. 23-55., 1 utv. stamtavla. + eget omsl. Klammerhäftad i grått styvt pappersomslag med svart text. #7861 250 Särtryck ur Genealogiska Samfundets i Finland årsskrift 28 (1944). Tigerstedt, Örnulf. Huset Hackman. En viburgensisk patriciersläkts öden 1790-1879. 1-2. Helsingfors, Tidnings Ab. Nylands Tryckeri, 1940-1952. "518, (2) s.; 741, (1) s., 2 utv. plr. + omsl. " Trådhäftade i styva vita pappersomslag med röd och svart text. Del 2 ouppskuren. #8693 425 Hahr, Gösta. Hinrich Hahr, en handelsman från frihetstidens Stockholm. [Utg. av] Stockholms stadsmuseum. Stockholm, Tryckeri AB Björkmans eftr., 1966. 237, (1) s., (10) pl.s. + omsl. Trådhäftad med färgplansch monterad på främre omslag. Omslaget solkigt. #1657 175Bilaga 1. Hinrich Hahrs släkt och bekantskapskrets. Stockholms stadsmuseums skrifter 1. Carlquist, Gunnar. Landshöfdingen Gustaf Wathier Hamilton och hans anteckningar från Karl Johanstiden. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1921. 191 s., 6 pl.-bl. + rättelselapp. + omsl. Trådhäftad med nött och solkigt omslag. #7819 200 Skrifter utg. genom Hamiltonska släktföreningen 3. Sörensson, Per. Generalfälttygmästaren Hugo Hamilton. En karolinsk krigare och landshöfding. Stockholm, Iduns Tryckeri A.-B., 1915. (6), 117 s., 9 pl.-bl. + omsl. Trådhäftad. Solblekt rygg. Arran Hamilton (namnteckning). #1687 250 Skrifter utg. af Hamiltonska släktföreningen. 1. Uddgren, H. E. Karolinen Hugo Johan Hamilton. En lefnadsteckning. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1916. (7), 56 s., 8 pl.-bl. + omsl. Trådhäftad. Nött solkigt omslag. Inlagan i gott skick. Tryckt på papper från Lessebo. #1689 200 Skrifter utg. af Hamiltonska släktföreningen. 2. Uddgren, H. E. Karolinen Hugo Johan Hamilton. En lefnadsteckning. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1916. (7), 56 s., 8 pl.-bl. + omsl. Rött halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. #8701 300 Skrifter utg. af Hamiltonska släktföreningen. 2. Uddgren, H. E. Karolinen Hugo Johan Hamilton. En lefnadsteckning. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1916. (7), 56 s., 8 pl.-bl. + omsl. Trådhäftad. Nött och fult tejplagat omslag. Tryckt på papper från Lessebo. #13509 75 Skrifter utg. af Hamiltonska släktföreningen. 2. Hamiltonska släktföreningen (utg.). De svenska ätterna Hamilton. En släktkrönika. I. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1936. VI, (1), 120 s., (1) utv. stamtavla, 243 s. + omsl. 4:o. Trådhäftad i styvt beige pappersomslag med blå text och två Hamiltonska vapen i rött, guld och silver. Delvis ouppskuren. Bakre omslag med litet veck. Tryckt i 500 ex. #7230 450 [Hammarskjöld, Bo]. Ätten Hammarskjöld 1960 [omsl.]. [Utg. av Hammarskjöldska släktföreningen]. Stockholm, Tryckeri-AB Dahlberg & Co, [1961]. 37 s., (1) utv. stamtavla + omsl. Trådhäftad i vitt styvt pappersomslag med blå text. #1738 SåldDe biografiska tabellerna är sammanställda av Marianne H., f. Virgin och är supplement till 1915 års bok. Hammarskjöld, Nina. Ätten Hammarskjöld. Personhistoria och tidsbilder från trehundra år. Berättade för släkten. Med personregister, 1 färgtryck och 26 ljustrycksplanscher. Stockholm, Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1915. (6), 590 s., 27 pl.-bl. + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad i styvt vitt pappersomslag med svart text, ättens vapen i oljetryck på främre omslaget. Bakre omslag med veck. #1735 Såld Hammarskjöld, Nina. Ätten Hammarskjöld. Personhistoria och tidsbilder från trehundra år. Berättade för släkten. Med personregister, 1 färgtryck och 26 ljustrycksplanscher. Stockholm, Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1915. (6), 590 s., 27 pl.-bl. Stor 8:o. Brunt halvskinnband med fyra upphöjda bind. Marmorerat pärmpapper. Främre omslag medbundet. Ryggen nött och blekt. #8002 Såld [Cederth, Georg]. Smedsläkten Hammarstedt 1757-1969. [Växjö, Smålandsposten, 1971]. 90 s. + omsl. Limhäftad i styvt grönt pappersomslag. #1741 Såld Hammarstrand, Einar. Släkten Hammarstrand från Loftahammar. Uddevalla, Bohusläningens AB, 1962. 160 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text. Delvis ouppskuren. #1742 150Upptar även kortare utredningar om släkten H. fr Nykyrka, H. fr Sandhem, H. fr Eriksberg samt Remmene-släkten H. Nätth, Gunnar & Magnusson, Ella. En gammal västgötasläkt från 1600-talet som härstammar från soldaten Hast från Nässlehult i Bollebygd med förgreningar i Bollebygd, Olsfors och Hindås. Bollebygd, Alfredssons Offset, 1978. 63 s. + omsl. Trådhäftad i orange styvt pappersomslag med svart text. Liten fläck på främre omslag. #1781 Såld Hedberg, Arvid. Släkten Hedberg från Edsvära i Västergötland. [Del I]. Gävle, 1940. 50 s. + omsl. Några smärre noteringar med blyerts förekommer. Hedberg skrivet med bläck på ryggen. #8852 100 20 porträtt och andra illustrationer på konsttryckpapper (s. 43-50). Del II. omfattande antavlor, trycktes privat 1941 i 150 exemplar. Genealogiska föreningens släktböcker. 4. Heijkenskjöld, Syster. En bergsmanssläkts historia. Släkten Heijkenskjöld. Med bidrag av major Carl Heijkenskjöld. [Utg. av Astrid Heijkenskjöld]. 461, (1) s., 1 pl.-bl. + omsl. Rött klotryggband (Leonard Gustafsson, Sthlm) med originalomslaget som pärmpapper. Två blad tejplagade. #1822 375 Heijkenskjöld, Syster. En bergsmanssläkts historia. Släkten Heijkenskjöld. Med bidrag av major Carl Heijkenskjöld. [Utg. av Astrid Heijkenskjöld]. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1933. 461, (1) s., (1) vapenpl. + omsl. Trådhäftad, något solkigt omslag, liten bit av borta på ryggen huvudet (ca 1x2 cm). Dedikation Till Hille, Maj 1933 från vännen Astrid. Exlibris. #8835 350Släkten inkom till Sverige 1623 med kopparsmeden Detlof Heijke. Berg von Linde, Berit, Heijne, Bengt von & Heijne, Axel von. Adliga ätten nr 1594 von Heijne 1718-1968. [Utg. av släktföreningen von Heijne]. Uppsala, Almqvist & Wiksell Boktryckeri Aktiebolag, 1968. 68 s., 2 utv. släkttavlor + omsl. Trådhäftad i gult styvt pappersomslag med svart text. Tryckt i 300 numr. ex., varav nr 1-100 är reserverade för bärare av namnet von Heijne. Detta är nr 295. #1829 350 [Hellsing, Kristoffer (red.)]. Hellsingboken. Släkten Hellsing under 400 år. [Utg. av släktföreningen Hellsing]. [Uppsala, 1993]. 446 s., (6) ant.-s.* Förlagets vita pappersband med svart dekor och grön text. Tryckt i 400 ex. #1853 400 Henningsson, Bengt. En Värmlandsfamiljs historia. Ur brev och dagböcker 1879-1922. Filipstad, Värmlandstryck Bronells, 1991. 260 s. Förlagets blå konstläderband med titel i guldtryck och illustrerat skyddsomslag. #2111 250 Lundqvist, Bo V:son. Den yngre grenen av släkten Heuman. Skara, Västergötlands Tryckeri Aktiebolag, 1949. 67 s., (1) utv. släkttavla + omsl. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text. Ur Nils Lindbergh's bibliotek. #8390 250Omfattar samtliga ättlingar till Carl Gustaf Hëuman 1767-1844, i hans 2:a gifte. Med ingifta släkterna Berggren, Boode-Ribbnäs, Crona-Hugosson, Hydén, Kempff, Lindelöw, Lindholm, Lundqvist, Nyström, Rexius-Johnson, Rosengren-Neuman-Nilsson-Wahlström-Mogren, Söhrman-Cedbäck-Eliæsson-Lindvall-Rydén-Wernström-Cedervall-Wallén, Törnqvist, Wästlund. Wahlgren, Axel. Släkten Heurlin från Berga församling i Sunnerbo härad m.m. Stockholm, K. L. Beckmans Boktryckeri, 1944. 176 s., (1) blankt bl. + omsl. 8:o. Trådhäftad. Solkigt omslag, veck på bakre. Ej i bokhandeln. #8718 125 [Hill] Berg, Gunnar. Alingsås Bomull. Ett familjeföretags öden under 100 år. Borås, AB Borås Tidnings Tryckeri, 1965. 130 s., (2) utv. pl.-bl. + omsl. Trådhäftad. Ouppskuret ex. #1900 175 Institutet för västsvensk kulturforskning. Skrifter 8. Hillgren, Bror. Min släkts historia. Stockholm, J. E. Behrens Boktryckeri, 1923. Frontespis, 75, (1) s., (3) pl.-bl. + omsl. Trådhäftad i styvt beige pappersomslag med svart text och illustration. Nött rygg. #13731 125 Törngren, Pehr Henrik. Lovisa Maria Hjelms ättlingar 1772-1971. En släktbok utgiven av Gerhard Bendz, Beatrice von Hofsten & Bengt O. T. Sjögren. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1971. XVI, 558 s., (3) pl.-bl., (1) rättelselapp + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Bakre omslag med spår efter borttagen prislapp. Tryckt i 800 ex. Rättelselappen med spår efter tejp, vilket även förekommer på innehållssidan där lappen tidigare suttit. #8700 550 Ej i bokhandeln. Törngren, Pehr Henrik. Lovisa Maria Hjelms ättlingar 1772-1971. En släktbok utgiven av Gerhard Bendz, Beatrice von Hofsten & Bengt O. T. Sjögren. Lund, Berlingska Boktryckeriet, 1971. XVI, 558 s., (3) pl.-bl., (1) rättelselapp. Stor 8:o. Grönt klotband (Nils Hellman, Sthlm) med titel i guldtryck på ryggen. Tryckt i 800 ex. #13487 650 Ej i bokhandeln. Färgfoto föreställande Lovisa Maria Hjelm monterat på försättsbladet. Fotot något avvikande från avbildningen i boken varför det borde röra sig om ytterligare en målning som avfotograferats. Törngren, Pehr Henrik. Lovisa Maria Hjelms ättlingar. Supplement 1972-1996. Redigerat av Olof Cronberg, samt utgivet av Släktföreningen Lovisa Maria Hjelms ättlingar. Falun, Falu Bokproduktion, 1996. 317 s. + omsl. Limhäftad i styvt gult pappersomslag med svart text. #1923 Såld Suppl. för släkterna Billberg, af Billbergh, Carlson (Sundler, Franck, Bredberg), Hammar, Hofverberg, Kinberg, Schlyter, Schönherr. Hjelmman, Werner. Uppgifter angående slägten Hjelmman i Finland. För slägtens medlemmar samlade. [Ny tillökad uppl.]. Helsingfors, Förlagsaktiebolaget Kirjas Boktryckeri, 1929. 69 s., 1 utv. stamtavla, 1 rättelselapp + omsl. Trådhäftad. Ryggen borta, omslagen med riss, ändå ett bra inbindningsex. #1927 75 Uppgifter även om släkten Hjelmman i Sverige. Borgström, A[xel]. Släkten Hjort från Albo härad. Biografiska anteckningar, samlade och utgifna. Stockholm, Iduns Kungl. Hofboktryckeri, 1903. 70 s., (1) blankt bl., (1) utv. stamtavla + omsl. Trådhäftad i brunt styvt pappersomslag med svart text. "Raderad författardedikation; Nils Lindbergh (namnteckning). " Tryckt i 100 numr. ex., detta är nr 84. Ryggen lagad med en svart bred klotremsa, inte snyggt men effektivt. Den utvikbara stamtavlan itu i vikningen. #1934 250 Almquist 261 Redogör även för kvinnliga grenar. Falk, Erik. Horrn - en boktryckaresläkt i Sverige. [rubr.]. Västerås, Vestmanlands Läns Tidnings Aktiebolags Tryckeri, [1947]. 49-64. #1984 Såld Extrakt ur: Västmanlands fornminnesförenings årsskrift. 33/34 (1945/46), s. 49-64. [Hoving, Johannes]. Antavla och namnförteckning över förfäder till Johannes Walter Vilhelm Hoving, Ebba Bertha Elisabeth Hoving, Eva Magdalena (Magda) Hoving Hedman, Karin Maria Hoving Lönegren och Victor Harald Hoving. Stockholm, E. Olofssons Boktryckeri A.-B., 1941. 35, (1) s., 2 utv. antavlor. + omsl. Trådhäftad i gult styvt pappersomslag med blå text. Något solkigt omslag. Namnteckning i blyerts på främre omslag. Tryckt i 300 numr. ex., detta är nr 118. Ett fåtal understrykningar med röd kritpenna förekommer. #13567 300 Hoving, Johannes. Släkten Hoving. Helsingfors, Frenckellska Tryckeri Aktiebolaget, 1938. 58 s., (2) utv. antavlor + omsl. Ragnar Wängberg -74 (namnteckning) på titelbladet. #8844 125Släkten Hoving skrivet med bläck på ryggen. Genealogiska föreningens släktböcker. 2. [Humble] Key-Åberg, Hans. Släkten från gårdarna. Stockholm, Lindbergs Tryckeriaktiebolag, 1945. 100, (1) s. + omsl. Trådhäftad. Något nött omslag, liten bit borta på främre omslagets övre vänstra resp. nedre högra hörn. Författardedikation till redaktör K. Peterson. #2226 175 [Humble] Key-Åberg, Hans. Släkten från gårdarna. Stockholm, Lindbergs Tryckeriaktiebolag, 1945. 100, (1) s. Förlagets klotryggband med främre omslag medbundet. Bandet något solkigt. #8272 Såld Wendel, Majken. Ätten Kafle. U.o., [1982]. 92, (3) s. + omsl. Klammerhäftad i styvt rött pappersomslag. Svart ryggremsa. Ragnar Wängberg (namnteckning). Duplic. A4 kompendium i 240 ex. #2181 200 Wendel, Majken. Ätten Kafle. U.o., 1983. 92, (3) s. + omsl. Limbunden. Duplic. A4 kompendium. #2204 Såld2 upplagan. Lengertz, William. En filosof från Gärds [Anders Karitz] och hans släkt. Malmö, Bröderna Forssells Boktryckeri, 1945. 27, (1) s. + eget omsl. Klammerhäftad i styvt ljusgrönt pappersomslag med svart text. Omslaget aningen solkigt. #2189 125 Särtryck ur: Gärds härads hembygdsförenings årsbok. 1945. Häusler, Ludolf & Häusler, Mirjam. Karlfeldts antavla. En utredning om Karlfeldts släkt utförd på uppdrag av Majt Banck. Del 1-2. Avesta, 1979. "(4), II, 108 bl.; (1) bl. bl. 109-221, 1 utv. antavla. + omsl. " Klammerhäftad med styva röda pappersomslag, röd ryggremsa. Aningen solblekt omslag till del 1. 2 volymer. Duplic. A4 kompendium i 250 ex. #2199 200 Skrifter utgivna av Avesta kulturnämnd 2. Kempe, Erik & Humble, Sixten. Släkten Kempe från Pommern. Upsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-Aktiebolag, 1937. 144, (1) s., 1 tab. (s. 1-2 = otryckta bl.) Stor 8:o. Brunt halvskinnband (Isbergs, Norrköping) med marmorerat pärmpapper, fyra upphöjda bind. Ryggen aningen solblekt. John Ekelund (exlibris). Tryckt i 200 numr. ex., detta är nr 143. #2222 450 Petersson, A[nders] G[ustav]. Tvänne släkter från Karlskoga bergslag. II. Kexsunds-släkten. En gammal bergsmanssläkt från Karlskoga bergslag. Genealogiska och biografiska anteckningar. Kristinehamn, Aktiebolaget Värmlands Boktryckeri, 1912. V, (1), 194 s., 1 karta, 2 utv. tab. + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text och dekor. Aningen solblekt rygg. Ouppskuren. #2225 125Ryggtitel: Tvänne släkter från Karlskoga bergslag II. Innehåller även tillägg till Månssläkten. Hedberg, Arvid. Några anteckningar om bokbindaresläkten Kidron. (Separattryck ur Svensk Bokbindartidning). Stockholm, R. W. Statlander, 1912. 38 s., 1 pl.-bl. 8:o. Förlagets gröna klotband med titel i guldtryck. Separattryck på konsttryckpapper i 75 ex. #2227 450 Kjellberg, C[arl] C[arls]son: Släkten Kjellberg. Stockholm, Tryckeri Balder AB, 1969. 182 s., (1) utv. karta + omsl. 8:o. Trådhäftad. Lite nött och solkigt omslag. Även tryckt i en bibliofiluppl. om 100 numr. ex. #2239 250 [Löwenadler, Henrik]. Slägterna Kjellman och von Löwenadler samt deras ättlingar. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri, 1901. 40 s. + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Fläckigt främre omslag. #13558 125Almquist 276 [Löwenadler, Henrik]. Slägterna Kjellman och von Löwenadler samt deras ättlingar. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri, 1901. 40 s. + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Ojämnt solbränt omslag. #13715 200 Almquist 276 Euler-Chelpin, Sten von. Släkten Kjersén. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1972. 53 s. + omsl. Trådhäftad. Omslaget lite nött, inlagan med några hundöron. #7924 50 Genealogiska Föreningens släktböcker 13. Nauckhoff f. af Klint, Adelaïde. Ätten af Klint. Anteckningar ur släktpapper. Stockholm, Centraltryckeriet, 1905. 231 s., 5 portr.-bl. 2 pl.-bl., (1) utv. släktträd + omsl. Trådhäftad. Omslaget något naggat och med några veck. Ryggen delvis söndrig. Inlagan i bra skick, delvis oskuren. Författardedikation till Axel Lindvall. #2269 275 Nauckhoff f. af Klint, Adelaïde. Ätten af Klint. Anteckningar ur släktpapper. Stockholm, Centraltryckeriet, 1905. 231 s., 5 portr.-bl. 2 pl.-bl., (1) utv. släktträd. Ljusblått klotband, båda omslagen uppfodrade och medbundna, liten lagning på 1 plansch. Ur Nils Lindberghs bibliotek. #13482 475 Nauckhoff f. af Klint, Adelaïde. Ätten af Klint. Anteckningar ur släktpapper. Stockholm, Centraltryckeriet, 1905. 231 s., 5 portr.-bl. 2 pl.-bl., (1) utv. släktträd. Trådhäftad. Nött omslag, bakre saknas, ryggen solbränd. Inbindningsex. #13483 125 Winqvist, Birgit. Klämmasläkten. Huskvarna, Tryckeriservice AB, [1972]. (3), 29 s. + omsl. 4:o. Trådhäftad i styvt brunt pappersomslag med text och illustration i guld. Namnteckning. #2281 175 [Knapesläkten] Signeul, Fredr. Minnesanteckningar om Gustafsbergs barnhus i 2:ne delar, utgifne i enlighet med beslut vid Gustafsbergsföreningens ordinarie 5-årsmöte 1901. Uddevalla, Ture Malmgrens Boktryckeri, 1906. 155, 20 s., 1 utv. släktträd. 8:o. Förlagets gröna klotryggband, främre pärm med titel guldtryck. Svag främre fals. John Bark (exlibris). Tre sidor med litet riss. #7437 450Aberstén & Tiselius 1762. Bl.a.: Promemoria om Knapesläkten i Uddevalla [av Fritz Lüsch]. Konow, Seth von. Adliga ätten von Konow. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri A. B., 1939. 419 s. Stor 8:o. Privatbundet grått klotband med amatörmässigt utför röd titeletikett. Främre omslag medbundet. #2319 250 Konow, Seth von. Adliga ätten von Konow. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri A. B., 1939. 419 s. + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Främre omslag aningen loss, bakre omslag med veck. #13747 200 Öhlin, Paul. Kringlarpssläkten från Kringlarp i Börstig med tillhörande släktgrenar Öhlin, Wallin, Ahlenius och Magnusson jämte upptecknarens antavla. Skara, Västergötlands Tryckeri Aktiebolag, 1937. 51, (4) s. + omsl. 8:o. Trådhäftad. Hans Sallander (signatur på främre omslag). Kringlarpssläkten skrivet i bläck på ryggen. #5713 250Roos, John E. Släkten Krogius under trenne sekel. En släkthistorisk skildring. Helsingfors, A.-B. F. Tilgmann O.-Y. Bok- & Stentryckeri, 1924. 279 s., 1 utv. antavla, 6 utv. stamtavlor + omsl. Trådhäftad. Nött omslag, liten bit borta från ryggfoten samt bakre omslagets övre vänstra hörn. Inlagan i bra skick. Tryckt i numr. uppl., detta är nr 168. Svag biblioteksstämpel samt utgallringsstämpel på främre omslag. #2333 375 Nelton, Karl. Från Vasa till Bernadotte via Krusell. Växjö, Smålandspostens Boktryckeri Aktiebolag, 1960. 198 s. + omsl. Trådhäftad. Omslaget solkigt. Författardedikation (?) till William Öhrman. #2347 Såld[Tegbjer, Charles]. Torpargrabben från Vittsjö och Kämpesläkten. [omsl.]. Bromma, AB Bromma Kontorstryck, 1977. (1), 364 s. + omsl. Limhäftad. #8672 175 Lagerberg, Carl. Lars Jonsson Lagerbergs descendenter. Släktledning upprättad år 1914. Göteborg, Oscar Isacsons Boktryckeri, 1915. Frontespis, 119, (3) s. + omsl. Trådhäftad i styvt blått pappersomslag. Ouppskuren. #2396 150 Lagerberg, Carl. Lars Jonsson Lagerbergs descendenter. Släktledning upprättad år 1914. Göteborg, Oscar Isacsons Boktryckeri, 1915. Frontespis, 119, (3) s. Blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Fem markerade bind. Främre omslag medbundet. #13756 250Lagerberg, Carl. Ätterna Lagerbergs anherrar. (i: Västergötlands fornminnesförenings tidskrift. Band 3, häfte 1-2.). Mariestad, Länstidningens Tryckeri Abr. A. Berg & C:o, 1910. s. 1-41. + erratalapp. Stor 8:o. Trådhäftad. Nött omslag. #8304 125 Lagerborg, Rolf. Ur en värmlandssläkts öden (Skragge, Lagerborg, Hermelin) (1475-1875). En serie tidsbilder. Helsingfors, Mercators Tryckeri A.-B., 1919. 392 s., 1 pl.-bl. Stor 8:o. Vinrött klotband, främre pärmens insida med spår efter borttaget exlibris, bakre med spår efter dåligt borttagen pärmficka el. dyl. Nils Lindbergh (namnteckning). Utgiven på Söderström & C:o Förlagsaktiebolag, Helsingfors. #8306 SåldArbetet trycktes hos Mercator i Helsingfors, och såldes sedan via P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm resp. Söderström & C:o Förlagsaktiebolag, Helsingfors. Således finns det två varianter av denna bok, med endast den lilla skillnaden. Behandlar släkterna Hermelin, Lagerborg & Skragge. Lagerborg, Rolf. Ur en värmlandssläkts öden (Skragge, Lagerborg, Hermelin) (1475-1875). En serie tidsbilder. Helsingfors, Mercators Tryckeri A.-B., 1919. 392 s., 1 pl.-bl. + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Nött och solkigt omslag. Aug. Eriksson (namnteckning+exlibris). Utgiven på P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm . #13489 Såld Arbetet trycktes hos Mercator i Helsingfors, och såldes sedan via P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm resp. Söderström & C:o Förlagsaktiebolag, Helsingfors. Således finns det två varianter av denna bok, med endast den lilla skillnaden. Behandlar släkterna Hermelin, Lagerborg & Skragge. Lagerheim, E[lias]. Arfwedh Larsson och Karin Utter samt deras afkomlingar. Släkterna Weidman, Lagerheim, Weidenhielm. Anteckningar. Stockholm, Tryckeri-Aktiebolaget Ferm, 1910. (1) blankt bl., (1), 114 s., 22 pl.-bl., (1) blankt bl. + omsl. Trådhäftad, beige styvt pappersomslag. Nött rygg och något solkigt omslag. Författardedikation till Herman Köhler. Tryckt även i 100 numr. ex. på bättre papper. #13442 350 Omsl.: Weidman, Lagerheim, Weidenhielm. I bilagedelen redogörs för de ingifta släkterna: Ahlgren, Björck, von Campenhausen, Frigell, Funch (fr Danmark), Kamphausen, Kling (Klingius, Klingstedt), Klint (af Klint), Kruse, Landergren, Leth, Lindemark, Lorichs, Lund (fr Danmark), Lövenskiold, Nolleroth, Pihlgren, Svensson (fr Västervik), Westadius. Lagerheim, E[lias]. Arfwedh Larsson och Karin Utter samt deras afkomlingar. Släkterna Weidman, Lagerheim, Weidenhielm. Anteckningar. Stockholm, Tryckeri-Aktiebolaget Ferm, 1910. (1) blankt bl., (1), 114 s., 22 pl.-bl., (1) blankt bl. + omsl. Trådhäftad, beige styvt pappersomslag. Ryggen med vikmärken, liten reva i främre övre fals samt liten bit borta på bakre omlagets nedre högra hörn. Del av titel handskrivet i bläck på ryggen. Dedikation till överståthållare Dickson från Alfr. Lgerheim. Tryckt i 100 numr. ex. på tjockt papper, varav detta är nr 60. #13443 600 Omsl.: Weidman, Lagerheim, Weidenhielm. I bilagedelen redogörs för de ingifta släkterna: Ahlgren, Björck, von Campenhausen, Frigell, Funch (fr Danmark), Kamphausen, Kling (Klingius, Klingstedt), Klint (af Klint), Kruse, Landergren, Leth, Lindemark, Lorichs, Lund (fr Danmark), Lövenskiold, Nolleroth, Pihlgren, Svensson (fr Västervik), Westadius. Lalander, Axel. Gruvsmeden Jacob Mårtensson Lalander och hans ättlingar. Register till släkttabeller. Hedemora, Dalarnes Tidnings- och Boktryckeri-AB, 1966. 45 s. + omsl. Klammerhäftad. #8316 125 Personregister till släkttavlorna som utkom 1955. Leman, Rolf. Till minnet av Karin Lemans hundraårsdag. Fädernesläkten Lamberg. Mödernesläkten Lasson-Winge. [Göteborg, Rundqvists], u.å. 142 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt vitt pappersomslag med svart text. Aningen solkigt omslag. Författardedikation. Saknas i Libris. #2425 150 Skrivmaskinstyper. Landberg, C[arl] A[lexander]. En bergsmanssläkt från Värmland. En gren av den Landbergska släkten. Genealogiska och biografiska anteckningar med illustrationer. Stockholm, Vasatryckeriet, 1931. 91, (8) s. + omsl. Trådhäftad med senapsgult omslag. Mindre veck på främre omslag. #2431 300 Lange, Th. Göteborgssläkten Lange jämte de med denna befryndade släkterna Lilljequist och Jedeur. Hälsingborg, Aktiebolaget Boktryck, 1940. 94 s., 1 utv. antavla. + omsl. Trådhäftad. Lange Lilljequist Jedeur handskrivet på ryggen. Nils Lindbergh (namnteckning). #8321 Såldur Nils Lindbergh's bibliotek. Laurell, Herman & Laurell, Sven E[manuel] Släkten Laurell 1666-1917. Malmö, C. A. Andersson & C:s Boktryckeri, 1917. (1), 74 s., (2) pl.-bl., 1 utv. släkttavla + omsl. 8:o. Trådhäftad. Nött rygg. Författardedikation till Karin Stadler. Tryckt i 300 numr. ex., detta är nr 84. #8325 Såld Tornée, Harald. Anteckningar om släkterna Laurell från Österplana och Håtorp. U.o., [1978]. (3), 1-69, (2), 70-80, (1), 81-99 bl. + omsl. Limhäftad i styvt gult pappersomslag med svart text och röd ryggremsa. Duplic. A4 kompendium. #2481 Såld Bilaga till "Kära släkten, Laurell." Årg. 1978 nr 16. Leijonmarck, Evald. Adliga ätten nr 1092 Leijonmarck. Stockholm, Svanbäck & Nymans Boktr., [1963]. 139 s., (2) utv. släkttabeller + omsl. Författardedikation, Fredrik af Sandeberg (exlibris). Tryckt i 150 numr. ex. #2520 350 Leman, Rolf. D:r Philip Lemans advokatbyrå. Från 1800-talets mitt till våra dagar. Göteborg, Rundqvists Boktryckeri, 1986. 166 s. Förlagets illustrerade pappersband. Aningen nött. #8332 100 Leman, Rolf. Mina förfäder, en judisk släktkrönika. Göteborg, Rundqvists Boktryckeri, 1993. 156, (2) s. Förlagets illustrerade pappersband. #8333 SåldBefryndad bl.a. med släkterna Lamm, Nissen, Valk-Valentin, Schiöler. Lewenhaupt, Adam. Carl Julius Lewenhaupt 1664-1726. Biografiska anteckningar. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1916. 76, (1) s. + omsl. Trådhäftad i styvt beige pappersomslag med text och dekorationer i blått. Tryckt i 100 numr. ex., detta är nr 80. Rökskadad. Ryggen och snitten har mörknat som resultat efter brand i intill liggande lokal. #2547 200 Meddelande från grefliga ätten Lewenhaupts slägtförening. II. Lewenhaupt, Adam. Lewenhauptska arkivet på Sjöholm. Bref och Handlingar utgifna. Första delen. [Allt som utkom]. Stockholm, P. Palmquists Aktiebolag, 1919. VIII, 128 s., 2 pl.-bl. + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Omslaget med några mindre fläckar. Tryckt på Lessebopapper i 400 numr. ex., detta är nr 187. #8340 300 Lewenhaupt, Adam. Ludvig Weirik Lewenhaupt 1622-1668. Biografiska anteckningar. Stockholm, Isaac Marcus Boktryckeriaktiebolag, 1930. 222, (1) s. + omsl. Trådhäftad i styvt vitt pappersomslag med text och dekorationer i blått. Ch. von Warnstedt (exlibris) samt dennes inskription Gåva av Farvror Adam Lewenhaupt 1940. Tryckt i 200 numr. ex., detta är nr 174. Omslaget med några mindre veck. Ludvig Lewenahupt 1930 med bläckskrift på ryggen. #2552 300 Meddelande från grefliga ätten Lewenhaupts slägtförening. V. [Lewenhaupt, Adam (utg.)]. "Personalier öfver Ludvig Wierich Lewenhaupt f. 1622 1668; Charlotte S. M. Lewenhaupt, f. Hohenlohe f. 1626 1666; Axel Lewenhaupt f. 1626 1668 och F. H. A. Anna Maria Lewenhaupt f. 1691 1766, g. m. frih. Germund Cederhielm. " Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1913. 28 s.+ omsl. Trådhäftad i styvt beige pappersomslag med text och dekorationer i blått. Nött rygghuvud. #2545 300 Meddelande från grefliga ätten Lewenhaupts slägtförening. I. Liljedahl, Ernst. Anor och minnen. En studie över östgötasläkterna Liljedahl och Wallman jämte befryndade släkter. D. 1-2. Linköping, Linköpings Tryckeri Aktiebolag, 1927-1930. 259, (3) s., 10 pl.-bl.; 317, (6) s., 9 pl.-bl. Gröna halvklotband med marmorerat pärmpapper. Båda främre omslagen medbundna. Raderad dedikation. #2576 575 1. Tiden före släktnamnet. 2. Släktnamnets äldsta tid. Munthe, Curt. Lilliehöökar. Släktöden under ett halvt årtusende. Stockholm, Åke Nyblom & Co Boktryckeri AB, 1975. 330, (1) s. + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt vitt pappersomslag med svart text och ätterna Lilliehööks sköldemärke i rött, blått, svart och guld. Författardedikation till Allan Etzler. #8440 250 Lindstam, Ragnar. Per Henrik Ling. En släkthistorisk undersökning och en kort levnadsteckning. Nässjö, Tryckeri Aktiebolaget Grafia, 1939. 151 s. + omsl. Trådhäftad. Veck på främre omslag. Några sidor med hundöron. Ryggen lite nött. Namnteckning. #8374 150 [Afzelius, Adam (utg.)]. Egenhändiga anteckningar af Carl Linnæus om sig sjelf. Med anmärkningar och tillägg. Upsala, Palmblad & C., 1823. (2), xxiv, (24), 100, (2), 101-198, (2), 199-218, 119-120, 221-248, (10) s., 6 pl.-bl., (1) utv. släkttavla. 4:o. Samtida brunt halvskinnband med rotmarmorerat pärmpapper. Fem markerade bind. Stänkta snitt. Nött rygg. Främre fals med liten spricka. Realskolan i Lovisa (exlibris). Mellanskolan i Lovisa (stämpel). Stort och komplett exemplar med det graverade extra titelbladet med Linnés porträtt (Ruckman efter Scheffel) och den 18 sidor långa subskriptionslistan. Liten lagning på s. iii. Avrivet hörn på s. v, xiii-xv. Släkttavlan med litet riss. #9298 3100Almquist 305 Soulsby 2660. Hulth s. 162. Waller 17202. Den utvikbara släkttavlan omfattar å recto Linnæiska slägtens stamtafla & å verso Linnæiska slägtens stamträd. Planschbladen illustrerar: Faksimil av ett av Linnés brev till archiater Bäck, daterat Upsala 4/7 1774 (Stentryck af C. Müller); Linnés vapen och sigiller i 6 figurer (Kopparstick Ruckman); Över Linné slagna skådepenningar i 6 figurer (Kopparstick Ruckman); Teckning av Capellans-Bostället Råshult i Småland (Kopparstick Akrell efter Wetterling); Teckning av Säteriet Hammarby (Kopparstick Akrell efter Grafström); Minnesvården över Linné som restes 1798 i Uppsala Domkyrka (Kopparstick C. A. Broling efter C. F. Sundvall). Första utgåvan av Linnés självbiografi, utgiven efter manuskript i UUB med tillägg av lärjungen Adam Afzelius. [Afzelius, Adam (utg.)]. Egenhändiga anteckningar af Carl Linnæus om sig sjelf. Med anmärkningar och tillägg. Upsala, Palmblad & C., 1823. (2), (6), xxiv, (8), 248, (4) s., 6 pl.-bl., (1) utv. släkttavla, (20) s. 4:o. Samtida brunt skinnryggband med marmorerat pärmpapper, blå stänkta snitt. Nött rygg. Svag främre fals. Falsspricka före sista lägget. Siri Carleson (exlibris). Komplett exemplar med det graverade extra titelbladet med Linnés porträtt (Ruckman efter Scheffel) och den 18 sidor långa subskriptionslistan. Det graverade titelbladet som här är bundet som frontespis, samt de övriga planscherna med störande fuktfläck. De tre mellantitelbladen är bundna direkt efter titelbladet och subskriptionslistan är bunden i slutet. Ett textblad med revor i inre marginalen. Släkttavlan med liten reva. #9326 Såld Almquist 305 Soulsby 2660. Hulth s. 162. Waller 17202. Den utvikbara släkttavlan omfattar å recto Linnæiska slägtens stamtafla & å verso Linnæiska slägtens stamträd. Planschbladen illustrerar: Faksimil av ett av Linnés brev till archiater Bäck, daterat Upsala 4/7 1774 (Stentryck af C. Müller); Linnés vapen och sigiller i 6 figurer (Kopparstick Ruckman); Över Linné slagna skådepenningar i 6 figurer (Kopparstick Ruckman); Teckning av Capellans-Bostället Råshult i Småland (Kopparstick Akrell efter Wetterling); Teckning av Säteriet Hammarby (Kopparstick Akrell efter Grafström); Minnesvården över Linné som restes 1798 i Uppsala Domkyrka (Kopparstick C. A. Broling efter C. F. Sundvall). Första utgåvan av Linnés självbiografi, utgiven efter manuskript i UUB med tillägg av lärjungen Adam Afzelius. Linton, C. O. O. P. Anderson, Linton och Rosenhoff. Släktutredning. Stockholm, Alfa Boktryckeri AB, 1963 112, (1) s., (1) blankt bl. + omsl. Ojämnt blekt omslag. #8375 50 Genealogiska föreningens släktböcker 11. Axel-Nilsson, Göran & Palmstierna, Carl-Fredrik. Släkten Lohe. En familjekrönika från två sekler. [rubr.]. (Särtryck ur: Samfundet S:t Eriks årsbok 1938). Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1938. s. 25-150 + omsl. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med påklistrad tryckt pappersetikett. Främre omslag med liten reva. Bakre omslag saknar övre vänstra hörnet. Författardedikation (G A-N) till F. G. Ölander. #2720 225 Omsl.-titel: Släkten Lohe. Karlberg, Gustaf [Tiodolf]. Svenska släkten Lokrantz. Biografiska och genealogiska anteckningar. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-A.-B., 1906. (1), 104 s. + omsl. Trådhäftad i brunt styvt pappersomslag med svart text. Författardedikation till Johan Lundgren. Ovanlig! Ryggen lagad, likaså en marginalreva på s. 17/18. #2724 225 Karlberg, Gustaf [Tiodolf]. Svenska släkten Lokrantz. Biografiska och genealogiska anteckningar. Uppsala, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-A.-B., 1906. (1), 104 s. + omsl. Trådhäftad i brunt styvt pappersomslag med svart text. Författardedikation till O. Cappelin. Ovanlig! Nött omslag. I behov av inbindning. #13668 Såld Stenström, Asta. Släkten Lundgren från Trälunda i Västergötland med ättlingar och befryndade släkter. Halmstad, Meijels Bokindustri, 1959. 177, (1) s., 5 utv. tab. + omsl. 8:o. Trådhäftad. #2757 250Redogör i bilagorna även för släkterna Dahlgren, Holmgren från Tossjö, Malm från Göteborg, klockaresläkten Nordblom från Getinge samt Salmenius. Zielfelt, Lennart. Kommerserådet Lundgrens i Ystad släkt. Helsingfors, Mercators Tryckeri, 1950. 158, (1) s. + omsl. Trådhäftad i vitt styvt illustrerat pappersomslag. Bakre omslag med veck. Författardedikation till Lars Asplund. Tryckt i 175 numr. ex., detta är nr 24. #2758 Såld Redogör även för ingifta grenar av släkterna: Annerstedt, Beckman, Bennet, Bergendahl, Berghman, Bergman, Billing, Bjurling, von Boisman, Bonde af Björnö, Borg, Broman, Cavallin, Cronsioe, Drakenberg, Ehnrot, Favre, Frohde, Garland, Giutzelke, Grahn, Hamilton, von Heidenstam, Hemberg, Hetzel, Holm, Jaederholm, Klingenstierna, Koci, Kolmodin, Lundqvist, Löfdahl, von Matérn, Mild, Moser, Mörner, Nothin, Oxehufvud, von Pastau, Raab, Roeck Hansen, Rosén, Rosencrantz, Räntilä, Rödén, Schmiterlöw, Sellgren, Stackelberg, Stiernblad, Stigen, Ståhl, Stålhammar, Suber, Swann, Sylvan, Söderström, Tornberg, Wennerberg, Widell, Zielfelt, Åkerman, Öhman. [Löwenadler, Henrik]. Slägterna Kjellman och von Löwenadler samt deras ättlingar. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri, 1901. 40 s. + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Lite solkigt omslag. Författardedikation till Fru Emma Lind. Del av poststämpel på främre omslag. #13557 200 Almquist 276 Damstén, Birger. Gustaf von och Santa Anna. En krönika om kaplanen Johan Malin och hans ättlingar. Borgå, Tryckeri och Tidnings Ab, 1979. 137 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad. #2819 175 Skrivmaskinstyper. Strokirk, Oscar Fredrik. Adeliga ätterna von Malmborg n:o 2337 och Malmborg n:o 2318. Gefle, Gefleborgs Tryckeri Aktiebolag, 1924. 99 s., (2) utv. släkttavlor + omsl. Trådhäftad i vitt styvt pappersomslag med svart text och de Malmborgska vapnen i färg. Tryckt i 250 numr. ex., detta är nr 234. Liten stötskada på rygghuvud. #2824 350 [Humbla, Philibert (red.)]. Garvarsläkten Matton och läderhanteringen i Gästrikland 1852-1952. Utg. av L. A. Mattons läderfabriks aktiebolag. Gefle, Lantmännens Tryckeri Westlund & C:o, 1952. 359 s. 4:o. Förlagets klotryggband med titeltryck på pärmpappret. Pärmarna solkiga. Bakre pärmen med fuktskada. Främre inre falsen svag. Eftersättspappret saknas. Tillskrift. #2842 150 Meurling, Ch[arodotes]. Olof Meurlings stamträd vid början af tjugonde seklet. Upprättadt. Lund, Håkan Ohlssons Boktryckeri, 1902. V, 101 s. + omsl. Trådhäftad i gulgrårutat styvt pappersomslag med svart text. Ryggen delvis nött. #2864 325Almquist 311 Norelius, Pelle (red.). Sergeanten Hans Mossberg och hans ättlingar. En släktbeskrivning. [Utg. av Mossbergska släktföreningen]. Årjäng, A. Svanqvist & Son, 1991. 359 s. + omsl. Trådhäftad i vitt styvt pappersomslag med svart text och färgfoto. #2895 325 Omsl.-titel: Mossberg från Blomskog. Svensk och engelsk text. Munck af Rosenschöld, Th. De gamle Munckar och Rosenschöldar. En släktkrönika. Utg. av Munck af Rosenschöldska släktföreningen. Helsingborg, Schmidts Boktryckeri AB, 1988. 197 s. Förlagets dekorerade pappersband. #8439 225 Munthe, Curt. Munthe från Flandern. Släktens svenska öden. Stockholm, Bröderna Lagerström AB, 1963. 201, (1) s. + omsl. Trådhäftad, ouppskuren. Veck på bakre omslag. #13446 SåldMunthe, Curt. Munthe från Flandern. Släktens svenska öden. Stockholm, Bröderna Lagerström AB, 1963. 201, (1) s. Förlagets halvklotband med dekorerad främre pärm, skyddsomslag saknas. #13464 200 Munthe, Ludvig W:son. Munthe-slägten från medlet af 1000-talet till närvarande tid. Historiska och genealogiska anteckningar, under medverkan af premier-löjtnanten vid Norska Ing.-brigaden Hartwig Munthe och phil. kandidaten Åke W:son Munthe. Helsingborg, Schmidts Bok- & Accidenstryckeri, 1883 [omsl. tr. 1884]. 312 s., 1 pl.-bl., 2 tab. + omsl. 8:o. Trådhäftad. Ouppskuret ex. Solblekt rygg. Tryckt i 250 ex. Liten fuktfläck på främre omslagets nedre vänstra hörn, vilken går igenom ca 60 sid. #2913 750Almquist 317 Munthe, Ludvig W:son. Munthe-slägten från medlet af 1000-talet till närvarande tid. Historiska och genealogiska anteckningar, under medverkan af premier-löjtnanten vid Norska Ing.-brigaden Hartwig Munthe och phil. kandidaten Åke W:son Munthe. Helsingborg, Schmidts Bok- & Accidenstryckeri, 1883 [omsl. tr. 1884]. 312 s., 1 pl.-bl., (2) utv. släkttavlor. 8:o. Grönt klotband. Tryckt i 250 ex. Första och sista sidan har mörknat efter kontakt med för- & eftersättspappret. Den ena släkttavlan har delats i vikningen. #13742 650 Almquist 317 Petersson, A[nders] G[ustav]. Tvänne släkter från Karlskoga bergslag. I. Måns-släkten. En gammal bergsmanssläkt från Karlskoga bergslag. Genealogiska och biografiska anteckningar. Kristinehamn, Aktiebolaget Värmlands Boktryckeri, 1912. VII, (1), 152 s. + omsl. 8:o. Trådhäftad i styvt grått pappersomslag med svart text och dekor. Solblekt rygg. Främre omslag med veck. Delvis ouppskuren. Falbygdens Hembygds- och Fornminnesförening (exlibris). #8515 125 Omsl.-titel: Måns-släkten. Ryggtitel: Tvänne släkter från Karlskoga bergslag I. Mörner, Hampus Stellan. Några anteckningar om Mörnerska släkten [den 25:te Februari 1896]. Lund, Carl Bloms Boktryckeri A.-B., 1951. 31 s., 1 pl. bl. + omsl. Trådhäftad i grått styvt pappersomslag med rödbrun och svart text. Tryckt i 200 ex. #2982 125 Tryckt dedikation till dottern Ebba Christina. Mörner, Magnus. Material till släkterna Mörners historia. Utgiven av Mörnerska släktföreningen. Kungälv, Minab/Gotab, [1985]. 300 s. + omsl. Trådhäftad. Nils Lindbergh (namnteckning). #2991 250 Den genealogiska delen utarbetad av Pontus Möller. Stenbock, Carl Magnus. Mörnerska släktboken 1468-1653. (Esplunda arkiv n:o 32). På uppdrag utgiven. Stockholm, Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1909. (2), VII, 128 s., 6 pl.-bl., 1 utv. släkttavla, 1 karta + omsl. Trådhäftad. Något nött omslag, bakre med några småfläckar, inlagan med en del hundöron. Tryckt i liten uppl. (B&B 286). #2971 250 Omsl.: G A V M 1610. [Ekman, Hedda]. Anteckningar om släkterna Richert och Netzel av H. E. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri, A. B., 1923. V, (1), 100 s., (3) facs.-s., (1) utv. facs.-bl. Grönt klotband med text och pärmdekoration i guldtryck. #12064 300 [Ekman, Hedda]. Anteckningar om släkterna Richert och Netzel av H. E. Stockholm, Ivar Hæggströms Boktryckeri, A. B., 1923. V, (1), 100 s., (3) facs.-s., (1) utv. facs.-bl. + omsl. Trådhäftad i styvt ljusblått pappersomslag med blå text. Något solkigt omslag. Nött rygghuvud och -fot. Märta Afzelius (namnteckning). Övre vänstra hörnet med stötskada. #13740 175 Hammarskjöld, Agathon & Leijonhufvud, Carl Carlsson samt Anjou, Anton. Ätterna Nordenskjöld. [D. 1]-2.Stockholm, Iduns Kungl. hofboktr. filial & Eksjö, Eksjö tryckeri AB, 1902. (2) bl., 49 s.; (4) s., s. 55-118, (1) utv. släkttavla + omsl. 4:o. Privatbundet svart skinnryggband med klotklädda pärmar. Ryggen med titel i guldtryck. #3049 Såld Almquist 322 D. 1. Genealogier med bilagor.[omfattande släkttavlor över de olika ätterna Nordenskjöld, redigerade av Hammarskjöld & Leijonhufvud]. D. 2. Släktförgreningar jemte register [redigerat av Anjou]. Noreen, Arvid. Släkten Noreen från Värmland o.a. ofrälse ättlingar av Erlandus Gudmundi. Uppsala, Appelbergs boktryckeri AB, 1917. XII, 584 s., 1 utv. tab (147 cm) + omsl. Stor 8:o. Trådhäftad. Omslaget ojämnt solbränt. Nött rygg. Ouppskuren. #8459 Såld Noreen, Arvid. Släkten Noreen från Värmland o.a. ofrälse ättlingar av Erlandus Gudmundi. Uppsala, Appelbergs boktryckeri AB, 1917. XII, 584 s., 1 utv. tab (147 cm) + omsl. Stor 8:o. Privatbundet i ett brunt klotband med amatörmässigt utförda titeletiketter. Främre omslag medbundet. Tryckt i en numr. uppl. på tjockt papper, detta är nr 92. #8460 Såld Nycander, Oscar. Fru Hulda Mellgren, född Hanson. Ättens äldsta, afhållna och högt vördade medlem, ägnas dessa anteckningar om släkten Norræus-Hanson-Hasselgren. Stockholm, O. L. Svanbäcks Boktryckeri, 1917. 154 s., 3 pl.-bl. + omsl. Trådhäftad. Främre omslag och rygg aningen nött. Bakre omslag och sista sidan med litet veck. Omslaget med påklistrad bokplast. Dedikation till Gösta Ryding från N. K. S. Hanson. Tryckt i 250 numr. ex., detta är nr 75. #3087 Såld Omsl.: Släkten Norræus-Hanson-Hasselgren. Genealogiska och biografiska anteckningar. Hornborg, Harald. Släkten Nummelin (N |