Järnvägar

Aagesen, Aage.
Geografiske studier over jernbanerne i Danmark. Summary in English. København, Bianco Lunos Bogtrykkeri, 1949. 8:o. 240 s., (1) utv. karta + erratalapp. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag illustrerat nött och solkigt skyddsomslag. Ouppskuren. Med biblioteksstämplar och utgallringsdito. #14776     225
Med 83 illustrationer i texten.
Innehåll: Geografiske forholds indflydelse paa anlæg og drift af jernbaner med særligt henblik paa danske forhold; Udviklingen af Danmarks jernbanenet; Jernbanernes geografiske virkninger i Danmark; De danske jernbanetransporters geografi; Danmarks jernbaner som oplands- og baglandsbestemmende faktorer; Jernbanernes forhold til andre trafikmidler, geografisk belyst; Jernbanelignende skinneveje; Summary; Fortegnelse over figurer og tabeller; Utrykte kilder; Statistik og periodiske publikationer; Litteratur; Efterskrift.
Det Kongelige danske geografiske selskab. Kulturgeografiske skrifter Bd. 5.

[Adelsköld, Claes Adolf (1824-1907)].
Utlåtande öfver föreslagen jernväg emellan Filipstad och Norum af Cl. Adelsköld. Stockholm, Joh. Beckman, 1865. 8:o. 8 s. Vikmärken. Några lagerfläckar i övre marginalen. #13945        550
Adelsköld, Claes Adolf (1824-1907). Student i Lund 11 mars 1842. Idkade från år 1847 praktisk ingenjörsverksamhet, särskilt vid järnvägsanläggningar; Sommaren 1847 tjänstgjorde han som biträde åt kaptenen i flottans mekaniska kår K. E. Norström vid vägutstakning i norra delen av landskapet, och genom honom bands han kort, därefter vid de järnvägsföretetag, som vid denna tid planerades i Värmland. Adelsköld var sålunda den, som (5 maj 1849) kom att taga det första spadtaget på den första svenska järnvägen, den lilla Frykstabanan mellan sjön Fryken och Klarälven. Följande år började hans självständiga verksamhet som järnvägsbyggare, vid Kristinehamn—Sjöändans järnväg, och det dröjde därefter ej länge, innan han blev »ensam järnvägskung» i Värmland. Företog åtskilliga studieresor till utlandet; major i väg- och vattenbyggnadskåren 25 apr. 1862; chef i mellersta väg- och vattenbyggnadsdistriktet 22 aug. 1865; var från år 1865 statens ombud i Hjälmare kanal- och slussverks direktion samt från 1892 tillika ordförande däri; erhöll avsked från chefsbefattningen 22 jan. 1875; var därefter bosatt på den 1876 återförvärvade familjeegendomen Nolhaga samt i Stockholm. Gift 1:o 1852 med Amalia Josefina Florman (1824-1859), 2:o 1861 med Sara Gustava Brolin (1844- ).

S:a arbete. Lätt solkig med några enstaka ljusa lagerfläckar. #14066         550

Agardh, Carl Adolph (1785-1859).
Skall Sverige hafva Jernbanor eller icke? Stockholm, W. F. Dalman, 1848. 8:o. 30 s. Trådhäftad i det gröna tryckta pappersomslaget. Delvis ouppskuren. #13997       800
Denna uppsats utgöres av några till Dagligt Allehanda insända artiklar, införda uti N:s 14, 19, 27, 38 och 45.
Agardh, Carl Adolph (1785-1859). Student i Lund 5 okt. 1799. Företog studieresor genom Danmark, norra Tyskland och Polen till Berlin 1809, till Danmark, Tyskland, Holland, Belgien, Frankrike och Italien 1821, 1827 och 1833. Docent i matematik 6 febr. 1807, professor i botanik och praktisk ekonomi i Lund 9 sept. 1812. Prästvigd 6 mars 1816; erhöll s. d. Sankt Peders klosters och Nöbbelövs pastorat som prebende. Rektor för Lunds universitet 1819-20. Biskop i Karlstad 21 mars 1835.
I sin märkliga »Statsekonomisk statistik öfver Sverige» (1852-1863), inledd med tvenne översikter av svenska folkets öden och av Sveriges land, ville han giva en bild ej blott av vad Sverige varit och var utan ock av vad det kunde och borde bliva med tillvaratagande av sina rika naturliga tillgångar. Grundprincipen för A. är människans bundenhet vid jorden, »nationalitetens» beroende av »landets fysiska förhållanden, som naturen stiftat och gjort oföränderliga».
Härav härleder sig hans starka betonande av vattenkommunikationernas betydelse — han betraktar järnvägarna snarast som ett komplement till vattenvägarna, mindre som självständiga kommunikationsleder —, härav också den vikt, han tillmäter skogarna, »emedan Sverige är ett bergland och måste så i evighet förbliva».

[AGEVE] Frostberg, John m.fl.
AGEVE 50 år 1933-1983. En beskrivning av utvecklingen från ett litet företag till en livskraftig industri av betydande storlek. Text: John Frostberg, Design: Lars Olov Karlsson, Foto: Björn Enström m. fl. Helsingborg, Schmidts, [c1983]. 8:o. 144 s. Rikt illustrerad. Förlagets illustrerade pappersband. Lätt nött rygg. #12568       225
Innehåll: AB Gävle Vagnverkstads föregångare; AB Gävle Vagnverkstad. Första skedet; AB Gävle Vagnverkstad. De första 25 åren; Det moderna AGEVE börjar ta form; Andra 25-årsperioden; AGEVE och framtiden.

Aghult, Kjell.
Svartåbanan. Nora bergslags veteran-jernväg. [Omsl.-titel]. Utan ort och år [ca 1983]. A4. 7 bl. Klammerhäftad stencilerat kompendium med blått pappersomslag. #14661       120

[AGJ]
15 år med järnväg som hobby - en bildberättelse om Anten-Gräfsnäs järnväg 1965-1980, sammanställd av Stig Lundin. Stockholm, AB Sigma-tryckeriet, 1980. Tvär 8:o. 111, (1) s. Rikt illustrerad med 236 fotografier. Trådhäftad i illustrerat pappersomslag. #14518      125
Jernvägsnytts skriftserie nr 6.
Henriksson P146.

[AKJ]
P. M. med anledning af de hos Rikets Ständer väckta motioner om anslag af Statsmedel såsom bidrag till fullbordande af jernvägen mellan Arboga och Köping. [Omsl.]. Örebro, Länstidningens tryckeri, 1866. Folio. (4) s. #13980     600
Larsson & Hasslev 6484.

Allander, Allan.
Drifttjänsten. Första delen. [... Andra delen]. Stockholm, Nya Tryckeri-Aktiebolaget, 1918. 8:o. (4), 192, (4) s. Förlagets blå klotband med vitt titeltryck på rygg och främre pärm. 2 volymer. #14746      Såld
De opaginerade sidorna utgörs av annonser.
Innehåll: Del I: Inledning (Begreppsförklaringar, ämnets omfattning; Allmän historik; Grundläggande författningar; Organisation och myndigheter); Översikt av drifttjänstens förhållande till övrig tjänst och dess olika grenar (Inledning; Beröringspunkter med den bantekniska tjänsten; Beröringspunkter med den maskintekniska tjänsten; Beröringspunkter med vagn- och transport tjänsten; Personalen; Den egentliga drifttjänstens olika grenar och för densamma gällande föreskrifter); Signaler (Inledande historik; Allmänna bestämmelser; Signaler med elektriska ringverk; Signaler med stationsklocka; Handsignaler, som ej äro uteslutande växlingssignaler; Ljudsignaler med pipa eller horn, som ej äro uteslutande växlingssignaler; Stativsignaler; Mastsignaler; För- och känningssignaler; Knallsignaler; Växel- och spårspärrsignaler; Vattenkransignaler; Vimpelsignaler; Signaler till kännetecknande av tåg; Signaler, innefattande meddelanden från tåg; Signaler på enstaka fordon; Signaler med vissla å lokomotiv; Signaler med ringklocka å lokomotiv; Växlingssignaler; Signaler mellan personalen inbördes; Signaler med särskild eller lokal betydelse); Tågrörelsens anordnande och ledande (Inledning; Allmänna förhållanden; Begreppsförklaringar; Allmänna bestämmelser om ledning och tillsyn av tågrörelsen; Säkerställande av ordningsföljd och avstånd mellan tåg; Växlars handhavande; Fasta signalinrättningars handhavande; Tågvägsinspektion; Tågs avgång, ankomst och genomfart). Del II: Tågbildning (Inledning; Tågstorlek; Sammansättning; Bromskraft; Utrustning); Tjänsten å tåg (Tågs bemanning; Tågpersonalens ställning och allmänna åligganden; Bromsning; Tåghastighet; Tågs förhållande till signaler; Tågs framförande); Växling (Linjen ej i vanligt skick; Oregelmässigheter i fråga om huvudsignaler; Avvikelser från den vanliga farriktningen å dubbelspårig bansträcka; Avvikande tågexpediering vid station; Tillfälligt anordnande och inställande av tåg samt tillfälliga rörelser med järnvägsfordon på linjen; Undantagsfall i fråga om avståndet mellan tågen och tåganmälan; Tågföljdsändringar; Oregelmässigheter vid tågs gång; Olyckshändelser m.m.; Oförutsedda fall).
Populära handböcker för järnvägsmän VIII.

[Allers]
Järnvägen genom 100 år. En skildring av ånghästens segertåg genom världen och några drag ur järnvägens historia. [Utg. av] Bokförlaget Rediviva. Stockholm, Eurographic AB, 1974. 8:o. 47, (1) s. Klammerhäftad med illustrerat styvt pappersomslag. #14846      45
Allers familj-journals handbok 1927.

[Allers]
Järnvägen genom 100 år. En skildring av ånghästens segertåg genom världen och några drag ur järnvägens historia. Hälsingborg, Allers Familje-journals Tryckeri-AB, 1927. 48 s. Klammerhäftad. Nött ex. med några revor och riss i det sköra pappret. Bakre omslag med matematisk uträkning, gjord med kulspetspenna i marginalen. Med Ingeborg Kjerséns namnteckning. #14029       45
Tryckt på dagstidningspapper.
Allers familj-journals 28:de handbok. Bilaga till: Allers familj-journal. 1927, n:r 14.

[Alrenius, Carl-Axel (red.)].
Våra järnvägar. En historik utgiven av Järnvägsmuseum. Södertälje, Wiking, 1969. 4:o. 78, (1) s. Rikt illustrerad. Trådhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. #14517       200
Innehåll: Järnvägsnätet växer fram; Ångloksepoken; Eldriften; Motorloken och motorvagnarna; Personvagnarna; Godsvagnarna; SJ som skeppsredare; SJ som bussföretag; Vissa uppgifter om lok och tågfärjor.

Alskogius, R.
Nyaste jernvägs- och res-karta öfver Sverige upptagande alla jernvägsstationer, landsvägar, de flesta bruk samt Norges jernvägar. Med alfabetisk förteckning öfver jernvägsstationerna i landet, med hänvisningar till landskap, län och de olika banorna samt med avståndet mellan stationerna i 10:dels mil. Efter officiela uppgifter utarbetad. Stockholm, Central-tryckeriet, u.å. 1 utvikbar karta. Förlagets röda klotryggband med det tryckta omslagspappret använt som pärmpapper. Nött rygg, spruckna falsar, solkigt och fläckiga pärmar. Ett litet hål i främre pärmen. De yttre hörnen skadade. Kartan uppfordrad på lärft, lagerfläckad och nött, men hel. #14826        300
3 varianter av denna karta fanns att köpa, hopvikt i pärmar (2 kr 25 öre), uppfordrad på lärft och hopvikt i pärmar (3 kr) samt i klotband (4 kr). Som vanligt saknas den alfabetiska förteckningen.

Ander, Staffan.
Transsibiriska järnvägen. [Sju dygns tågresa mellan Moskva och Stilla havet]. Karlstad, Värmlandstryck, 1976. Tvär 8:o. 56 s. Rikt illustrerad. Förlagets fotoillustrerade gula pappersband. #12324       75
En 9297 kilometer lång resa mellan Moskva och Vladivostok, på världens längsta järnväg.

Ander, Staffan.
Transsibiriska järnvägen. [Sju dygns tågresa mellan Moskva och Stilla havet]. Karlstad, Värmlandstryck, 1976. Tvär 8:o. 56 s. Rikt illustrerad. Förlagets fotoillustrerade gula pappersband. Solblekt rygg, bakre pärm med spår efter borttagen prislapp. Rygghuvud & -fot samt hörn tejpförstärkta (i förebyggande syfte). #14852        50
En 9297 kilometer lång resa mellan Moskva och Vladivostok, på världens längsta järnväg.

[Anderberg, Aug.].
Är eller skall koncession till jernvägsanläggning blifva monopol till uteslutande af annan sådan och till förryckande af allmänna samfärdseln? Aftryck ur tidningen "Korrespondenten från Landskrona" för den 4 september 1875. [Undert. C.]. Landskrona, H. F. Österbergs boktryckeri, 1875. 8:o. 14 s., (1 blankt bl.). Trådhäftad. Rättelse med bläckpenna på s. 6. #13993       800

[Andersson, Torsten et al.].
Järnvägen i Båstad 100 år. [Omsl.]. Laholm, Trydells, 1985. Tvär 8.o. s. 3-34. Rikt illustrerad. Klammerhäftad i styvt fotoillustrerat pappersomslag. #12335       150
Tryckt i 1000 ex.
Föreningen Gamla Båstad nr 2.

Ankarberg, Carl-Henrik.
Södra Lidingöbanan. Malmö, Stenvalls Förlag, 1986. 8:o. 252 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med fotoillustrerat skyddsomslag. #12338      
Såld
Innehåll: Bebyggelse och kommunikationer på södra Lidingö; Södra Lidingö planeras och byggs; Banan förlängs och får ökat trafikunderlag; Brobygge, världskrig och vagnhallsbrand; Vidlyftiga planer blir till nedläggningshot och slutligen upprustning; Några förgrundsgestalter i banans historia; Rullande materiel; Busstrafik.

[AOJ]
Anneberg-Ormaryds järnväg. En svensk enskild liten järnvägs historia, skildrad av Willy Gustafsson och Lennart Welander. [Utg. av Museiföreningen Östra Södermanlands Järnväg]. Eksjö, Eifels, 1977. 8:o. 96 s., vi + (2) utv. planscher. Rikt ill. Trådhäftad. #12615       250
Innehåll: Förteckning över lokomotiv och vagnar vid AOJ; Dimensionstabell för AOJ rullande materiel; Norra Solberga socken; Industrin växer fram (Anneberga Tändsticksfabrik, Transporter med oxforor eller hästar, En järnväg kommer till); Aneberga-Ormaryds Järnväg (Teknisk data, Linjens sträckning och närmaste omgivning, Stationen i Smålands Anneberg, Ormaryds station, Hållplatserna Bokdungen och Muntarp-Kärr); Rullande materiel (Ånglokomotiv, Motordressinen, Personvagnar, Godsvagnar); Järnvägsdriften (Tåg och tidtabeller, Aspvirke meste passageraren, Något om underhållsarbetet vid AOJ, Männen bakom - personalen vid AOJ, Taxa frakter och gods); Släthults Bokdunge; Nykterhetsfesten i Bokdungen; ‘Alldeles Oduglig Järnväg’; Järnvägens sista tid; Järnvägen efter nedläggandet; Järnvägsbygge som inte blev av; Bygdens postanstalter; Bilaga 1. Marklösen; Bilaga 2. Inventarium; Källförteckning.

Aronsson, Peter & Johansson, Lennart (red.).
Stationssamhällen. Nordiska perspektiv på landsbygdens modernisering. [Utg. i samarbet mellan Sveriges Järnvägsmuseum, Växjö universitet och Frank Stenvalls Förlag]. Trelleborg, Berlings Skogs AB, 1999. 8:o. 166 s. Illustrerad. Trådhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. Nyskick. #12345      150
Svensk och dansk text.
Innehåll: Perspektiv på stationssamhällen i nordisk forskning, av Peter Aronsson; Stationsbyen. Smeltedigel eller segregation? - et essay over bogen: Stationsbyens samfund. Folk og foreninger i Grindsted 1880-1949, av Sidsel Eriksen; Stationsbyerne og det moderne samfunds gennembrud på landet, av Henrik Zip Sane; Stationsamhällena Hovmantorp och Lessebo, var de ‘stationssamhällen’?, av Kenneth Strömberg; Stationssamhällets skötsamhet. Om nykterhet som symbol och kulturell markering i sekelskiftets Alvesta, av Lennart Johansson; I nya och gamla spår! Mötet mellan modernitet och tradition i två stationssamhällen speglat genom två tidningar, av Per-Olof Andersson; Stationssamhället och varudistributionen, av Fredrik Sandgren; Sparbankerna och finansieringen av expansiva stationssamhällen, av Tom Petersson; Att skapa ordning och reda. Administrativa förändringar på landsbygden omkring 1870-1940, av Patric Svensson; Noter.
Acta Wexionensia. Serie 1, Humaniora, nr 2.

[ASEA].
Västra stambanans elektrifiering. Beskrivning utgiven av ASEA, Västerås. Västerås, Västmanlands Allehandas A.-B:s Tryckeri, 1926. 4:o. 81 s. Förlagets rotmarmorerade skinnband, fem markerade bind, förgylld dekor (ram samt elektriskt lok), helt guldsnitt och marmorerade för- och eftersättsblad med ASEA:s logo (solkorset). Lätt solblekt rygg, några enstaka små nötningar på pärmarna. Löst bifogat är ett brev till 1:e byrådirektör K.E. Nylander med förhoppning att den översända boken skall vara av intresse. Brevet är undertecknat av JS Edström (på ASEA Direktionens brevpapper) och daterat Västerås 28 juni 1926. #14234        1250
Innehåll: Kraftverken, Omformarestationerna, Ledningsanläggningen, Rullande materiel, Svagströmsstörningar.
Bibliofilupplaga tryckt på konsttryckpapper i 100 numrerade ex, varav detta är nr 45.

Backhoff, A. E. T.
Karta öfver Kanal-vägen mellan Stockholm och Göteborg. Med teckningar öfver de märkligare ställena samt text på svenska, tyska, franska och engelska språken. Stockholm, P. A. Norstedt, 1873. (3), 40 s., 6 utvikbara kartor i färg. Förlagets röda klotryggband med tryckt illustrerat pärmpapper. Handskriven titel på ryggen. Pärmarna lätt skavda och solkiga. För- och eftersättspappret sprucket i falsarna.
#14550
       550
Pärmpappret och kartorna i snällpresstryck av A.L. Norman, Stockholm.
Kartorna omfattar: Stockholm-Södertelge (med 2 vinjetter); Södertelge-Arkö; Arkö-Motala (med 5 vinjetter); Motala-Sjötorp (med 2 vinjetter); Sjötorp-Venersborg (med 1 vinjett); Venersborg-Göteborg (med 4 vinjetter).

Backhoff, Edv.
Norra Sverige upptagande Jernvägar, Gästgifvaregårdar och Skjutsstationer med afstånden utsatta i tiondels mil, skjutslega, postanstalter och bruk m.m. Efter nyaste officiella källor utarbetad af Edv. Backhoff. Fjerde tillökta upplagan. Sthlm, A. L. Normans Boktr., u.å. 1 blad (56x69 cm). Förlagets blå klotryggband med tryckt pärmpapper. Pärmarna något fläckiga. ‘Förteckning öfver ...’ med två revor vilka båda berör texten, dock utan textförlust. Med Hjalmar Forsberg’s namnteckning på främre pärmens insida. #14044         500
Fanns att köpa i fyra olika tillstånd, Hopvikt (1,25), Kartonnerad (1,50), Uppfodrad på lärft (2,50) samt Väggkarta uppfodrad på lärft med rullar (3,25).
‘Förteckning öfver Gästgifvaregårdar’ inklistrad på främre pärmens insida (4 s.).

[Bager, Harry (1886-1961)].
Om bränsleekonomi vid järnvägsdrift av H. Bager. Andra omarbetade upplagan. Stockholm, Tryckeri Göta, 1940. 8:o. 63 s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. Aningen ojämnt solbränt omslag med litet marginalriss och lätt nött rygg. Författardedikation till ‘Presidenten m.m. Nils Quensel’. #14738       175
Första upplagan utkom 1920.
Bager, Harry (1886-1961), överinspektör vid SJ.

[BAJ]
Borås-Alfvesta jernvägsaktiebolag. Styrelsens och revisorernas berättelse för förvaltningsåret 1900. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri, 1901. 13 s., (1) blankt bl. Klammerhäftad. #12423        125

[BAJ]
Borås-Alfvesta järnväg. Tillägg till tjänstgöringstidtabell n:o 36-20 och 37-21 gällande den 29 och 30 sept. samt 1 okt. 1912. Göteborg, Aktiebolaget Götatryckeriet, 1912. 18 s. Klammerhäftad. #12267      400
Bilagt är ’Tjänstgöringsorder för Lokförare: C. Linnman, Lokeldare: F. Persson ...’ kopia på genomslagspost, stämplad Borås-Alfvesta-Järnväg, Maskiningenjören. ‘Den stora vestgötamanövern 1912’ skrivet med blyerts på titelbladet.

Baker, George H.
Fireman’s Preparatory Instruction. Part Three. Economical Boiler-Feeding, Firing with Anthracite Coal, Firing with Oil Fuel. New York, The Railway Educational Association, 1927. 8:o. (5), 81-145 pp., (2) folded charts, (1) plate. Publishers printed wrappers. Some foxing. #14740   200

Baker, George H.
Fireman’s Preparatory Instruction. Part Two. Firing with Bituminous Coal. New York, The Railway Educational Association, 1927. 8:o. 78 pp., (9) plates (2 folded). Publishers printed stiff wrappers. Worn spine. #14739    200

Barnevik, Percy.
Sverige behöver en ny transportpolitik [samt: Kan järnvägen konkurrera]. [Utg. av] Asea Traction. U.o., [1987]. 8:o. 19, (1) inkl. omsl. Klammerhäftad. #14664     75
Artiklarna har tidigare varit publicerade i Dagens Nyheter 5 och 6 februari 1987.

Barnevik, Percy & Svanholm, Olof.
The Challenges for Rail Transportation in the 1990’s. [Utg. av] Asea Brown Boveri. [Omslagstitel]. Västerås, Västra Aros, 1990. A5. (20) s. Illustrerad. Klammerhäftad med tryckt pappersomslag.
#14662      125
Två tal från ett internationellt presseminarium, hållet i London 6 oktober 1989. ‘The Challenges for Rail Transportation in the 1990’s (av Percy Barnevik, President & CEO) samt ‘The Demands and Solutions (av Bert-Olof Svanholm, Executive Vice President).

[Barnholdt, C. (utg.)].
Vad kostar biljetten ? Prislista för resa å järnväg från Göteborg till 1000 stationer i Sverige. Gällande fr.o.m. 1 april 1925. [Omsl.]. Katrineholm, Br. Holmbergs Tr., 1925. 16:o. 44 s. inkl. omsl.
Klammerhäftad Nött och solkigt omslag, klamrarna rostiga. #13991        400
Alfabetiskt uppställd, med stationer från Abisko - Öxnered. Priserna avser resa i tredje klass. Även uppgift om resväg m.m.

[Bergslagsbanan]
Jernväg från Stockholm till bergslagen norr om Mälaren. Stockholm, Isaac Marcus, 1869. 8:o. 37 s., (1) utv. karta., (1) blankt bl.; Bunden i det typiska pappersryggbandet från Trolleholm, med grönt marmorerat pärmpapper och handskriven titeletikett ‘Bergslagsbanan 1869-1871’. Nött och delvis skadad rygg. Första arbetet med antydan till lagerfläckar i yttre marginalen. Carl Trolle Bondes monogramstämpel på titeletiketten. #14225       2000
5 arbeten sammanbundna i 1 volym.
Larsson & Hasslev 6498. Wingborg D9146.
[bunden med:]
[Granlund, Viktor Gottfrid]. Om den s.k. "Bergslagsbanan". Stockholm, Isaac Marcus, 1871. 8:o. 20 s.
Larsson & Hasslev 6523.
[bunden med:]
Bergslags-banan. Stockholm, A. L. Norman, 1871. 8:o. 22 s., (1) blankt bl.
Larsson & Hasslev 6468.
[bunden med:]
Bolagsordning för Stockholm-Westerås-Bergslagens Jernvägs-Aktie-bolag. Af Kongl. Maj:t fastställd den 14 Februari 1871. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1871. 8:o. (18) s.
[bunden med:]
Stockholm-Westerås-Bergslagens Jernvägs-Aktiebolags interimsstyrelses und. skrifvelse till Kongl. Maj:t den 13 Februari 1871. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1871. 8:o. (10) s.
Angående anläggandet av en järnväg från norra stambanan över Almarestäk och Västerås till Köping med utgrening i trakten av Sevalla till Norbergs järnväg.

[Bihang].
Bihang till jernvägs-undersöknings-kommittéens underdåniga utlåtande af den 25 oktober 1859. Stockholm, Joh. Beckman, 1859. 4:o. 119 s., (1) utvikbar tabell. Trådhäftad med gul aningen nött pappersryggremsa. Lagerfläckad, framförallt de första 10 samt de sista 20 sidorna. Sista två läggen (16 s.) tryckta på mer trähaltigt papper varför de har mörknat betydligt mer än resten av arbetet. Titelbladet solkigt och något ojämnt solbränt. Sista sidan med två mindre riss. Hundöron förekommer.
#14874      950
Innehåll: Uppgift å folkmängden omkring jernvägs-linierne; Tabell öfver folkmängdens procentiska tillväxt under 25 år, från och med 1831 till och med 1855; Sammandrag af uppgifter rörande landtbruket; Tabell öfver arealen af den fasta marken och odlade jorden förhållande till folkmängden samt öfver spannmålsproduktionens förhållande till konsumtionen; Sammandrag af uppgifter rörande skogstillgångarne; Sammandrag af uppgifter rörande bergsbruk, fabriker och binäringar; Tabell öfver jerntillverkningen; Sammandrag [av järntillverkningen]; Sammandrag öfver i medeltal åren 1855-1857 vågfördt stång- och manufakturjern; Tabell öfver det antal personer, hvilkas årliga konsumtion af vissa utländska förnödenhetsvaror nedanstående stapelstäders medelimport af samma varor under åren 1855-1857 kan anses hafva ungefärligen motsvarat; Sammandrag för år 1857 öfver antal handlande i städerne och på landet jemte den bevillning, hvartill de blifvit taxerade, samt antalet invånare för hvarje handlande; Sammandrag af uppgifter rörande beloppet af forlöner för varutransporter med dragare per centner emellan nedanstående platser; Sammandrag af uppgifter rörande transportkostnader i medeltal åren 1855-1857 för vissa varor i nedanstående rigtningar; Sammandrag rörande trafik å nedanstående kommunikations-linier; Förteckning öfver förslag till bibanor och andra kommunikations-förbättringar, som blifvit framställda vid de af kommittéen i landsorten hållne sammanträden.

[BJ]
Bergslags-banan. Stockholm, A. L. Norman, 1871. 8:o. 22 s., (1) blankt bl. Trådhäftad i gråblått tryckt pappersomslag. Främre omslag med mindre reva. Bakre omslag med vikmärke. #14035    850
Larsson & Hasslev 6468.

[BJ] Ahlberg, Vincent.
Bergslagernas järnvägsaktiebolag 1872-1922. Historik II. På uppdrag av bolagets styrelse utarbetad. Göteborg, A.-B. John Antonsons Boktryckeri, 1923. 8:o. 495 s. Rikt illustrerad. Förlagets pappersband med tryckt skyddsomslag. Nyskick! #14365      800
Innehåll: Allmän översikt; Järnvägens tillkomst; Organisation; Anslutning till trafikförvaltningen; Anslutning till föreningar; Bolagets intresse för tillkomsten av anslutningsbanor; Bana och byggnader; Rullande materiell; Statskontroll; Trafikens utveckling; Ekonomi; Personalförhållanden; Befolkningsförhållanden i de av Bergslagsbanan genomlupna kommunerna; Innehavare av vissa befälsposter vid färdiga banan.
Bördh 1974. Wingborg D9131.

S:a arbete.  Senare brunt klotband med del av häftesomslaget inlagt i främre pärm. Ryggtitel i guld. #14807     600
Extra försättsblad med texten: Till erinran om bolagets 50-åriga verksamhet överlämnas härmed till ‘Stationskarlsförmannen C.H. Pettersson’ denna historik . Göteborg i december 1923. Bergslagernas Järnvägsaktiebolag. ‘Gustaf Roman, Axel Norrby’.

S:a arbete.  Förlagets pappersband. Skadad ryggfot. Främre pärm och rygg med gamla fuktfläckar, ganska solkiga pärmar. Två lossade sidor intejpade ! Främre och bakre inre falsar skadade. Rygghuvud stötskadat. Bör renoveras ! #14065       250
Extra försättsblad med texten: Till erinran om bolagets 50-åriga verksamhet överlämnas härmed till ‘Lokomotivputsaren J. G. Björén’ denna historik . Göteborg i december 1923. Bergslagernas Järnvägsaktiebolag. ‘Gustaf Roman, Axel Norrby’.

[BJ] [Berg, Wilhelm (1839-1915)].
Bergslagernas Jernvägsaktiebolag 1872-1899. Historik utarbetad på uppdrag av bolagets styrelse. Göteborg, D. F. Bonniers Boktryckeri Aktiebolag, 1900. 8:o. (1), iv, (1) s., s. 9-202, (4) pl.-bl. + bilagor. Brunt privatbundet (ca 1990-tal) halvklotband med marmorerat pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Främre omslaget förstärkt i inre marginalen, båda omslagen med tejplagningar. Titelbladet med reva i inre marginalen. Namnteckning på titelbladet ‘Olof Jonasson’. #14363     2200
Bilagorna omfattar 12 kolorerade kartor, 1 utvikbar (terräng)’profil över Bergslagernas jernvägar’ från Falun - Göteborg, samt 1 utvikbar karta över ‘Sveriges Jernvägar’ i skala 1:2 milj.
Innehåll: Inledning (Falun-Krossekärrsbanan, Koncession för järnväg från Falun till Göteborg, med bibanor); Styrelse (Sekreterare, Revisorer); Pänningars anskaffande (Aktieteckning, Statslån, 5-% obligationslånet af 1874, 4-% obligationslånet af 1891, 4-% obligationslånet af 1898, Tillfälliga mindre lån); Järnvägsbyggnaden (Byggnadschef och Verkställande Direktör, Organisation, Riktning af hufvudlinien Falun-Göteborg, Tuna-Hästbergslinien, Kopparslagarhyttelinien, Tvister med Frövi-Ludvikabanan, Norums-linien, Mölnbacka-linien, Molkom-linien, Edsvalla-linien, Billingsfors-linien, Kila-linien, Näs-linien, Bohus-linien, Västgöta-linien, Bibanor, Torrvarpen-Kortfors, Bredsjö-Jernboås-Nora, Torrvarpsund-Elfvestorp-Stadra-Nora, Domnarfvet-Insjön, Herrhult-Yngen, Deje-Munkfors, Daglösen-Filipstad, Deje-Mon, Expropriation, Afgäld, Grustag, Broar och viadukter, Öfverbyggnaden, Sliprar, Räler, Rörlig materiel, Reparationsverkstaden i Åmal, Stängsel, Stationer och mötesplatser, Utfördt arbete under byggnadstiden, Läkare och sjukvård, Byggnads- och anläggningskostnad, Järnvägarnes öppnande för trafik, Lagfart och inteckningar); Färdiga banan (Förvaltningens omorganisation, Verkställande Direktör, Byråafdelningen: 1:ste Kamrerare, 2:dre Kamrerare, Kassör, Byråassistent, Statistiker, Bokhållare, Banafdelningen: Bandirektör, Bandirektörsexpeditionen, Baningeniör, Trafikafdelningen: Trafikdirektör, Trafikdirektörsexpeditionen, Kontrollkontoret, Telegrafinspektor, Trafikdirektörsassistenter, Stationsföreståndare, Maskinafdelningen: Maskindirektör, Milkontroll, Maskiningeniör, Lokomotivmästare, Verkstadskamrer, Förrådsförvaltare, Läkare, Föreningsstationer: Falun, Borlänge, B:s Hörken, Bredsjö, Grythyttehed, Herrhult, Filipstad, Kil, Mellerud, Öxnered, Trollhättan, Olskroken, B:s Göteborg, Hoteller och restaurationer, Brandförsäkring, Belysning, Försäljning af tidningar, böcker m.m., Annonsering på järnvägens stationshus och byggnader, Skyltning å täckta godsvagnar, Poststationer och postbefordran, Nattåg Göteborg-Mellerud, Telegrafen, Trafiken: Samtrafik, Personbefordran, Godsbefordran, Trafiken i dess helhet, Rörlig materiel, Tågrubbningar och olyckshändelser, Bolagets rörelse i sin helhet); Åtgärder till gagn för personalen (a. under styrelsens ledning: 1. Bergslagernas Jernvägars Pensions- samt Enke- och Pupillkassa, 2. Brandförsäkring af betjäningens lösegendom, 3. Bergslagernas Jernvägars Lifförsäkringsförening, 4. Järnvägspersonalens i Åmål Lån- och Läs-bibliotek. b. Åtgärder vidtagna af personalen: 1. Bergslags Göteborgs Stations Sparkasseförening, 2. Bergslagernas Jernvägars Begrafningsförening, 3. Personalens vid Bergslagernas Jernvägar Konsumtionsförening, 4. Afdelningen af Göteborgs allmänna Lifförsäkringsförening, 5. Bergslags Göteborgs Stations Tjänstemäns Sparkassa, 6. Bergslagernas Jernvägars Stationskarlsförening, 7. Sjuk- och Begrafningshjälpförening mellan arbetare vid Bergslagernas Jernvägars verkstad, 8. Sparkassan vid Bergslagernas Jernvägsverkstad i Åmål, 9. Konsumtionsföreningar i Åmål); Bilagor.
Aberstén 1827. Bördh 1975. Wingborg BT936. Wingborg D9133.

S:a arbete. Grått pappersband (ca 1990-tal) med svart ryggtiteletikett. Namnteckning. #12380    2600

[BJ] [Berg, Wilhelm (1839-1915)].
Bilagor till historiken öfver Bergslagernas jernvägsaktiebolag. Göteborg, D. F. Bonniers Boktryckeri Aktiebolag, 1900. 8:o. (69) s. (flera vikta). Svart privatbundet halvklotband (ca 1990-tal) med marmorerat pärmpapper och titel i guldtryck på ryggen. De sköra tryckta pappersomslagen medbundna, det främre med vikmärken. Ett lägg bundet upp och ner. #12247    
Såld
De 29 bilagorna innehåller: Öfversigt af areal och kostnad af den för anläggningen af Bergslagernas Jernvägar genom expropriation, köp eller i gåfva erhållna jorden; Skänkt jord; Kostnad för viadukter och broar den 31 December 1881; Kostnad för stationer och mötesplatser den 31 December 1881; Sammandrag af trafiken för åren 1876-1899; Summa egentliga trafikinkomster pr månad och år för 1879-1899; Medeltal i afseende på trafiken, pr bankilometer och i procent; Inkomst i medeltal för person- och godstrafiken; Transporterade särskilda varuslag, tonn. 1876-1899; Mängder af särskilda varuslag i förhållande till hela godsmängden 1876-1899; Grafisk framställning af trafikinkomsterna 1880-1899; Drift- och underhållskostnader 1876-1899; Inköpspris för stenkol, sliprar och stålräler, äfvensom åtgång af stenkol; Kostnad för dragkraften, öre. 1877-1899; Trafikinkomster, driftkostnad och nettoinkomst 1876-1899; Grafisk framställning af inkomster, utgifter och skillnad pr kilometer; Rörliga materielen 1876-1899; Tågrubbningar och olyckshändelser 1878-1899; Öfversigt af bolagets rörelse i sin helhet under åren 1882-1899; Vinst- och förlustkonto 1881-1899; Redogörelse för saldo på Vinst- och Förlustkonto 1881-1899; Redogörelse för upp- och afskrifningarne å jernvägens värde; Delegare och pensionstagare i Bergslagernas Jernvägars Pensions- samt Enke- och Pupillkassa; Pensionskassans ställning; Brandförsäkring af betjeningens lösegendom; Bergslagernas Jernvägars Lifförsäkring: försäkringsbelopp och permier; Bergslagernas Jernvägars Lifförsäkring: antal försäkringar; Bergslagernas Jernvägars Lifförsäkring: kassaöfversigt; Kompromissrättens dom mellan Bergslagernas Jernvägsaktiebolag och Frövi-Ludvika jernväg.
Aberstén 1827. Bördh 1975. Wingborg D9133.

[BJ] [Lindhé, Wilma (1838-1922)].
Från Vesterhafvet till Dalarne. Resehandbok för en färd med Bergslagernas Jernvägar mellan Göteborg och Falun. Med 104 illustrationer, profil- och plankarta i 12 blad öfver Bergslagernas Jernvägar samt karta öfver Sveriges Jernvägar. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri, 1898. 8:o. (18) pl.-bl., (1 blankt bl.), 122 s., (1 blankt bl.), xij kartsidor, (2) utv. planscher. Rikt illustrerad. Grönt klotryggband med det illustrerade pappersomslaget använt som pärmpapper. Aningen solkiga och nötta pärmar. Det utvikbara kartan i slutet med reva (ca 7 cm). Inklistrad etikett ‘Tillhör Göteborgs kontoristförenings bibliotek. No 1777’ samt namnstämpel ‘J. J. Ekmans donation’. #11898     500
De mästerliga fotona av hallandsfotografen Severin Nilsson.
Utkom även i engelsk och tysk översättning s.å.
Aberstén 139. Teijler Ö6726.

S:a arbete. (18) pl.-bl., (2), 122 s., (1 blankt bl.), xij kartsidor, (2) utv. planscher. Rikt illustrerad. Rödbrunt halvklotband med marmorerat pärmpapper. Bakre pärm aningen nött. En utvikbar plansch med lagad reva. Med Carl Gillberg’s namnstämpel på försättsbladet. #14759      500

[BJ] [Lindhé, Wilma (1838-1922)].
Från Vesterhafvet till Dalarne. Resehandbok för en färd med Bergslagernas Jernvägar mellan Göteborg och Falun. Med 106 illustrationer, profil- och plankarta i 12 blad öfver Bergslagernas Jernvägar samt karta öfver Sveriges Jernvägar. Andra upplagan. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri, 1898. 8:o. (20) pl.-bl., 124 s., xij kartblad, (2) utv. planscher. Rikt illustrerad. Rödbrunt halvklotband med svart pärmpapper. Lätt nött rygg och pärmar. En utvikbar plansch med reva. Med ‘Signe Andersson’ präglat i guld på främre pärm. #14758      450
De mästerliga fotona av hallandsfotografen Severin Nilsson.
Utkom även i engelsk och tysk översättning s.å.
Aberstén 139. Teijler Ö6726.

S:a arbete. Titelblad, (20) pl.-bl., 3-124 s., xij kartblad, (2) utv. planscher. Rikt illustrerad. Senare grönt halvklotband med grönt pärmpapper, enkelt präglad ryggtitel i guld. #14685      350
Titelblad samt ytterligare två blad med mindre riss, två planscher med mindre pappersskador, några sidor med hundöron, Sverige-kartan med lagad vikreva.

[BJ] [Lindhé, Wilma (1838-1922)].
Från Vesterhafvet till Dalarne. Resehandbok för en färd med Bergslagernas Jernvägar mellan Göteborg och Falun. Med 106 illustrationer, profil- och plankarta i 12 blad öfver Bergslagernas Jernvägar samt karta öfver Sveriges Jernvägar. Andra upplagan. [sammanbunden med:] En färd med Göteborg-Borås och Borås-Alfvesta järnvägar. Resebeskrifning med bilder utgifven af järnvägsbolagen. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri, 1898 & 1904. 8:o. Titelblad, (20) pl.-bl., 3-124 s., xij kartblad, (2) utv. planscher.; (1), Titelblad, (4) pl.-s., 5-95 s., xiij kartblad, (2) utv. planscher. Båda rikt illustrerade. Brunt halvskinnband (Gustaf Ad. Peterson, Åmål) med fyra markerade bind, grönt pärmpapper. Marmorerade snitt. Solblekt rygg och lätt nötta pärmar. En utvikbar plansch med reva. #14757      950
De mästerliga fotona av hallandsfotografen Severin Nilsson.
Utkom även i engelsk och tysk översättning s.å.
Aberstén 139 & 143. Teijler Ö6726.

[BJ] [Lundvall, Börje (red.)].
Bergslagernas järnvägar 1879-1979. [Utg. av Bergslagernas jernvägssällskap]. Stockholm, AB Sigma-tryckeriet, 1979. 8:o. 79 s. Illustrerad. Trådhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. #12886     
Såld
Innehåll: Så minns vi Bergslagernas Järnvägar; Järnväg och järnverk; Bergslagsbanans sträckning Ställdalen-Ludvika; Bergslagsbanan genom Grythytte socken; BJ och Billerud; Bergslagsbanans betydelse för Åmål; Göteborg och Bergslagsbanan; Ånglok vid BJ; Vagnar vid BJ under 60 år; Historien om BJ III-klassvagn CD 268; 478 km Bergslagsbana; Tidtabell under bolagstiden; Tidtabellen vid BJ efter förstatligandet; Signal- och säkerhetsanläggningar vid BJ; Några BJ-anteckningar; Tung godstrafik på BJ i framtiden; Bergslagernas Jernvägssällskap; Gefle-Dala Jernvägsklubb; Göteborgs Modelljärnvägssällskap; Svenska Järnvägsklubben; Järnvägsmuseum; Kvarvarande BJ-fordon 1979-03-01.

[BJ]
Stadgar för Bergslagernas järnvägars pensions- samt änke- och pupill-kassa, understödsförening, grundad den 1 januari 1882. Göteborg, Centraltryckeriet, Oscar Ericson, 1924. 8:o. 22 s. Klammerhäftad. #12389      85

Björkman, John.
Vi åker tåg. Stockholm, Oskar Eklunds Boktryckeri, 1948. 8:o. 63 s. Rikt illustrerad. Trådhäftad i fotoillustrerat styvt pappersomslag. Främre omslag med ett mindre vikmärke. Gott skick. Namnteckning på främre omslaget insida ‘Margit Lindgren’ daterad Sala 3.9.48. #12401      175
Fotoillustrerad bok för pojkar och flickor i alla åldrar om lok- och vagntyper, signaler, skyddsanordningar och verkstäder. Boken handlar om Lena, Rolf och Hans, som ska resa från Stockholm till Göteborg.
Ett faksimiltryck utkom år 2002.

[BLHJ] [Wahlöö, Claes (red)].
BLHJ. Lunds stads järnvägar 1901-1939. Lund, Lunds offset, 1987. Stor 8:o. 199 s. Trådhäftad i det röda illustrerade pappersomslaget. #13272       175
Innehåll: Lund och järnvägarna; Havsluft och livsluft; Spårvägsbolagets järnväg; Järnvägen till Revinge; Tåget till Harlösa; Tiotalet: expansion och kris; Tjugotalet: en tertiärbana; Trettiotalet: långsam nedräkning; Avveckling pågår; Efterord; Bansignaturer; Personal; Styrelser; Lok och motorvagnar; Vagnar; Byggnader; Trafikplatser; Källor; BLHJ-karta; Föreningen Gamla Lund.
Föreningen Gamla Lund. Årsskrift 69 (1987).

[BLJ] Elfqvist, Nalle.
När ångloken rullade och skenorna sjöng. [Om Byvalla-Långshyttan Järnväg, före och efter nedläggningen. Om Människorna, som levde och arbetade vid banan]. [Ny utg.]. Laholm, Trydells Tryckeri, 1982. 4:o. 120 s. Förlagets fotoillustrerade laminatband. #12514       200
Tidigare utg. som nr 20 i serien ‘Aktuell fotolitteratur’.
Wingborg D15014 (1:a uppl.).

Bodstedt, Ivan A[ugust].
Historik över Sveriges småbanor. Bruks-, gruv- m. fl. banor. Under tiden 1802-1865. På uppdrag av Statens järnvägars museum utarbetad. Stockholm, Esselte, 1945. 8:o. 271 s. Rikt illustrerad. Trådhäftad med tryckt pappersomslag. Bakre omslag aningen solkigt och delvis loss. #12409       450
Innehåll: Skåne (Höganäs järnväg); Värmland (Järnvägarnas uppkomst i Värmland, Gruvbanor, Persbergs järnvägar, Långbans järnväg, Bruksbanorna, Borgviks järnväg, Stömne järnväg, Sölje järnväg, Dejefors järnväg, Mölnbacka järnväg, Älvsbacka järnväg, Fall- eller forsbanorna, Forshaga järnväg, Munkfors järnväg, Stjärnfors-, Hagfors- och Malta järnvägar, Sjöbanorna, Kristinehamn-Sjöändans järnväg, Lillfors-Storfors och Kroppa järnvägar, Yngs-Daglöse järnväg, Filipstad-Lersjö järnväg, Lerviks järnväg, Yngen-Saxens järnväg, Lesjöfors järnvägar (linjerna Lesjön-Agen och Franstorp-Långbansände), Rämen-Liljendals järnvägar, Frykstad-Klara älvs järnväg, Ränkeseds järnväg); Närke (Åmmeberg-Zinkgruvans järnväg); Östergötland (Åtvidaberg-Bersbo järnväg, Norrköping-Fiskeby järnväg, Finspong-Lotorps järnväg); Södermanland (Utö järnväg); Västmanland (Hellefors-Norrelgens järnväg, Norbergs järnväg, Stribergs järnväg); Dalarna (Grängesberg-Hörkens järnväg, Vessman-Barkens järnväg); Hälsingland (Marma-Sandarne järnväg, Söderhamn-Bergviken och Landa-Edsänge järnvägar, Hudiksvall-Forsa-Näsvikens järnväg).
Teijler Ö11768. Nyman 127. Wingborg D9134.

Bohusbanan 75 år. Ett försök till historiebeskrivning. Artiklar och notiser kring banan. I går. I dag. I framtiden. Under redaktion av Sven-Eric Svensson. Utgiven av Stenungsund Kulturnämnd [i samarbete med Kulturnämnden i Kungälv och Uddevalla]. Stenungsund, HB Stellans Tryckservice Eftr., 1982 A5. 43, (1) s. Klammerhäftad. #10132       25
Innehåll: Banans förhistoria; När banan byggdes; Några viktiga punkter i banans utveckling; Historia kring banan; Banvakt vid SJ; Banan och busstrafiken; Bohusbanan: En framtidsvy; Stationer och hållplatser; Källor.

S:a arbete. Två sidor med hundöron. #14694        60
Med bilagda tidningsklipp.

Norra Bohusbanan 80 år. 1903-1983. Historia, nutid och framtid för linjen Strömstad-Uddevalla, redigerat av Karl-Axel Wikström. [Utg. av] Tanums Kulturnämnd. Hamburgsund, Nya Tryckeriet, 1983. A5. 44 s. (s. 3-46). Illustrerad. Klammerhäftad med illustrerat gult pappersomslag. #14695        75
Innehåll: Hur Bohusbanan kom till; Banatro anno 1903; En rallares begravning; Många och stora planer; Munkedals Järnväg; Några episoder från Munkedals Järnväg; Tanum-Grebbestad: SJ:s första busslinje; Framtidsvisioner; Stationer och hållplatser; Källor och litteratur; Bergslagernas Järnvägssällskap; Tidtabell vid jubileumsfirande; Nolhåttens jarnvejsvise.

Born, Erhard.
Die Regel-Dampflokomotiven der Deutschen Reichsbahn und der Deutschen Bundesbahn. Sechste neubearbeitete Auflage der ‘Einheitslokomotiven der Deutschen Reichsbahn im Bild’, in erster bis fünfter Auflage von Ing. Hermann Maey. Frankfurt am Main, Verkehrwissenschaftliche Lehrmittelsgesellschaft, 1953. 8:o. 63, (1) pp. Trådhäftad med tryckt styvt pappersomslag. Aningen solkigt, bakre omslag fläckigt. #14935        150
Tryckt på kritpapper.
Der Fahrzeuge der Deutschen Eisenbahnen Heft 1.

[Borås]
Kongl. Maj:ts förnyade bolagsordning för Borås' Jernvägs aktiebolag. Bobås, C. G. Rydin, 1875. 8:o.
14 s., (1 blank bl.). Trådhäftad. Liten pappersförlust av nedre yttre hörn på titelblad. Titelbladet med ‘11’ skrivet med rött bläck. #11892        700

[Borås]
Om den föreslagna jernvägen mellan Borås och Vestra Stambanan [rubr.]. [Extrakt ur: Tidskrift för byggnadskonst och ingenjörsvetenskap. Årg. 3 1861]. Stockholm, Isaac Marcus, 1861. 4:o. s. 95-98. Senare styvt pappersomslag med maskinskriven titeletikett. Lätt lagerfläckad. #14238       450

[Borås]
Pressuttalanden angående järnvägsfrågan Borås-Jönköping-Sommen. Göteborg, Centraltryckeriet Oscar Isacson, 1919. 4:o. (30) s., (2 blanka). Klammerhäftad i ett senare styvt blankt pappersomslag. Omslaget solkigt och fläckat. Lagat klipp i titelbladet. #11919       900
Järnvägen var tänkt att gå från Haldarp vid Borås-Alvesta över till Jönköping och vidare till Sommen där den skulle ansluta järnvägen till Norrköping och vidare till Stockholm. Stora vyer om att järnvägen skulle förvandla Göteborg till exporthamn för Ryssland och Baltikum via Reval och Norrköping!
Innehåll: Sockenintresse eller riksintresse? (Smålands Folkblad 17 maj 1918); Ryssland - tvärs över Sverige - Göteborg. En rikstvärbana som med sällspord framsynthet föreslogs redan för 72 år sedan. (Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 5 juli 1918); Göteborg-Sommen. Aktieteckningen i Haldarplinjen nu uppe i nära 3.400.000 kr. (Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 19 september 1918); Göteborg-Jönköping-Sommen. Iakttagelser och intryck av ett märkligt järnvägsförslag. (Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 22 nov. 1918); Göteborg-Jönköping-Sommen. Huvudbana eller bygdebana? (Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 19 december 1918); Göteborgs framtid och dess kommunikationer. En ny förbindelse med inlandet och Östersjökusten nödvändig. (Göteborgs Morgonpost 8 jan. 1919); Borås-Jönköping-Sommen. (Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 13 januari 1919); Borås-Jönköping-Sommen. Huvudbana eller bygdebana? (Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 13 januari 1919); Göteborg-Östergötland. Ett göteborskt intresse som icke får glömmas. (Göteborgs Dagblad 22 jan. 1919).
Mycket ovanlig propagandaskrift utgiven av ‘Arbetsutskottet för järnväg Borås-Jönköping-Sommen via Haldarp’ till Göteborgs Drätselkammare och Stadsfullmäktige.

Briandt, Manne.
Banbrytare. Äventyr och upplevelser under ett 100-årigt järnvägsbyggande i Sverige. Upptecknade och berättade av Manne Briandt. Kristianstad, Kristianstads Boktryckeri AB, [1959]. Stor 8:o. 185, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets ryggklotband, pärmarna med grönt pärmpapper. Ryggtitel och pärmillustration i guldtryck. Yttre hörn med skavmärken. Gott skick. #12434      
Såld
Med bidrag av bl.a.: Sigfrid Siwertz & Albert Viksten.
Innehåll: Det var skogarnas land; Rallaren; Kockor och rallartanter; Ett 50-årigt kringflackande liv; Martinus tant berätter; 40 år som kocka; Rallarhistorierna; De smala spåren; Med koleran i släptåg; Mossbank och broslagning; Dynamit; De breda spåren; En rallares vardag; Bredspåriga invigningar; Spåren går vidare; Bankfyllningen över Klenshyttedalen; Rallarkalabaliken i Nora; Sammanbindningsbanan genom Stockholm; Stakningen börjar; Tåg norrut; Den norrländska pulsådern; Långsele-Vännäs; Med Granholm på Skellefteåbanan; Vännäs-Boden; Sammandrabbningen i Älvsbyn; Med engelska banbrytare; Det stora äventyret; Lång dags färd till natt; Nuolja; Mot gränsen till Rombaksbotten; ‘Nordens döttrar’; På rallarkyrkogården; Hemresan; Från bana till kraftverk; Banan som bröt bygd; Min första banbyggnad; Min sista banbyggnad; En legendarisk rallare; Rallaresång, av Sigfrid Siwertz.
Tryckt på konsttryckpapper.

Briandt, Manne.
Rallargärning. Hur man bröt väg och drog fram spår för rullande tåg genom Sveriges land. I bilder samlat och berättat. Falun, Falu Nya Boktryckeri, 1956. Stor 8:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets ljusblå klotband med titel och dekor i guldtryck. Ryggen lätt nött, främre pärm något fläckig.
#12435       200
Innehåll: Förord av generaldirektör Erik Upmark; Historik; Tidigare färdsätt; Statens järnvägsbyggnader; Föregångsmän och arbetsbefäl; Förarbeten; Underbyggnaden, banvallen; Sten- och broarbeten; Bostäder, fritid och nöjen; Överbyggnaden, spåret; Banan är färdig; Männen som gjorde det; Slutord.

Bräuning, Karl.
Die Grundlagen des Gleisbaues. Mit 109 textabbildungen. Berlin, Wilhelm Ernst und Sohn, 1920. 8:o. viij, 114 s. Svart halvskinnband (Otto von Schoultz, Gbg) med marmorerat pärmpapper. #14743       450
Innehåll: Die angreifenden Kräfte und ihre Wirkungen im Gleise (Art der Angriffe und Widerstände, Kraftwirkungen am Schienstrang, Kraftwirkungen an den Schwellen, Kraftwirkungen an den Befestigungsmitteln, Kraftwirkungen im Gleisbett und Untergrund); Der Aufbau des Gleises ( Technische und wirtschaftliche Erfordernisse, Schienen, Schwellen, Gleisverbindungen, Stossverbindungen, Elastische Zwischenlagen, Schutzmittel gegen Wandern der Schienen, Das Gleisbett, Gleisbögen, Spur, Überhöhung, Gleisunterhaltung, Schluss).

[BsJJ]
Järnvägen Borås-Ulricehamn-Jönköping av Bertil Thulin. [Utg. av] Svenska Järnvägsklubben. Kungälv, Goterne, 1990. 4:o. 252 s. Illustr. Förlagets pappersband. #13237       250
Innehåll: Förhistoria; Byggnadstiden (Borås-Ulricehamn 1914-1917, Ulricehamn-Jönköping 1928-1940); Bana och driftplatser; Rullande materiel; Trafiken (Tidtabeller, Säkerhetsbestämmelser, Taxor och biljetter, Post, Driftresultat); Biltrafik (författat av Erik Hellman); Personal; Beredskapsbana; Olyckor; Nedläggningen; Kvarlämningar; Götalandsbanan; Bilagor (Tekniska bestämmelser, Aktieteckningar, Rullande materiel, Biltrafiken, Källförteckning).
Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 50.

Buckle, Keith & Love, David.
British Locomotive Builders’ Plates. A Pictorial Guide. Leicester, Midland Publishing Limited, 1994. Oblong 8:o. 80 s. Publishers’ illustrated laminated boards. #14648       250
Contents: Introduction; British Private Builders, Agents, Dealers and Owners; Railway Company Workshops; Notes to the text; Appendix A, Collecting Builders’ Plates; Appendix B, Useful Addresses for Collectors; Index.

Bull, G.
Den nye jernbanestationsbygning i Kristiania. [Extrakt ur: Teknisk Tidskrift. NF 1882:6]. [Stockholm, A.L. Normans Boktryckeri-Aktiebolag, 1882]. 4:o. s. 130-131 + 1 stor plansch (tryckt på tjockt papper). Planschen med en liten fuktfläck i inre marginalen. #14904        200

Burok, Emil (ed.).
Der Bahnmeister. Handbuch für den Bau- und Erhaltungsdienst der Eisenbahnen. Erster band. Theoretische Hilfslehren für die Praxis des Bau- und Erhaltungsdienstes der Eisenbahnen. 1 Heft: Naturlehre. Mit 103 Abbildungen im Text. [... 1 Heft, 2. Hälfte. Elektrizität. Mit 60 Abbildungen im Text.; ... 2. Heft. Mathematik. 1. Hälfte: Arithmetik und Algebra. Zweite Auflage.; ... 2. Heft, 2. Hälfte: Geometrie. Mit 163 Abbildungen im Text. Erste und zweite Auflage.; ... 4. Heft: Vermessungskunde. Mit 133 Abbildungen im Text.; ... 5. Heft: Baulehre. 1. Hälfte: Baustoffe.; [2. Hälfte:] Leitfaden des Hochbaues unter Berücksichtigung der Bauschäden. Mit 168 Abbildungen im Text und einer Tafel.; ... 6. Heft: Buchführung. Stilistik. Statistik.] + Zweiter Band. /.../ 1. Heft: Allgemeine Vorkenntnisse. Mit 36 Abbildungen im Text. Zweite Auflage. [... 2. Heft: Unterbau. Mit 122 Abbildungen im Text. Zweite Auflage.]. Halle a. S., Wilhelm Knapp, 1905-12. 8:o. xij, (1), 168 pp.; viij, 100 pp.; viij, 59, xiv pp.; ix, 122, xiv pp.; viij, 156 pp., (2) pl.; viij, 41, (1) pp.; viij, 141, (1) pp., (1) folded pl.; viij, 94 pp. + xij, 101 pp.; ix, 200 pp.
Black half calf (Otto von Schoultz, Gbg) with five raised bands, marbled boards and edges. Gilt title. Spine slightly worn. 3 volumes. Vol 1: Upper spine with 5 small wormholes. Vol 2: Stains in upper left corner on front cover, top of spine and front endpaper. First gathering loose. Vol 3: Upper spine with 1 small & lower with 5 small wormholes. With Anton Larsson-Ryhagen’s Businesscard mounted to verso halftitle.
Svart halvskinnband (Otto von Schoultz, Gbg) med fem upphöjda bind, marmorerat pärmpapper, marmorerade snitt. Ryggtitel i guld. Lätt nött rygg. 3 volymer. Vol 1. Främre fals med spår efter bokmasken. Vol 2. Fläckar i övre vänstra hörnet efter gammal fuktskada som berör främre pärm, rygghuvud och försättspappret. Första lägget loss. Vol 3. Främre fals med ett litet hål och bakre med fem små hål efter bokmasken. Anton Larsson-Ryhagen’s visitkort infäst mellan försätts och smutstitelblad. #14867         1500

[Bysell, Lisa m. fl. (red.)].
Järnvägsstationen. Tillsammans kan vi berätta julminnen. (Gudmundsgillets årsbok 1983. Trettionionde årgången). Jönköping, Tryckeri AB Småland, 1983. 111, (1) s. Trådhäftad. Tillskrift på titelbladet.
#12452      75

Bäckström, Tommy.
Motorvagnsåret 1987. [En årskrönika i ord och bild över motorvagnar och motorvagnstrafik vid svenska järnvägar]. [Utg. av] Svenska motorvagnsklubben. U.o., 1988. 8:o. 79, (1) s. Trådhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. #12455        75 
Innehåll: Motorvagnsåret 1987; Förändringar i fordonsparken 1987; Nedlagd trafik; Ny trafik; Aktuella motorvagnsleveranser från ABB Traction; Stockholms pendeltågstrafik i framtiden; X9 året 1987; Nya vagnar till Roslagsbanan; Motorvagnsutfärder; Olyckor m.m.; Prov inför Snabbtågen X2; Svenska motorvagnar utomlands; Museifordon; Bilder från Norr; Bilder från Söder; Rundsvepet (eller det som blev glömt tidigare).
SMoK B11.

[BöSJ]
Föreningen Böda Skogsjärnväg 20 år. Utgiven av Föreningen Böda skogsjärnväg. Redaktionskommitté: Lars Björkroth, Björn Lüning, Lars-Peter Åhs. Bidraget "Med dressin till skolan" förf. Evald Petersson. Bilder: Lars Björkroth m. fl. Utan ort, [1994]. 8:o. (64) s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. #14018       75 
Innehåll: Den gamla timmerbanan; Med dressin till skolan; Föreningen Bödabanan (BöB); Böda Skogsjärnväg (BöSJ); Mormor; Järnvägsbygge; Vagnar; Byggnader; Föreningen Böda Skogsjärnvägs lok.

[Carlstad]
Carlstad eller Norum? Några faktiska uppgifter i anledning af Herr Treffenbergs anförande på Riddarhuset den 15:de sistlidne Mars och en af Löjtnanat H. Sandeberg utgifven broschyr m.m. Stockholm, K. A. Lindström, 1866. 8:o. 17 s., (1) utv. karta. Bunden i det typiska pappersryggbandet från Trolleholm, med grönt marmorerat pärmpapper och handskriven titeletikett. Främre omslag medbundet. Nött rygg. Lätt lagerfläckad, titelbladet samt de sista två sidorna med mörknade yttre marginaler. Carl Trolle Bondes monogramstämpel på titeletiketten. #14235        850
Karta över Värmland med nordvestra stambanan samt dess föreslagna bibanor utmärkta.

Casserley, H. C. (ed.).
The Observer's Book of Railway Locomotives of Britain. Revised and Edited. Describing the steam locomotives of Britain, with 8 colour plates and over 200 photographs. Also including a list of diesel and electric locomotives in general use. 1958 Edition. London and New York, Frederick Warne & Co. Ltd., 1958. 16:o. 286 pp. Publishers cloth with title on spine and upper cover. #14876        150

Cauer, W.
Personenbahnhöfe. Grundsätze für die Gestaltung großer Anlagen. Zweite, umgearbeitete und wesentlich erweiterte Auflage. Mit 142 Abbildungen im Text. Berlin, Julius Springer, 1926. 8:o. viij, (2), 306, (4) s. Publishers blue cloth, with title printed in black on front cover and spine. Some stains on front cover. Förlagets ljusblå klotband med titeltryck på främre pärm och rygg. Främre pärm något fläckig. Med Anton Larsson’s namnteckning på titelbladet samt dennes visitkort inklistrat på försättsbladet ‘Anton Larsson-Ryhagen, Bandirektör, Göteborg’. #14763         700

Chinese Government Railways.
Travellers’ Notes and Through Booking Arrangements. Return Tourist Tickets. Circular Tours in China, Chosen and Japan. Tientsin, N. C. Printing and Publishing Co., 1918. 8:o. (1), 71, xij (ads) pp., folded map, (37 photographs on) 13 plates. Original printed wrappers. Somewhat soiled, spine worn, lower cover with a small paper loss. #14764         1400
1st edition. Apart from details on distances, baggage allowance, list of booking stations, ticket prices and hotel charges, information is given on selected places of interest (Peking, Mukden, Shanghai, Hangzhou etc.). The work was published under the supervision of the Shanghai branch of Thos. Cook & Son.
Rare.

Christensen, A. R.
Vej- og jernbanebygning. Grundlag for forelæsninger paa den polytekniske læreanstalt i Kjøbenhavn. 4. Hæfte. Jernbanestationer. Træbroer. Medlertidig udgave trykt som manuskript. Kjøbenhavn, Tutein & Koch, 1922. 8:o. 161 s., (1 blank), 36 utvikbara planscher. Brunt halvskinnband (Otto von Shoultz, Göteborg) med marmorerat pärmpapper. Ryggtitel och del beteckning i guldtryck. Lätt nött rygg. Eftersättspapper med lagerfläckar. Med Anton Larsson-Ryhagen’s inklistrade visitkort. #14804         450
Innehåll: Stationernes inddelning; Hovedprinciper for bygning af jernbanestationer; Afstanden mellem stationerne; Forskellige klasser af stationer; Sporafstanden; Overhalingsspor og omløbsspor; Perroner; Bygninger; Lokomotivernes forsyning med kul og vand; Forskellige anlæg paa stationer; Anlæg for godstrafik; Anlæg af banegaarde i store byer; Eksempler; Tillæg; Træbroer; Vejbroers brobane; Hoveddragerne.
Tre små hål i skinnet vid främre fals efter bokmasken, som tyvärr även knaprat i sig lite av det inre falspappret.

S:a arbete. 5. Hæfte. Veje og gader. Medlertidig udgave trykt som manuskript. Kjøbenhavn, J. Jørgensen & Co., 1925. 8:o. 254 s. Illustrerad. Svart halvklotband med marmorerat pärmpapper, ljusröd ryggtiteletikett. #14805         300
Innehåll: Færdselsforhold; Vejes tværprofil; Kørebanens form; Vejes krumningsforhold; Vejdækkets bæreevne; De forskellige vejbelægninger; Jord- og sandveje; Grusveje; Skærveveje; Vejtromler; Skærvemaskiner; Renholdelse og vedligeholdelse af skærveveje; Vejkassens beregning; Nomenklatur for de i vejbygningen anvendte organiske bindemidler; De i vejbygningen anvendte organiske bindemidler; Prøvning af tjære, beg, bitumen og asfalt; Overfladebehandling af makadamiserede veje; Overfladebehandling af veje med vand og vandsugende salte; Udfyldnings- og blandingsmetoden; Skærvelag med asfalt og bitumen som bindemiddel; Betonveje; Stenbrolægning; Træbrolægning; Bygning af gader; Vognenes virkning paa vejbanen; Fortove, gangstier, cyklestier, ridestier, sommerveje m.m.; Træplantning m.m.; Vejenes afmærkning; Opstandere, indbygninger m.m.; Gadernes renholdelse samt fjernelsen af sne og is; Vejenes bestyrelse i Danmark.

Clark, Ronald H.
A Short History of the Midland & Great Northern Joint Railway. Norwich, Jarrold & Sons, 1967. 4:o. Frontispiece, (14), 210 pp. with 111 illustrations in the text, large folding map at back. Publishers full black leather with gilt title and gilt insignia on upper board, with dustwrapper. Library and cancellation stamp [Grimsby Publ. Libr.] to rear of title, else very fine. #14515        450
1st Edition, Scarce.
Contents: Origins of the System; Subsequent Developments; Proposed and Earlier Railways; Making some of the Railways; Locomotives of the Great Yarmouth & Stalham Light Railway; Locomotives of the Lynn & Fakenham Railway; Locomotives of the Period of the Midland & Great Northern Joint Railway; Other Rolling Stock; Major Engineering Works on the Line; Signalling and Working; Odds and Ends; The Closure and After-Conclusion; Appendices: Chronology of the Origins of the Midland & Great Northern Joint Railway; Locomotive Stock List of the Eastern & Midlands Railway - December 1883; Mileages and Condition of the Eastern & Midlands locomotives - 30th. April 1893; Regulations with Regard to Locomotive Tyres, Axles, Wheels, and Boilers; Locomotive Stock at the time of Mr. Marriott’s retirement; Midland & Great Northern Joint Railway Coaching Stock List in 1938; Midland & Great Northern Joint Railway Transferred Coaching Stock 1935 Onwards. At the end of the book is a comprehensive index.

[Conder, F. R.].
Personal recollections of English Engineers, and of the introduction of the railway systems into the United Kingdom by a civil engineer. London, Hodder and Stoughton, 1868. 8:o. Frontispiece, xvj, 432 pp. Publishers decorated gilt cloth. Edges gilt. Spine worn. Covers soiled. First pages foxed. New endpapers. #14062         3200

Construction des lignes de chemins de fer Irmak - Filyos & Fevzipasa - Diyarbekir. Travaux executés en Turquie par le groupe suédo-danois 1927-1935. Nydqvist & Holm A.B. J. Saabye & O. Lerche. Kampmann, Kierulff & Saxild A/S. Göteborg et Copenhague, 1937. 4:o. 209 pp., 46 plates (25 folded). Richly illustrated. 209 s., 46 planscher (25 utvikbara). Rikt illustrerad. Publishers decorated cloth with titlelabel on spine. Förlagets dekorerade linneband med ryggtiteletikett i brunt skinn. #12280        2500
Text in Danish and Swedish with French parallel text. 182 illustrations throughout the text.
Fransk parallelltext till de danska och svenska artiklarna. 182 illustrationer i texten.
Innehåll: Kort oversigt over de tyrkiske jernbaners historie; Afslutning af kontrakt med Nydqvist & Holm A/B om bygning af to jernbanelinier og en havn, samt levering af forskelligt rullende materiel; Gruppens organisation i Tyrkiet; Forarbejder og udarbejdelse af projekterne; Udførelse af arbejderne; Den rullande materielen; Regeringens organisation ved bygning af de to jernbanelinier; Gruppens direktion og overordnede personale i Tyrkiet; Fortegnelse over planerne.

Cronstedt, Rudolf (1826-1903).
Beskrifning öfver stambanan genom Norrland. Omfattande redogörelse för de förhandlingar som föregått banans byggande - arbetets fortgång - tekniska bestämmelser - terrängförhållanden och anmärkningvärdare konstarbeten. Med tre kartor och två öfversigtsprofiler. Stockholm, Central-Tryckeriet, 1882. 8:o. (2), 151 s., (1) utv. tab. + 5 utvikbara planscher (varav 3 kartor) i pärmficka. Förlagets mjuka bruna klotband med blindpressad dekor, titel i guldtryck på rygg och främre pärm. Solblekt och lätt nött rygg. Pärmfickan på bakre omslaget delvis tejpförstärkt. Namnteckning.
#12482       1400
Plansch 1 (44x48 cm), 2 (22x128 cm), 3 (22x186 cm), 4 (22x39 cm), 5 (22x63 cm).
Cronstedt, Rudolf (1826-1903). Erhöll order att tjänstgöra vid statens järnvägsbyggnader 15 mars 1855; byråchef för tekniska avdelningen i styrelsen över statens järnvägsbyggnader 9 jan. 1863; erhöll 1871 i uppdrag att leda den resa, som detta år företogs av en dansk kommission för studiet av järnvägsförhållandena i Sverige; byråchef för järnvägsärenden i väg- och vattenbyggnadsstyrelsen från 1 jan. 1883; ledamot av kommittén angående stambanan genom övre Norrland 31 juli-14 dec. 1885; delegerad i kommissionen angående undervattensjärnväg mellan Danmark och Sverige 8 okt. 1886; överdirektör och chef för väg-och vattenbyggnadsstyrelsen samt överste och chef för väg- och vattenbyggnadskåren 11 aug. 1887; generaldirektör och chef för styrelsen för statens järnvägstrafik 28 okt. 1887.
Forsbom s. 174. Marklund 6933.

Cronstedt, Rudolf (1826-1903).
Stambanan genom öfre Norrland. Långsele-Boden. Stockholm, Central-Tryckeriet, 1882. 8:o. (2) utv. planscher. Förlagets svarta klotband med guldpressad titel på främre pärm. Nyskick ! #14808        750
Omfattar karta 23x139 cm samt översiktprofil utvisande banans höjd över havet på sträckan Långsele-Boden 23x60 cm.

[Dahlander, Gustaf Robert (1834-1903)].
Elektriciteten och dess förnämsta tekniska tillämpningar. Med särskild hänsyn till de nyaste uppfinningarna af G.R. Dahlander. Andra omarbetade och utvidgade upplagan. Med 466 illustrationer. Stockholm, Alb. Bonniers Boktryckeri, 1893. 8:o. xj, (1), 807 s. Rikt illustrerad. Samtida halvpergamentband med fem markerade bind, rikt gulddekorerad rygg, röd titeletikett, marmorerat nött pärmpapper. Ryggen aningen solkig och endast lätt nött. Några enstaka sidor med hundöron.
#14918        450
Innehåll: Öfverblick af elektricitetslärans utveckling och förnämsta satser. De elektriska enheterna; Elektricitetens uppmätning för tekniska ändamål; Galvaniska staplar. Accumulatorer. Termoelektriska staplar; Dynamo-maskiner för likriktad ström; Vexelströms-maskiner och transformatorer; Elektrisk belysning; Elektriska motorer. Öfverförande af mekaniskt arbete medelst elektricitet. Elektriska järnbanor; Galvanoplastikens nyare framsteg; Telefonen och mikrofonen; Åtskilliga tillämpningar af elektriciteten.

Dahlman, Carl Edvard (1828-1900).
Historiskt-topografiska notiser öfver de invid Mälaren och dess omgifningar belägna städer, socknar, byar, herregods m.m. Utgörande text till C.E. Dahlmans karta öfver Mälaren [tillsammans med:] Karta öfver Mälaren och dess omgifningar. Stockholm, Alb. Bonniers Boktryckeri, 1868. 12:o. 24 s., (1) stor utvikbar kolorerad karta (36x76 cm). Klotryggband med tryckt och illustrerat pärmpapper. Nött rygg, solkig och fläckiga pärmar. Kartan med en mindre reva (55 mm) i ett av vecken. #14931         500
Mycket ovanlig tillsammans med den beskrivande texten.

Dalström, Gustaf.
Spårvägarne på Södermalm i Stockholm. [Extrakt ur: Teknisk Tidskrift. NF 1888:1]. [Stockholm, A.L. Normans Boktryckeri-Aktiebolag, 1888]. 4:o. s. 10-14 + 3 planscher. Marginalriss å planschblad. #14888       
Såld

Day, John R.
Järnvägståg. Historia och teknik. [Översättning: Björn Lindström]. Stockholm, Bokförlagets Forum AB, 1970. 160 s. Rikt illustrerad i färg. Pocket. #12489         50
Innehåll: Hur och varför järnvägarna kom till; Järnvägarna tar vid; Järnvägsåldern; Tåg för personbefordran; Godståg; Järnvägsspår; Tågsäkerhet; Lokomotiv; Passagerarservice; Godshantering; Tåg i städer; Järnvägens framtid; Tåg för särskilda ändamål; Framtiden - tåg utan räls?; Museum; Litteraturförteckning; Register.
1 löst blad.
Forums färgpocket.

Diehl, Ulf.
SJ ånglok litt Sb. En beskrivning av ånglok litt Sb/S2. Eksjö, Eifels boktryckeri, 1975. 8:o. 64 s. Rikt illustrerad. Trådhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. Med namnetikett på titelbladet. #12494        175
Innehåll: Förhistoria och konstruktionsarbete; Lokets konstruktion; Beställning och leverans; Personalomdämen, konstruktionssvagheter och provkörningar; Lokens utrustning, förändringar och ombyggnader av denna; Tjänstgöring; Tågloggningar med S2-lok; Sb 1306 till Svenska Järnvägsklubben; De enskilda lokens öden; Källor.
Svenska järnvägsklubbens skriftserie nr 16.

Diehl, Ulf & Nilsson, Lennart.
Lok & vagnar 1. Förändringar av den rullande materielen under 1994. [... 2. Förändringar av den rullande materielen under 1995.]. Trelleborg, Skogs Boktryckeri, 1996-1998. 4:o. 72 s.; 80 s. Rikt illustrerade i färg & sv/v. Trådhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. 2 häften. #14821         250
Senare har även Lok & vagnar 3-5, utkommit.
Innehåll: 1. SJ Ånglok; SJ Ellok; 1969; SJ Diesellok; SJ Lokomotorer; SJ Motorvagnar; SJ Personvagnar; SJ Godsvagnar; Banverket; Privatbanorna; SL Järnväg; SL T-bana och spårväg; Göteborg; Norrköping; Industrilok. 2. SJ Ånglok; SJ Ellok; SJ Diesellok; SJ Lokomotorer; SJ Tjänstefordon; SJ Motorvagnar; Minihistorik Y3; Svenska diesellok; SJ Personvagnar; SJ Godsvagnar; Banverket; BV G1205; Privatbanorna; SL Järnväg; SL T-bana och spårväg; Minihistorik C5; Spårvägen Göteborg; Spårvägen Norrköping; Den stora spårvagnstävlingen; Djurgårdslinjen; Industrilok; En tillbakablick på 1970; Sista sidan.

[DJ] [Dalslands järnväg (utg.)].
Nr 100. Tidtabell för bantågen å Dalslands järnväg från och med den 15 maj 1929. (Härtill hör bihang N:r 1, gällande fr. o. m. 15 maj 1926). Göteborg, Svea-Tryckeriet, 1929. 16 s., (1) utv. tab. + vij s. (Bihang ...). Klammerhäftad i rött styvt pappersomslag. Aningen nött omslag. Matematisk uträkning i blyerts på tabellens blanka baksida. #12485       
Såld

[DJ]
Minnesgudstjänst i Dals-Eds kyrka vid Dalslands järnvägs 50 års jubileum. Lördagen den 20 juli 1929. [Omsl.]. , [1929]. 11, (1) s. Illustr. Klammerhäftad i vitt styvt pappersomslag. #12486       
Såld

[DJ]
Program vid Dalslands järnvägs 50 års jubileum i Ed. Lördagen den 20 juli 1929. [Omsl.]. , [1929]. 24 s. Rikt ill. Klammerhäftad i vitt styvt pappersomslag. Bakre omslag med minimalt riss i övre marginalen. #12487       
Såld

[DJ] Olsson, Roland.
Järnvägen - Posten Ed 100 år 1979. En historik. [Omsl.]. Mellerud, Nicklassons Boktryckeri, 1979. 48 s. (s. 1-2 blanka). Rikt ill. Klammerhäftad i gult styvt pappersomslag. #12995        150
Löst bilagt är ett vykort föreställande ‘Lillegut’ som byggdes vid NOHAB i Trollhättan 1890 och var lok nr 6 vid Dalslands Järnväg. Frankerat och stämplat med den officiella minnespoststämpeln (daterad 24/5 1979) som användes vid högtidligheterna i Ed under jubileet.

[DJ] [Wallin, Jonas Olof (1858-)].
Dalslands järnväg 1879 18/7 1929. Minnesskrift på uppdrag utarbetad av J. Wallin. Uddevalla, Hallmans Boktryckeri, 1929. 4:o. 187, (1) s., (1) utv. karta. Förlagets blå skinnband med titel och dekorationer i guldtryck på rygg och främre pärm, samt tryckt skyddsomslag. Marmorerade snitt. Minimala nötningar på rygghuvud och -fot. Skyddsomslaget solbelkt med några små riss, nött rygg och pappersförlust på baksidans övre del. Signerad av [Styrelseordförande och tillika häradshövdingen] Karl Mellén & [Verkställande direktör och tillika Konsul] E. Sem. #13279        
Såld
Innehåll: Landshövdingen greve Eric Josias Sparre; Av de fyra järnvägsförbindelserna; Dalslands järnväg intager en säregen ställning; Förslag om kanalförbindelse mellan Fredrikshald och Sverige; Karta över gränsområdena och riktningen av ursprungliga järnvägsförslag; Planerna på järnvägsförbindelser mellan Sverige o. Fredrikshald; Bergslagsbanans inverkan på riktningen av Dalslandsbanan; Aktieteckning och lån; Älvsborgs läns landsting; Aktieteckning av kommuner och bolag i Sverige; Regeringen och riksdagen; Koncessionen; Bolagsordningen; Järnvägsbyggandet; Kristiania - Kornsjö - Sunnanå järnvägs invigning; Åtgärder för ökad trafik; Norska regeringen begär år 1887 att få kontrollera järnvägens ekonomiska drift; Hjälpkassor; De tillstötande järnvägarna; Dalsland och Dalslandsbanan; Ett trevligt hotell; Utredning och utlåtande av en svensk-norsk kommission år 1923 om en järnväg genom Bohuslän till Norge; Diverse; Järnvägens ekonomi (A. Under byggnadstiden 1875-1878, B. Under tiden 1879-1928, C. Inkomster och utgifter vid stationerna 1928, D. Utdelning till aktieägarna, E. Den första lönestaten, personalantal, löneutgifter 1928 och dyrortstillägg, F. Trafikens omfattning 1928); Den första och senaste tidtabellen; Järnvägens styrelse; Personförteckning (A. Styrelseledamöter under de 50 åren, B. Revisorer, C. Tjänstemän, D. Kvarlevande från järnvägens början, E. Medaljörer).
Tryckt i 125 numrerade ex. på konsttryckpapper, detta är nr 95 (tryckt för Stationsinspektor Arvid Nilsson).
Bördh 1998.

S:a arbete. Förlagets blå klotband med titel och dekorationer i guldtryck på rygg och främre pärm. I blå marmorerad, något nött kassett. #13278 Såld

S:a arbete. Svart halvklotband med marmorerat pärmpapper, guldpräglad ryggtitel. Båda omslagen medbundna. #13277        950

[Drifttjänstbyrån].
Arbetsuppdelningar för teknisk vagntjänst. Handledning för lärare och instruktörer. Ersätter ej i särtryck intagna eller på annat sätt utfärdade föreskrifter. U.o., [1953-1956]. 8:o. (356) s. Rikt illustrerad. Kompendiumhäftad med tryckt styvt pappersomslag. Lätt solkigt. Främre omslag samt de första 12 sidorna med ett litet nagg i yttre marginalen. Namnet ‘Feldt’ skrivet med blyerts på främre omslaget. #14880       
Såld
Innehåll: Anvisningar m.m. för instruktör m.m.; Vagnar - litterabeteckning och utseende; Vagnsmörjning; Bromsprovning; Bromsblockbyte; Vagnuppvärmning - elektrisk; Vagnuppvärmning - ånga; Vagnuppvärmning - varmvatten; Fläktventilation; Vagnsyning; Varmgångsinspektion; Vagnkoppling; Uppvärmning - gas; Belysning - elektrisk; Belysning - gas; Vattenledning; Div el utrustning; Vagnars märkning; Bäddning av sovvagnar.

[DVVJ]
Post och järnvägar på Dal. [Utg. av] Sveriges Filatelist-Förbund i samarbete med Svenska Järnvägsmännens Fritidsförbund. Borås, Sjuhäradsbygdens Tryckeri AB, 1983. 8:o. 111, (1) s. Rikt illustrerad. Trådhäftad med illustrerat pappersomslag. #10977    
Såld
Innehåll: Det postala Dalsland; Ångbåtspost på Dal; Ångbåtspost i Värmland och på Vänern; Dalslands Järnväg och Postverket i samarbete; ‘Linjer från linjen’. Posten och DVVJ; Lelångenbanan och posten; Dalslands Järnvägar och dess fraktmärken; Svenska järnvägsfraktmärken. Deras plats inom filatelin.
Sveriges filatelist-förbund specialhandbok nr 16.

[DVVJ] Forsæus, Svante & Johannesson, Gösta.
Dal-Västra Värmlands järnväg. Helsingborg, Schmidts Boktryckeri AB, 1990. 8:o. 232 s. Rikt illustrerad. Förlagets pappersband med fotoillustrerat skyddsomslag. #12558         300
Innehåll: Invigningen; Bakgrund och beslut; Tolv års järnvägsbygge med många hinder; Järnvägsarbete och facklig verksamhet; Från Mellerud till Arvika; Järnvägsbolag, konkurs, förstatligande; Trafik; Järnvägskrönika; Nedläggning; Källor och litteratur; Kartor.

[DVVJ] Larsson, Lars-Åke.
Förr & Nu. Järnvägar i Bengtsfors kommun. Utställning på Bengtsfors bibliotek 3-20 dec 1995. Liten järnvägshistoria. [Omslagstitel]. U.o.o.å. [Bengtsfors, 1995]. A5. 15 s. Duplicerad och klammerhäftad med ljusblått pappersomslag. #14811         60
Skrift gjord som ALU-projekt i anslutning till utställningen ‘Järnvägar i Bengtsfors kommun förr och nu’.

[Edstrand, Bröderna].
Katalog över lättare järnvägsmateriel. Räls, motorlok, spårväxlar, vändskivor, tippvagnar, tillbehör. [Utg. av] Bröderna Edstrand. Malmö, Landby & Lundgrens Boktr., 1943. 8:o. 90 s. Rikt illustrerad. Förlagets gröna klotband med titel och dekor i guldtryck på främre pärm. Bakre pärm med fläckar efter gammal fuktskada. #14745        
Såld
Tryckt på konsttryckpapper.

Ekblom, Richard (1874-1959).
Åka tåg i 3:dje klass. Reseminnen. Stockholm, Stockholms Bokindustri, 1933. 8:o. 142 s., (2) s. förlagsreklam. Förlagets grå halvklotband med mönstrat pärmpapper. Svart ryggtiteletikett. Ryggen aningen solkig. Namnteckning på försättsbladet. #12506         140
Andra upplagan utkom samma år, tredje upplagan året därpå och en ny upplaga trycktes 1990.
Innehåll: Det gröna strecket; På kullager till kulläger; Påtryckningar; Kalops och kollaps; Den mystiska passersedeln; Förvecklingar; Clinch; Pedersens stora dag; Kvartetten, som spränges; Björndansen; La Parrilla; Åka tåg tredje klass; Gallitos marsch; På jakt efter ett nötskal; Grusade förhoppningar; Sjuklingar; Penibla situationer; Mr Hopkins salva; En västgöte i österled; Från Petrograd till Mariestad; Ett skott vid middagstiden; Dödskärran; Der Durchzieher; Ett skepp kommer lastat; Rheingold; Villervalla i Vilna; Liebmanns halsduk.

[Ekelund, John m.fl.].
Handlingar rörande den föreslagna järnvägen Katrineholm-Köping. [tillsammans med:] Nyström, John & Akselsson, Lars: Utredning angående Katrineholm-Köpings järnväg samt ombyggnad av Köping-Uttersberg-Riddarhyttans järnväg. [tillsammans med:] Ekelund, John: Handlingar rörande den tillärnade järnvägen Katrineholm-Köping. Historik. Norrköping, Östergötlands Dagblads Tryckeri, 1928-1932. 8:o. 286 s., (1) utv. karta + erratalapp.; 63 s.; 78 s. Klammer- resp. trådhäftade i bruna styva pappersomslag. 3 volymer. Med dedikation från John Ekelund till Erik Swartling på (2 av 3) främre omslag. #14233         700
Larsson & Hasslev 6492, 6519, 6477. Essén s. 45.

Ekelund, Ove (1894-1961).
Tåget går vidare. Roman. Andra upplagan. Stockholm, Saxon & Lindströms Förlags Tryckeri, 1937. 8:o. 156 s. Trådhäftad med illustrerad pappersomslag. Delvis ouppskuren. Mycket bra skick. #12508       125

[Ekman, Gustaf (1804-1876)].
Betänkande rörande Nordvestra stambanans sträckning mellan Kristinehamn och Arvika, avgifvet af de vid Wermlands läns landsting år 1864 tillsatte komiterade. Stockholm, Joh. Beckman, 1865. 8:o. 41 s., (1) utv. karta. Trådhäftad med grå pappersryggremsa. #13946        800
Ny upplaga, arbetet trycktes första gången i Filipstad 1865.

[Ekman, Gustaf (1804-1876)].
Nordvestra stambanan och dess inflytande på Wermlands jerntillverkning, skogsskötsel och jordbruk. [tillsammans med:] [Sjögren, Anton]. Anmärkningar af en Insändare i Aftonbladet n:o 262, vid det Betänkande, som är angifvet af de vid Wermlands Läns Landsting 1864 tillsatte komiterade, jemte Svar derå af Ordföranden bland desse komiterade. Stockholm, Joh. Beckman, 1865. 8:o. 16 s.; 16 s. Modernt blått halvskinnband med marmorerat pärmpapper och tryckt pärmtiteletikett. #14773         750
Första arbetet trycktes första gången i Filipstad 1865, utkom sammanhäftat med andra arbetet med tryckort Stockholm senare under året.
Ekman, Gustaf (1804-1876). Student i Uppsala 5 okt. 1821; auskultant i Bergskollegium 25 april 1825; elev till greve B. B. von Platen vid Göta kanal och Motala verkstad 1825; förordnades att leda vallonsmidesförsök vid Dormsjö och Söderfors i maj s. å.; ledamot av kommittén för undersökning av svenskt järns lämplighet till järnvägsmateriel 1860-63; ledamot av riksdagens första kammare 1866-67.

[Eldh, Gösta m. fl. (red.)].
Smalspårsepoken i Skara. I ord och bild. Minnesskrift utgiven av Ledningsgruppen för projektet Skara som järnvägsknut. Skara, Västergötlands Tryckeri AB, 1983. 8:o. 128 s. Illustrerad. Trådhäftad. #12511       225
Boken inleds med en dikt av Sven Kjellgren och historik av Gösta Eldh.
Innehåll: Bidrag av litterärt slag; Facket; Minnesbilder; Personalen har ordet; Specialartiklar; Personligheter; Järnvägen och idrotten; Järnvägsmuseet i Skara.

Elfqvist, Nalle.
Ångtågen lever! Bilder från svenska museijärnvägar. Helsingborg, AB Boktryck, 1983. 4:o. 130, (1) s. Rikt illustrerad med sv/v foton. Förlagets fotoillustrerade laminatband. #12515       
Såld
Innehåll: En sommar i ångans tecken; Gefle-Dala Jernvägsklubb; Klippan-Ljungbyheds Järnväg; Skånska Järnvägar; Anten-Gräfsnäs Järnväg; Jädraås-Tallås Järnväg; Upsala-Lenna Jernväg; Ohs Bruks Järnväg; Östra Södermanlands Järnväg; Adresser.

Ellis, C. Hamilton.
Ånglok från de första spårbundna vagnarna till våra dagars flerdelade lokomotiv. [Färgbilder och beskrivningar av ånglok från hela världen]. Stockholm, W&W, 1983. 256 s. Rikt illustrerad. Pocket. Nyskick. #12517         100
Innehåll: Tågets ursprungsformer; Drivkraftens revolution; Ångans stora dagar gryr; Mitten av 1800-talet; Monopolens år; Ångan får konkurrens; Våra dagars tåg; Register.

[Ellis, Cuthbert Hamilton (1909-1987)].
The pictorial encyclopedia of railways. Prague, Svoboda, 1968. 8:o. 591 s. Förlagets röda klotband med titel i guldtryck på ryggen. #14555         350
Första upplagan, andra tryckningen. 880 illustrationer, varav 42 i färg.
Innehåll: Introduction; Primeval Steam; Victorian Steam; Railway Conquest; Railway Buildings; Carriage Design; Steam Locomotives of the 20th Century; Tracks, Bridges and Viaducts; Electric Main Lines; Mountain Railways; Passenger and Freight Handling; City Railways; Main Line Diesels; Railway Miscellany; Signals and Telegraphs; Acknowledgments; Index.

Emmelin Carlman, Inga.
Järnvägsbyggnader i Malmöhus län - rapport från en inventering 1978. [Utg. av] Museiföreningen Östra Skånes Järnvägar, Kristianstad. [Omsl.]. Vinslöv, Tryckeriet, 1986. 112 s. Rikt ill. Limhäftad i fotoillustrerat pappersomslag. #14057   
Såld
2:a upplagan, 1:a uppl. utkom 1980.

Enblom, Fr.
Om beräkning af järnvägs-öfverbyggnader. [Extrakt ur: Teknisk Tidskrift. NF 1890:2-3]. [Stockholm, A.L. Normans Boktryckeri-Aktiebolag, 1890]. 4:o. s. 57-61 med illustrationer. #14890        150

[Enskilda Järnvägar]
Yttrande över 1936 års järnvägskommités betänkande angivet av Föreningen Enskilda Järnvägars Förvaltningstjänstemän. [Omslagstitel]. Stockholm, G. W. Engström & Co. Boktr., 1938. 8:o. 8 s. Klammerhäftad. #13969         80
Löst bilagt är Föreningen Enskilda Järnvägars Förvaltningstjänstemän’s informationsblad till medlemmarna angående yttrandeförslaget.

[Ericson, Jan et al.].
Industrilok på Öland och Gotland. (SJK småbaneavdelning). Jönköping, Bratts Tryckeri AB, 1985. 48 s. Rikt illustrerad. Klammerhäftad. #12522         250
Tredje boken i Svenska Järnvägsklubbens bokserien om svenska industrilok. Tidigare har utgivits ‘Industrilok i Närke’ (1981) & ‘Industrilok i Södermanland’ (1982). Vilka är uppföljare till den år 1974 utgivna ‘Svenska industrimotorlok 1’ som behandlade motorloken i Skåne, Halland, Blekinge, Småland, Öland och Gotland.

[Ericson, Nils af (1802-1870)].
Jernväg genom Stockholm. Föredrag, hållet i de la Croix' salong den 21 mars 1863, af N. Ericson. Stockholm, Huldberg & Komp:s Boktryckeri, 1863. 4:o. (1), 30 s., (1) utv. karta. Svart klotryggband med blått pärmpapper och handskriven titeletikett. Något ojämnt solblekt i över och underkant. Titelbladet med bortklippt namnteckning (?), senare lagat. Titelbladet och ytterligare några sidor lätt solkiga, några sidor med hundöron. Liten fläck på s. 9. Ur Nils Sandbergs samling och med hans stämpel på titelbladet. #14362        1200
Kartan ‘Jernvägslinien genom Stockholm med sidospår’, fanns även att tillgå löst.
Ericson, Nils af (1802-1870). f.d. chef för statens järnvägsbyggnader.
Linnström I:320.

Ericsson, Thomas.
Pendeltrafiken [i Stockholm] 25 år 1968-1993 [En jubileumsskrift]. [Utg. av] SJ Persontrafikdivisionen Affärsområde SL Pendeltrafik. U.o. [1993]. 8:o. (4), 100 s. Rikt illustrerad. Förlagets fotoillustrerade laminatband. #12523        
Såld
Innehåll: Överblick över 25 års pendeltrafik; Järnvägsnätet runt Stockholm växer fram; Pendeltrafikens tillkomst och utveckling; Pendeltrafiken idag; Pendeltågsstationerna från A till Ö; Lokaltrafiken i årtal; Bilagor; Källförteckning.

Fischerström, Iwan W. (1906-1994).
Sveriges järnvägar. [De svenska järnvägarnas historia och tekniska utveckling från de första bruksbanorna till dagens pendeltåg]. [Utg. av] Bok och bild, Stockholm. Finland, Weilin+Göös, 1971. 4:o. 130, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets röda klotband med pärmdekoration och ryggtitel i guldtryck, illustrerat skyddsomslag med lätta skavmärken och två små revor. #14692        200
Innehåll: ‘Med sin rök skola dessa maskiner ...’; Två lejon bland motståndarna till den svenska järnvägstanken; Gruvbanor, bruksbanor, fall- och forsbanor; Fryksta järnvägsaktiebolag; ‘Järnvägskriget’; Nu tillkallades Nils Ericsson; Från stenspåren till Akvileja; ‘... till sin längd den största byggnad i hufvudstaden’; Dubbelspårsanläggningarna; De svenska järnvägarnas första ånglokomotiv; Atlanticlokomotivet; Personvagnarna; De första personvagnarna; Så reste konungen och drottningen; I rovoljelampors blekgula sken ...; Iskalla kupéer och glödheta plyschsoffor; Frisk luft i järnvägskupéerna; Boggier; Ur järnvägsrestaurationernas historia; Restaurangvagnarna; Godstrafikens vagnmateriel; Buffertar, draginrättningar, skruvkoppel och dragkrokar; Hjul- och vagnaxlar under tidig järnvägsålder; Från gnisslande handbromsar till vakuum och tryckluft; ‘En general med sin armé på en järnväg’; Med nationalkokard, mörkblått kläde och hamptyg; ‘Om löner och arvoden vid Rikets järnvägar’; ‘Tider för alla ordinarie bantågs afgång och ankomst’; En III klass, tur och retur; Om taxor ‘Å statens jernbana’; Några av de privata järnvägsföretag som inlösts av staten under 1900-talet; De svenska järnvägarnas elektrifiering; Motorlok; Rälsbussar; Tågfärjor; Generaldirektörer vid Statens järnvägar; Järnvägsmuseum; Efterord.
Heintze P965.

Fischerström, Iwan W. (1906-1994).
Ånglokomotiv. En rälskavalkad av rullande ånggrytor, sparkande järnhästar och skramlande kugghjulsdiligenser fram till kontinenternas stålblå strömlinjekolosser. [Utg. av] Bok och bild, Stockholm. Malung, Malungs Boktryckeri AB, 1967. 4:o. 53, (4) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med illustrerat skyddsomslag. #12536         175
Innehåll: Ånglokomotivets födelse; Tre bilder ur fantasins lokomotivmuseum; Den stora lokomotivkapplöpningen på Rainhill 1829; Frankrike; Tyskland, Amerika; Stora lok i skarpa kurvor; Hur ånglok gjordes ekonomiska i drift; Den svenska lokomotivindustrins första skede; ‘Ånghästen Stockholms’ första resa till Södertelje 1860; Ånglokomotiven i den nya tiden; Ånglokomotivens namn och beteckningar; Några data om lokomotivets och järnvägarnas historia; De första järnvägarnas anläggningsår och data.

[FJ] Elgh, Leif.
Falkenbergs järnväg. Pyttebanan. Arkivforskning Stig Lundin. Helsingborg, Schmidts Boktryckeri AB, 1988. 8:o. 216 s. Rikt illustrerad. Förlagets pappersband med fotoillustrerat nött skyddsomslag. Illustrerade för- & eftersättspapper. #12516  
Såld
Innehåll: Pyttebanan i våra hjärtan; Staden vid Ätran; Järnväg i Ätradalen; Tre fot mellan rälsen; 102 kilometer slingrande spår; Timmertåg, enmansdrift och gula rälsbussar; Pengar, pengar ...; Tur och retur Limmared; Oscar Dickson och Silverräven; Träbänkar och skruvbroms; Godsvagnar; T-semaforer och linjetelegraf; Snö över heden; På landsvägen; Med fast hand; Bomvakter, stinsar och lokförare; Stora planer för en liten järnväg; Slutet på historien; Minnen från FJ; Banprofil; Spåren finns kvar - noteringar om Pyttebanan 1988; Om ortsnamnen vid FJ.

Fjeld, Ulf.
Svenska industrimotorlok I. Omfattar Skåne, Halland, Småland, Blekinge, Öland och Gotland. Eksjö, Eifels, 1974. 8:o. 159 s. Rikt illustrerad. Trådhäftad med fotoillustrerat pappersomslag. #14780        200
Svenska järnvägsklubbens skriftserie nr 15.

[Flach, Sigge & Kylberg, L.W. (red.)].
Järnvägsförslaget Vestergötland-Göteborg. Utdrag ur tidningspressen m.m. [Utg av] Vestergötland-Göteborgs järnväg. Interimsstyrelsens Skaraborgs-afdelning. Skara, Petterssonska Boktryckeriet, 1859. 8:o. 60 s. Klammerhäftad. Delvis nött rygg. Mycket bra exemplar av en mycket ovanlig skrift. Tryckt på mycket trähaltigt papper, varför det ovillkorligen har gulnat med tiden och är mycket sprött. 4 sidor med mindre marginalriss, titelbladet med antydan till vikmärke. Några sidor med mindre hundöron, de tre första med mindre pappersförlust av nedre yttre hörn. #13479         1200
Innehåll: Järnvägsmötet i Skara den 10 Jan (Referat i Skara Tidning Onsdagen den 13 Januari); Efterskörd (Referat i Skara Tidning Onsdagen den 17 Jan. 1894); Ett inlägg i järnvägsfrågan (Referat i Skara Tidning Lördagen den 20 Jan. 1894); Järnvägsmötet i Mariestad (Referat i Tidn. för Skarab. län Onsdagen den 17 Jan. 1894); Vestergötland-Göteborgsbanans interimsstyrelse (Referat i Skara Tidning Lördagen den 27 Jan. 1894); 150 tusen! (Referat i Skara Tidning Onsdagen den 31 Jan. 1894); Notis ur Skara Tidning Lördagen den 13 Febr. 1894; Vind i seglen (‘Ledare’ i Skara Tidning Lördagen den 10 Febr. 1894); Notiser (ur Skara Tidning Lördagen den 10 Febr. 1894); Järnvägsmötet i Götened (Referat i Göteborgs Aftonblad Onsdagen den 14 Febr. 1894); ärnvägsmötet i Götened (Referat i Skara Tidning Onsdagen den 14 Febr. 1894); Andra järnvägsmötet i Jung (Referat i Skara Tidning Lördagen den 17 Febr. 1894); Motion till Skara stadsfullmäktige (ur Skara Tidning Onsdagen den 21 Febr. 1894); Petition i järnvägsfrågan (ur Skara Tidning Onsdagen den 21 Febr. 1894); Den krokiga järnvägslinien, benämnd ‘Hofs-kroken’, ändrar i Jung till ‘Vara-kroken’ (Insändt i Skara Tidning Onsdagen den 21 Febr. 1894); Cirkulär N:o 1 till kommunalstämmoordförandena; Bref till stadsfullmäktiges i Lidköping ordförande; Bref till Municipalstyrelsen i Vara; Bref till stadsfullmäktiges i Mariestad ordförande; Bref till landshöfding C.A. Sjöcrona; Betänkande af Kaptenen m.m. Ph. Oterdahl.

[FLJ - BKJ]
Nr 44. Tjenstetidtabell för bantågen å Frövi-Ludvika och Bånghammar-Kloten jernvägar från och med den 1 juni 1886. Norrköping, Lithografiska Aktie-bolaget, 1886. viij s. Klammerhäftad i blått pappersband med svart klotryggremsa, tryckt titeletikett på främre pärm. Främre pärmen med gamla fuktfläckar, aningen solkig. #14048       200

Fontaine, Hippolyte.
Tillverkning af jernvägshjul af tackjern i Amerika. [Extrakt ur: Teknisk Tidskrift. 1877:1]. [Stockholm, A.L. Normans Boktryckeri-Aktiebolag, 1877]. 4:o. s. 12-13. #14913         150

[Forselius, Carl Adolf].
Några ord om systemet för statens jernvägsanläggningar af Junius. Stockholm, Joh. Beckman, 1857. 8:o. 64 s. Trådhäftad i ljusblått tryckt pappersomslag. Det spröda omslaget med ett litet riss och några mindre hundöron. Titelbladet med pappersspricka. #13948        850

Forsæus, Svante.
Frykstads jernvägs aktie bolag 1848-1873. En bolagskrönika av Svante Forsæus. [Utg. av] Frykstad Clara elfs jernvägs sällskap. U.o., [1998]. 4:o. s. 3-122. Rikt ill. Limhäftad i styvt tryckt illustrerat gult pappersomslag. #12556       150
En årskrönika och historik över de första tjugofem åren med Sveriges första allmänna järnväg.
Tryckt på konsttryckpapper.

Franzén, Leif (red.).
Tunnel under Öresund - det miljövänliga alternativet. [En debattbok]. Stockholm, Symposium Bokförlag & Tryckeri AB, 1989. 8:o. 79 s. Illustr. Limhäftad i fotoillustrerat pappersomslag. Främre omslag med antydan till vikmärke. Lätt nött. #14221      125
Omslagstitel: Tåg under Öresund.

Freding, Mats.
Industrilok i Bohuslän och Dalsland. (SJK småbaneavdelning). Taberg, Tabergs Boktryckeri AB, 1985. 56 s. Rikt illustrerad. Klammerhäftad. #12562        200
Femte boken i Svenska Järnvägsklubbens bokserien om svenska industrilok. Tidigare har utgivits ‘Industrilok i Närke’ (1981), ‘Industrilok i Södermanland’ (1982), Industrilok på Öland och Gotland (1983), Industrilok i Västergötland (1984).

[Fredrikson, Johan Frans Oscar].
Svensk Jernvägs-tidning. N:o 1 - 1892. Redaktionsdirektör: Torsten Petre. Redaktör och ansvarig utgifvare: Oscar Fredrikson. Skeninge, Skeninge-Postens tryckeri, 1891. 4:o. 16 s. (s. 17-32). Klammerhäftad. Tryckt på trähaltigt papper varför pappret är mycket sprött och gulnat. Första och sista sidan med några mindre pappersförluster i nedre hörnen, några sidor med riss. #14928        275
Detta är det första egentliga numret, tidigare utgavs också ett provnummer, vari pagineringen påbörjades. Tidningen utkom varje helgfri fredag.
Innehåller bl.a.: Hjalmar Elworth (minnesteckning med träsnitt); Notiser (Stölder å jernvägarne; Dödsfall; Jernvägsolyckor; Olycksfall); Verldens snabbaste tåg; En svensk banvakt långt nere i Tyskland; På kurirtåget, af Jules Legoux.
Lundstedt II:950.

Fröidh, Oskar.
Järnvägarna i Sverige. The Railways of Sweden. Die Eisenbahnen in Schweden.
[English translation: Chris Wood. Deutsche Übersetzung: Michael Geuckler]. Trelleborg, Skogs Boktryckeri AB, 1993. Tvär 4:o. 128 s. Rikt illustrerad. Förlagets fotoillustrerade laminatband. Nyskick. #12571        200
Parallelltext på svenska, engelska och tyska.

Föreningen Tantofolket (utg.).
Minnesskrift över Stockholms första järnväg. Stockholm - Saltskog. 1860-1862. [Omsl.]. [Stockholm], [1995]. s. 3-26. Illustrerad. Klammerhäftad. #12271         75
Införd rättelse på s. 9.

[Förlags AB Sveriges kommunikationer (Utg.)].
Sveriges kommunikationer 1947:nr 7. (Innehåller tågtiderna fr.o.m. 1 juli 1947). Stockholm, Svenska Tryckeriaktiebolaget, 1947. 4:o. 287, (1) s., 1 vikt karta (lös). Trådhäftad i tryckt styvt pappersomslag. #12579        
Såld
Officiell tidtabell för Sveriges järnvägar, turlistor för flyglinjer, ångbåtar och automobilrouter. Utkom i regel den 1:a varje månad.

[Förlags AB Sveriges kommunikationer (Utg.)].
Sveriges kommunikationer 1950:nr 8. (Innehåller tågtiderna fr.o.m. 1 aug. 1950). Eksjö, Eifels boktryckeri, 1981. 4:o. 319 s., 1vikt karta (lös). Trådhäftad i tryckt styvt nött pappersomslag. Några sidor med riss och hundöron. #12580         200
Officiell tidtabell för Sveriges järnvägar, turlistor för flyglinjer, ångbåtar och automobilrouter. Utkom i regel den 1:a varje månad.
Faksimil av originalupplagan, utgiven av Förlags AB Sveriges kommunikationer, Uppsala 1950.

Förteckning på märkvärdiga ställen vid jernvägarne i medlersta och södra Sverige. [...] Denna "Förteckning" utgör ett upplysande bihang till: "Jernvägskartor för medlersta och södra Sverige 1864". Stockholm, E. Westrell, 1864. 16:o. 16 s. Hemmagjort filtöverdraget pappersband. Båda omslagen medbundna. Lätt lagerfläckad. #14766       650
Mycket ovanlig, även i obundet skick.

[GBAJ]
Allmänna bestämmelser för personal vid Göteborg-Borås och Borås-Alfvesta järnvägar. Gällande från och med år 1914. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1914. (2) bl., 79 s. Klammerhäftad. Främre omslag delvis loss, bakre med lagning. Nött och solkigt omslag. De 10 första sidorna med mindre hundöron. #12244         200

[GBAJ]
En färd med Göteborg-Borås och Borås-Alfvesta järnvägar. Resebeskrifning med bilder utgifven af Järnvägsbolagen. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri A.-B., 1904. 8:o. (3), 95 s., xij pl.-s., (2) utvikbara kartor. Rikt fotoillustrerad. Trådhäftad med tryckt illustrerat pappersomslag. Nött omslag med tejpförstärkt rygghuvud & -fot. #11188         150
Den stora utvikbara kartan delvis med tejpförstärkta och lagade marginaler.
Aberstén 143.

[GBAJ]
En färd med Göteborg-Borås och Borås-Alfvesta järnvägar. Resebeskrifning med bilder utgifven af Järnvägsbolagen. [sammanbunden med:] Arbetarnas studiehandbok. Anvisningar för självstudier. Utgiven av Nykterhets-Orden Verdandi. [Häfte I-II.]. Göteborg, Wald. Zachrissons Boktryckeri A.-B., 1904 & Jönköping, Tryckeriföreningen Smålands Boktryckeri 1907-1908. 8:o. (3), 95 s., xij pl.-s., (2) utvikbara kartor. Rikt fotoillustrerad. + 68 s.; 63 s. Rött halvklotband med svart pärmpapper, ryggtitel i guldtryck. Gott skick. #11189          500
Aberstén 143 (1:a arbetet).

[GBAJ]
En färd med Göteborg-Borås och Borås-Alfvesta järnvägar. Resebeskrifning med bilder utgifven af Järnvägsbolagen. 2:a upplagan. Göteborg, Wald. Zachrissons boktryckeri, 1905. 8:o. (2), 98, (2) s., xij pl.-s., (2) utvikbara kartor. Rikt fotoillustrerad. Grönt halvklotband med fyra markerade bind, marmorerat pärmpapper. Stänkta snitt. Lätt nötta pärmar. Klipp i titelbladets övre högra hörn.
#13471   
500
Tryckt i 10.000 ex.
Aberstén 143.

[GBJ] Thulin, Bertil (red.)
Göteborg-Borås järnväg. Av Bertil Thulin (red.) i samarbete med Börje Hedberg, Erik Hellman, Axel Lundberg, Bengt Pettersson, Bernt Talbrant och Arne Wemmel. Borås, Centraltryckeriet AB, 1994. Tvär 4:o. 180 s. Rikt illustrerad. Förlagets fotoillustrerade laminatband. #13239           250
Innehåll: Förhistoria; Projektering; Byggtiden; Linjen; Driftplatser; Rullande materiel; Förvaltning, ekonomi; Elektrifiering; Förstatligande; Personal; Järnvägstrafik; Busstrafik; Tilldragelser; Framtiden; Källförteckning.
Svenska järnvägsklubbens skriftserie nr 62.

[GDJ] Hagberg, B[ernhard Samuel].
Gefle-Dala järnvägar 1855-1908. Historik utarbetad på uppdrag af Gefle-Dala järnvägsaktiebolags direktion till femtioårsdagen af järnvägens öppnande för trafik till Falun. Gefle, Gefle-Postens Tryckeri, 1909. 4:o. 278, (1) s. Illustrerad. Blått klotryggband med de tryckta häftesomslagen använda som pärmpapper. Nött rygg. #12626           850
Innehåll: Gefle-Dala järnvägsaktiebolag (Banans förhistoria; Banbyggnaden; Invigningshögtidligheterna); Falun-Rättvik-Mora järnvägsaktiebolag (Banans förhistoria; Banbyggnaden Falun-Orsa; Invigningen; Banbyggnaden Mora Noret-Mora; Förvärf af Mora-Elfdalens järnväg); Falun-Västardalarnes järnvägsaktiebolag (Banans förhistoria; Banbyggnaden); Gefle-Dala järnvägar (Administration; Bokföring, kassa och kontroll; Föreningsstationerna; Bana och anläggningar; Rullande materiel och verkstäder; Trafik; Löneförhållanden; Hotellen och ångbåten; Pensionskassor; Trafiksammanslutningen; Minnesfesten; Grafiska framställningar).
Wingborg D9143.

[GDJ] Lindberg, Gustaf (1841-1928).
Gefle-Dala järnväg. På järnvägsfärd. Gefle-Storvik-Falun-Rättvik-Mora-Orsa. Gefle, Gefle-Postens Tryckeri, 1893. 8:o. 111, (1) s., (1) utvikbar karta. Illustrerad. Klammerhäftad med rikt illustrerat pappersomslag. Främre omslag med vikmärken. #14828           425
Sidorna 70ff, utgörs av annonser.

Gellerstedt, Nils.
Stockholms bangårdsfråga. Skiss till lokalbanesystem i kombination med centralstation vid Kungsgatan jämte tillhörande stadsplaneproblem. Stockholm, Centraltryckeriet, 1919. 8:o. 23 s., 2 stora utvikbara planscher (kartor). Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. Aningen solbränt omslag.
#14797         250
Innehåll: Grundval för förslaget; Kungsgatslägets fördelar; Fjärrbanor och godstrafiken; Lokalbanornas linjer och stationer; Centralstationen; Stadsplanen söder om Centralstationen; Ytterligare stadsplaneförslag å Norrmalm; Gatu- och järnvägsförbindelse mellan Norr- och Södermalm; Uppfarten till Södermalm; Sjöfarten och brohöjden; Den nya slussens läge; Det framtida Södermalmstorg; Övriga hithörande stadsplaneförslag; Kartbilagor.
Kartorna förstärkta i inre marginalen.

[Genberg, Erik Christian].
Då järnvägen kom till Östersund. En milstolpe i stadens utveckling. Minnesanteckningar av E. Chr. Genberg. Utgiven av Föreningen Gamla Östersund. Östersund, Östersunds-Postens Tryckeri A.-B., 1948. 8:o. 121 s., (1) utv. pl. Illustrerad. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. Lätt solblekt omslag. Ouppskuren. #12588           275

Gerlach, Klaus.
Für unser Lokarchiv. Berlin, Transpress, 1961. Tvär 8:o. 245, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggband. Svag främre inre fals. #14678           300
Tysk text.

Gerndt, Sven.
Godstrafikvärvning. På uppdrag av Kungl. Järnvägsstyrelsen utarbetad. Juli 1952. (Statens järnvägars kurser). Tomteboda, Statens Järnvägars Tryckeri, 1952. 48 s. Klammerhäftad. #13958     
Såld

Loket vid Getå. [Omslagstitel]. U.o.o.å. [ca 1967]. 4:o. (4) bl. Klammerhäftad med illustrerat styvt pappersomslag. #12270 125
Faksimiltryck ur Hvar 8 dag 13 oktober 1918, om den fruktansvärda järnvägsolyckan som inträffade 1 oktober 1918 ca 1 mil norr om Norrköping, då mer än 30 personer miste livet.

[GJ] Kvarnstedt, John.
Gotlands järnvägar. [red.: Ola Sollerman, bildtexter: Ulf Ronander]. Nyköping, Länstryckeriet, 1978. 8:o. 207, (1) s. Rikt ill. Förlagets illustrerade pappersband. Aningen solblekt rygg, bakre pärm med lättare skavmärken. #12807          
Såld
Innehåll: ‘En lämplig terräng för jernwägsanläggning’; Järnvägsdebatt i lokalpressen; Äntligen dags att börja bygga; Kung Oscar kom till invigningen; De första magra åren - tiden 1878-1892; ‘Doften från betgrytorna i Roma’ - tiden 1893-1913; Ernst leijer död; Krigsåren med svår dyrtid - tiden 1914-1921; Bilarna börjar bli ett problem - tiden 1922-1938; En rekordökning svår att klara av - tiden 1939-1946; 1 juli 1947: Staten tar över; Därför lades järnvägen ner; Förteckningar och tabeller; Föreningen Gotlandståget.
Skriftserie utgiven av kulturnämnden i Gotlands kommun Gotlandica nr. 15.

[GJ] Lindgren, Erik.
Om Posten vid Gotlands Järnvägar. 1878 års linjedel. Växjö, Förlaget på post, 1993. A5 (2), 21, (1) s. Klammerhäftad i gult pappersomslag. #12847           50
Posthistorisk skriftserie nr 216.

[GJ] Lindgren, Erik.
Om Posten vid Gotlands järnvägar. Fortsättningen av 1878 års linjedel. [Omsl.]. Växjö, Förlaget på post, 1993. A5 24 s. Klammerhäftad i gult pappersomslag. #12848            50
Posthistorisk skriftserie nr 217.

[GKJ]
Gammelstad-Karlsvikshyttans järnväg av E. Bertil Persson. Borås, Centraltryckeriet AB, 1982. 8:o. 95 s. Rikt ill. Trådhäftad i tryckt fotoillustrerat pappersomslag. #13005          150
Innehåll: Karlsvik och Luleå Järnverk; Järnvägsbolaget; Trafiken på GKJ; Trafikavtal och taxor; Banbeskrivning; Slutord; Källor och litteratur; Spårplaner m.m.
Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 32.

[Glembring, A. (utg.)].
Lokomotiv och tendrar vid Sveriges statsbanor den 1 juli 1904. Göteborg, I. G. Print, 1968. A4. 53, (1) s. Rikt illustrerad. Limhäftad med tryck pappersomslag. Solkigt och lätt fläckigt omslag. ‘Järnvägs Sällskapet’ skrivet med tusch på titelbladet. #14781         125
Detta verk är en något förminskad reproduktion av originalupplagan som trycktes hos Centraltryckeriet i Stockholm 1904.

Gourvish, T. R.
Mark Huish and the London & North Western Railway. A study of management. Leicester University Press, 1972. 8:o. 319 pp., 8 plates. Publishers cloth with slightly soiled dustjacket. #12600         300

Granér, Gabriel (Utarb.).
Ångloklära. Utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen. På grundval av maskiningenjören Elis B. Höjers lärobok 1910, 1912 och 1921 och med biträde för avdelningen "Bromsar" av byråingenjören i Kungl. Järnvägsstyrelsen, Malte Beijer. Fjärde upplagan. Stockholm, Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, 1949. Stor 8:o. xv, 511 s., 13 utvikbara planscher (ritningar). Förlagets blå klotryggband med mönstrat pärmpapper. Titeltryck på rygg och främre pärm. Nött ryggfot, aningen solblekt rygg och lätt skavda pärmar. #12601         750
601 illustrationer i texten.
Innehåll: Naturlära (Kroppar och på dem verkande krafter; Värmet och dess verkningar; Förbränning och ångbildning; Metaller och metallblandningar); Ångloklära (Historik; Lokets indelning; Hjulsats och ramverk med tillbehör: Hjulsats; Ramverk; Hytten; Ångpannan med tillbehör: Eldstaden; Rundpannan; Rökskåpet; Panntillbehören; Ångöverhettare; Matarvattenförvärmare; Värmets alstring och utnyttjande. Lokpannans skötsel. Oljeeldning, m.m.; Maskineriet: Kolvrörelsen; Slidrörelsen; Kompoundlok; Smörjningsanordningar; Störande rörelser hos lok; Vatten- och bränslebehållare samt övrig utrustning för lok: Tender; Vatten- och bränslebehållare för tanklok; Lokbelysning; Hastighetsmätare; Bromsar: Om bromsning av tåg i allmänhet; Bromsens allmänna anordning; Handbromsar; Kraftbromsar; Skador å tåg och deras tillfälliga avhjälpande: Tågolyckor; Skador å lok i tågtjänst och deras tillfälliga avhjälpande; Tågmotstånd samt loks dragkraft och effekt).

Gullers, K. W. (1916-1998).
Statens järnvägar 125 år. Text: Lars Olov Karlsson och Carl-Axel Alrenius. Foto: Björn Enström. [Omslagstitel: SJ 125 år]. Örebro, Ljungföretagen, 1981. Stor 8:o. 144 s. Rikt illustrerad. Förlagets illustrerade pappersband. #12748     
Såld

Gustafsson, B. Arne.
Beskrivande maskinlära omfattande kraftsmaskiner, pumpar, fläktar, kompressorer, kylmaskiner. Fjärde upplagan. Malmö, Nya Litografen, 1961. 8:o. 203, (1) s. Trådhäftad med illustrerat pappersomslag. Nyskick. #14839          120
Innehåll: Kraftmaskiner (Ånganläggningar; Ångmaskiner; Ångturbiner; Förbränningsmotorer; Vattenmotorer); Pumpar, fläktar, kompressorer och kylmaskiner.
Fackserien 8.

Gut, Ernst (ed.).
Les Mystères des Chemins de fer. Technique - Fonctionnement. Expliqués au public en prenant pour example les Chemin de fer Suisses. Avec 213 illustrations dans le texte, 69 planches, dont 5 en couleurs. Lausanne, F Rouge & Cie, 1946. 8:o. 405, (1) s. Publishers brown cloth. #14055     400
French text.
Containes: Introduction, par le professeur Dr F. Volmar, Berne; La voie ferrée, par E. Labhardt, Lucerne; Les locomotives, les mécaniciens et leur service, par F. Gerber, Berne; Les wagons de chemin de fer, par Marc Hauri, Berne; De quoi se compose une gare, par le Dr O. Miescher, Bâle; La guerre au danger, par le Dr O. Miescher, Bâle; Billets et horaires, par le Dr W. Fischer, CFF, Berne; L'électrification des chermins de fer fédéraux, par le Dr Hans Eggenberger, Berne; Les chemins de fer suisses de montagne, par le Dr R. Zehnder, Montreux; Le cerveau d'un chemin de fer, par le Dr F. Wanner, Berne; Les chemins de fer et leurs fournisseurs.

[Göteborg]
Göteborg och vestkusten. Kanal- och jernvägsresorna mellan Stockholm och Göteborg jemte beskrifning öfver talrika sidoutflykter för turister i Öster- och Vestergötland, Halland, Bohuslän och Dal. Med 9 kartor och 53 illustrationer. Stockholm, Alb. Bonniers Boktryckeri, 1888. 8:o. Frontespis, (8), 208, (8) s., (6) kartor (varav 2 utvikbara) + tilläggslapp. Förlagets bruna blindpressade och gulddekorerade klotband. Gula för- & eftersättspapper med tryckt reklam. Ryggen med minimalt